Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Vier Nederlanders vast voor cyberfraude banken

26 juni 2015 - 13:093 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurEuropol
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De Nederlandse politie heeft samen met korpsen uit vijf andere landen een netwerk van cybercriminelen opgerold. De criminelen exploiteerden malware waarmee ze over de hele wereld banksystemen aanvielen. Een aantal servers die de criminelen gebruikten, stond in Nederland. Internationaal zijn zestig verdachten gearresteerd. In Nederland zijn zo’n veertig verdachten aangehouden. Nog vier van hen zitten vast. De hele operatie heeft ruim twee jaar geduurd. Dat meldt de nationale politie.

‘De cybercriminelen die het team op het spoor kwam, gebruikten Zeus en SpyEye-malware’, aldus de politie. ‘Met deze software kregen ze toegang tot de systemen van banken. Ze pasten de malware voortdurend aan, zodat de verdediging van de banken een aantal malen werd gepasseerd.’ Voor het oppakken van de cybercriminelen werkten Nederland, Oostenrijk, België, Finland, Groot-Brittannië en Noorwegen samen. Ook Europol nam deel.

Volgens de agenten veroorzaakten de cybercriminelen een schade van minimaal 2 miljoen euro. Een aantal door de criminelen gebruikte servers stond in Nederland. Minimaal 150 Nederlanders werden slachtoffer. Het gaat zowel om particulieren als bedrijven. De meeste slachtoffers deden aangifte. 

Aangifte twee jaar oud

Inge Philips, plaatsvervangend hoofd van de landelijke recherche van de Nederlandse politie, benadrukt dat het voor de onderzoeken essentieel is dat burgers aangifte doen. ‘Ook heb ik de scherpte van de Oostenrijkse politie geprezen, want het is allemaal begonnen dankzij een attente burger die zo’n twee jaar geleden aangifte deed. Dit was een klein signaal, maar het werd door hen opgepikt.’

Verschillende landen

Europol bracht de landen bij elkaar waar mogelijk daders of slachtoffers waren. Deze zes landen vormden het Joint investigation team. De afgelopen twee jaar zijn dankzij het team in verschillende landen onderzoeken en invallen gedaan. Ook met de VS en de Oekraïne is samengewerkt. Vorige week nog zijn in de Oekraïne zes mensen aangehouden en acht huizen doorzocht. Computerapparatuur die daarbij in beslag is genomen, wordt nog onderzocht.

Samenwerking met banken

Philips is tevreden over de samenwerking van de politiekorpsen uit verschillende landen. Ook de samenwerking met Nederlandse banken verliep volgens haar goed. ‘Door de snelle reactie van banken is heel veel schade voorkomen. Het lijkt soms of criminelen op internet straffeloos kunnen werken. Maar politie en justitie kunnen ook internationaal snel onderling informatie uitwisselen en net zo snel met elkaar schakelen als die criminelen.’ Tot slot meldt ze strijdbaar: ‘Dus waar je ook bent, en al ben je maar een klein schakeltje in zo’n netwerk, wij weten je te vinden.’

Meer over

CybercrimeMalware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    ActueelWerkplek & Beheer

    Drechtsteden kiezen na fraude weer Comparex

    OpinieOnderwijs

    Voorkom fraude met cijfers en absentie

    Ordina
    ActueelGovernance & Privacy

    Ordina constateert fraude en ongepast gedrag

    Onderzoek
    ActueelWerkplek & Beheer

    Ordina deelt fraude-onderzoek na jaarwisseling

    Computable.nl
    OpinieOverheid

    Ton Elias sluit ogen voor fraude en corruptie

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Defensie onderzoekt fraude bij aanbestedingen

    3 reacties op “Vier Nederlanders vast voor cyberfraude banken”

    1. Jos Visser schreef:
      27 juni 2015 om 07:55

      Taart voor de politie! Goed bezig daar!

      Ik denk echter wel dat we hier niet met top-criminelen te maken hebben. Er zijn zo’n zestig mensen aangehouden, en die hebben bij elkaar in twee jaar voor twee miljoen euro schade aangericht. Laten we voor het gemak aannemen dat de helft van de gearresteerden er weinig tot niets mee te maken heeft, dan hebben 30 man in 2 jaar 2 miljoen bij elkaar gestolen. Dat is ongeveer 34.000 euro per jaar per man. Kan je toch beter een baan in de ICT hebben, want dat levert meer op.

      Kruimeldiefjes moeten echter ook worden aangehouden, dus goede actie.

      Login om te reageren
    2. Peter schreef:
      27 juni 2015 om 10:25

      Zorgen dat als je bankiert dat je dat zo veilig mogelijk doet is aan te raden. Dus bijv met je android apparaat doet dan is dat niet zo veilig mogelijk.
      http://www.privacynieuws.nl/nieuwsoverzicht/internet-en-telecommunicatie/data-en-beveiliging/15110-groot-lek-in-android-telefoons.html

      En met 2 miljoen zijn het idd kruimeldiefjes.
      En dat terwijl er veel banken zijn waar veel criminele acties worden afgedaan met waarschuwingen, lage boetes of gouden handdruk ontslagen.

      Login om te reageren
    3. hjk schreef:
      27 juni 2015 om 13:24

      Baan in de ICT? Dit zijn waarschijnlijk specialisten van 55+.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs