Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Mobiel bankieren-app is steeds vaker een Trojan

20 augustus 2018 - 08:243 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurKaspersky Lab
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Het aantal Trojans gericht op mobiel bankieren heeft in het tweede kwartaal van 2018 een recordhoogte bereikt. Met meer dan 61.000 malwaresamples voor mobiel bankieren wisten aanvallers securitysoftware te omzeilen en hun arsenaal uit te breiden. Daarmee is in één jaar tijd het aantal aanvallen ongeveer verdubbeld. De groei is meer dan drie keer zo groot als in het eerste kwartaal van 2018.

Dat meldt ict-beveiliger Kaspersky Lab. De cijfers komen uit de rapportage IT threat evolution report. In de toelichting op de cijfers in het bijgaande persbericht schrijft de beveiliger dat Trojans voor mobiel bankieren behoren tot de beruchtste vormen van malware. ‘Ze zijn ontwikkeld om geld van bankrekeningen van mobiele gebruikers te stelen. Cybercriminelen over de hele wereld zijn altijd op zoek naar een makkelijke buit en dit is een aantrekkelijke methode. In de meeste gevallen is de malware vermomd als legitieme app, zodat gebruikers worden verleid deze te installeren.’

De beveiliger duidt dat meteen als de app voor internetbankieren wordt gestart, het Trojaanse paard zijn eigen interface over die van de bank-app legt. ‘Zodra de gebruiker gegevens invoert, worden deze door de malware gestolen.’

Volgens de ict-beveiliger is In het tweede kwartaal van 2018 een enorme hoeveelheid van dit soort Trojaanse paarden waargenomen, namelijk 61.045. Volgens het bedrijf gaat het om het hoogste aantal dat ooit door hen is geregistreerd. ‘De grootste bijdrage is geleverd door de Trojan Hqwar, die ongeveer de helft van de nieuw ontdekte modificaties voor zijn rekening neemt. De Trojan Agent staat met ongeveer vijfduizend pakketten op de tweede plaats.’

Polen met stip gestegen

Trojans gericht op mobiel bankieren.
Bron: Kaspersky Lab.

De landen-top-drie in het aandeel van malware voor mobiel bankieren ten opzichte van het geheel van mobiele malware-aanvallen, wordt in het tweede kwartaal van 2018 gevormd door de Verenigde Staten (0,79 procent), Rusland (0,7 procent) en Polen (0,28 procent).

Kaspesky: ‘Rusland en de VS zijn in vergelijking met het eerste kwartaal van 2018 van plaats verwisseld, maar Polen is met stip gestegen van de negende naar de derde positie. Dit is vooral te danken aan de actieve verspreiding van modificaties van Trojans.AndroidOS.Agent.cw en Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w.’

De hoge cijfers kunnen volgens beveiligings-experts onderdeel zijn van een wereldwijde groeitrend van mobiele malware, aangezien het totale aantal malwaresamples voor mobiele malware in vergelijking met het vorige kwartaal ook met ruim 421.000 is toegenomen.

Wat is een Trojan

Een trojan of Trojaans paard is malware die vaak vermomd is als legitieme software. Met trojans proberen cybercriminelen en hackers toegang te krijgen tot de systemen van gebruikers.

Meer over

Malware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Aanval
    ActueelSecurity & Awareness

    Tech-coalitie met Microsoft haalt botnet uit de lucht

    ActueelSecurity & Awareness

    Oude trojan en nieuwe ransomware gaan hand in hand

    2 reacties op “Mobiel bankieren-app is steeds vaker een Trojan”

    1. Gerben Wierda schreef:
      20 augustus 2018 om 11:58

      Moet daar niet staan ‘Android bankieren-app is steeds vaker een Trojan’? Of zijn er ook andere mobiele platformen waar dit echt een probleem is?

      Login om te reageren
    2. Frank Heikens schreef:
      20 augustus 2018 om 18:14

      @Pim van der Beek
      Zoals Gerben al zegt, lijkt het me voor dit artikel essentieel om duidelijk te maken op welk platform deze Trojan een bedreiging is. Uit de quote van Kaspersky lijkt het zich te beperken tot Android, maar dat mist in het artikel.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs