Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

UWV laat uitkeringsfraude ongemoeid

10 oktober 2018 - 09:56ActueelOverheidOckham GroepUWV
Diederik Toet
Diederik Toet

Uitkeringsinstantie UWV doet moedwillig geen systematisch onderzoek naar fraude met werkloosheidsuitkeringen. En dat terwijl het administratiesysteem fraudeopsporing met enkele simpele aanpassingen mogelijk maakt. Dat zegt René Veldwijk in het tv-programma Nieuwsuur. Veldwijk is Computable-expert en managing partner van Ockham, het bedrijf dat het UWV-systeem bouwde in 2006.

Het systeem van UWV is gevuld met loonaangiftes van miljoenen mensen die in Nederland werken en hebben gewerkt. De instantie gebruikt deze gegevens voor de bepaling van de hoogte van de uitkering voor mensen die werkloos worden. De gegevens worden echter niet gecontroleerd. Hierdoor is het onder meer mogelijk om een uitkering te regelen zonder daadwerkelijk te zijn ontslagen.

Volgens Veldwijk kan het systeem eenvoudig worden aangepast, zodat UWV-medewerkers uitkeringsaanvragen kunnen controleren op misbruik. Deze controlefunctie zat al in het systeem, maar is er op verzoek van de uitkeringsinstantie uitgehaald. UWV zou de tool ook nu nog eenvoudig kunnen inzetten en met terugwerkende kracht tot 2006 fraudegevallen opsporen. Dit zou ‘ontstellend veel’ fraude boven water halen, vertelt de it-specialist aan Computable. Hij zegt dat hij in de begintijd van het systeem een grote fraudezaak aan het licht bracht met behulp van de tool. ‘In plaats van een paar bedrijven te onderzoeken, kun je ook alle achthonderdduizend bedrijven in Nederland tegen het licht houden.’

Automatisering

Het is onduidelijk waarom UWV het systeem niet gebruikt voor fraudeopsporing. De instantie is er vooral op gericht om uitkeringen zo snel mogelijk door te voeren, tegen zo min mogelijke kosten. Daardoor zou in de jaren rond de crisis vol zijn ingezet op automatisering. Bij de organisatie werden de afgelopen jaren bovendien veel medewerkers ontslagen.

Computable heeft UWV om een reactie gevraagd. De instantie wil niet inhoudelijk reageren in afwachting van het debat dat donderdag 11 oktober in de Tweede Kamer over dit onderwerp plaatsvindt.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    UWV zet e-Herkenning in om data te beveiligen

    boeken controle
    OpinieOverheid

    Het UWV, de adresregistratie en de WW-fraude

    ActueelOverheid

    Minister: ‘UWV zag onvoldoende urgentie’

    AchtergrondOverheid

    ‘UWV heeft alle controlemechanismes eruit gesloopt’

    2 reacties op “UWV laat uitkeringsfraude ongemoeid”

    1. Leon van der Zanden schreef:
      11 oktober 2018 om 10:42

      Onbegrijpelijk dat dit gebeurt. Zeker nu er ruchtbaarheid is gegeven aan hoe slecht het UWV dit controleert zullen mogelijk nog meer mensen daar proberen gebruik van te maken.

      Login om te reageren
    2. KJ schreef:
      11 oktober 2018 om 11:39

      Dit incident toont weer eens aan dat de “dienstbaarheid naar de burger” bij de overheid is vervangen door het “eigenbelang van de ambtenaar”. De overheid (onderwijs en gezondheidszorg uitgezonderd) parasiteert in toenemende mate op de burgers van dit land en levert steeds minder waarde.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs