Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nu één loket voor delen cyberdreigingen met overheid

03 oktober 2023 - 09:06ActueelOverheidDigital Trust CenterNCSC
Alfred Monterie
Alfred Monterie

De overheid opent één loket waar bedrijven van klein tot groot meldingen kunnen doen van cyberdreigingen en kwetsbaarheden. Ook beveiligingsonderzoekers, ethische hackers en binnen- en buitenlandse partners kunnen daar informatie kwijt over incidenten. Slachtoffers of doelwitten zijn daardoor sneller te informeren.

Dit loket is ondergebracht bij het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) en is bereikbaar via cert@ncsc.nl. Het NCSC beoordeelt de kwaliteit van de melding en activeert vervolgens het notificatieproces bij de drie overheidsorganisaties op het gebied van cybersecurity. Behalve het NCSC zelf zijn dit het Digital Trust Center (DTC) en het Computer Security Incident Response Team voor digitale diensten (CSIRT-DSP).

Zoals bekend moeten deze drie partijen eind 2025 opgaan in één nationale cyberorganisatie. Het trio draagt er vanaf heden zorg voor dat elke organisatie in Nederland, publiek of privaat, vitaal of niet-vitaal en klein en groot wordt gewaarschuwd als zij slachtoffer of doelwit zijn van een cyberdreiging.

Dagelijks ontvangt de overheid informatie over kwetsbare of gehackte systemen. Dit kan gaan over software waar een fout in zit, systemen waarop malware is geïnstalleerd of systemen die elk moment zijn te misbruiken voor een ransomware-aanval. Als er bij de overheid informatie bekend is over een cyberdreiging, dan volgt een waarschuwingsbericht aan de netwerkeigenaar of de (eind)gebruiker van het kwetsbare systeem. Zijn er nu nog drie verschillende afzenders, straks zal er één afzender zijn.

Relevant

Het is niet mogelijk om je aan te melden voor deze alarmering. De overheid informeert bedrijven en instellingen ongevraagd over dreigingen die voor hen relevant zijn. Inmiddels hebben de drie organisaties ook een eenduidig afwegingskader opgesteld. Zo’n dertig soorten cyberdreigingen zijn aangewezen als ‘altijd aanleiding voor een waarschuwing’. Bijvoorbeeld een serverpoort die door een configuratiefout openstaat voor cyberaanvallers. Of het gebruik van een verouderde cloudapplicatie voor kantoorautomatisering waar beveiligingsfouten in aanwezig zijn.

De beoordeling van de cyberdreigingen is nu uniform, de waarschuwingsberichten zijn dat niet. De bedrijven die door het DTC worden gewaarschuwd, ontvangen meer uitleg en instructies dan de organisaties die door het NCSC en CSIRT-DSP worden gewaarschuwd omdat deze organisaties doorgaans over meer ict-kennis beschikken. Zo heeft het DTC sinds juni 2021 al bijna 70.000 keer bedrijven proactief gewaarschuwd. Drie maanden geleden stond de teller nog op ruim 35.000 notificaties.

Meer over

HackingMalwarePhishing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Eén reactie op “Nu één loket voor delen cyberdreigingen met overheid”

    1. dino schreef:
      3 oktober 2023 om 10:44

      Zo’n proactieve waarschuwing is als een raadgevend referendum.
      Daar doe je dus gewoon nix mee, want goed voorbeeld doet goed volgen.
      Toch begrijp ik die overheid wel een beetje : Je moet beleid uitstippelen, vooruitdenken, ingrijpen enzo, alleen.. je snapt er zelf geen reet van.
      Maar goed, zo managen ze de IT ook vaak in de bedrijven waar ik voor ingehuurd ben.
      Doe maar iets met akelige scrum customer journey want dan zijn we wendbaar klantgericht enzo.
      Nietszeggende certificering erbij, certified mooiprater practioner ofzo en weer door.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse Staat krijgt van Wingtech schadeclaim van 8 miljard

    Data & AI

    Afzwakking en uitstel delen EU AI Act

    Overheid

    Kort: Overheid test eigen opensource-co­de­plat­form, uni’s waarschuwen voor phis­hing­golf (en meer)

    Security & Awareness

    Van GPS-jamming tot propaganda: hoe cyberconflicten ons dagelijks raken

    Cloud & Infrastructuur

    Brand bij datacenter NorthC in Almere [video]

    Data & AI

    Avendar krijgt 2,2 miljoen euro voor ai-ondersteuning opsporing

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs