Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Grapperhaus spreekt zich uit tegen ‘scrapen’

12 maart 2020 - 11:11ActueelCloud & InfrastructuurD66Facebook
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Het ongebreideld verzamelen van data past niet in de Nederlandse verhoudingen, vindt minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid). Hij acht het massaal binnenharken van foto’s zoals het omstreden Amerikaanse bedrijf Clearview dat doet, onwenselijk. Een algemeen verbod gaat hem echter te ver.

De bewindsman zei gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer dat op dit gebied zorgvuldige afwegingen moeten worden gemaakt. De Kamerleden Kees Verhoeven (D66), Anne Weverling (VVD) en Kathalijne Buitenweg (GroenLinks) spraken hun ongerustheid uit over het zogenoemde ‘scrapen’, het totaal leegtrekken van internet.

Verhoeven vroeg ook om strenge waarborgen tegen misbruik van technologie voor gezichtsherkenning. Grapperhaus vindt dat de toepassing hiervan niet in de ban moet worden gedaan. Hij wil het gebruik niet bij voorbaat uitsluiten. Maar mogelijk komen er op den duur wel zwaardere regels als de privacy in het geding komt. Minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) komt hier voor de zomer op terug.

Volgens Grapperhaus werkt de Nederlandse politie in ieder geval niet met Clearview. Over het gebruik bij overheidsdiensten die niet onder Justitie vallen, wilde hij geen uitspraken doen. De bewindsman reageerde hiermee op vragen vanuit de Tweede Kamer naar aanleiding van een artikel in The New York Times. Deze Amerikaanse krant onthulde dat veel Amerikaanse politiekorpsen het beeldmateriaal van Clearview gebruiken voor gezichtsherkenning. Ook Nederlandse overheidsdiensten zouden klant van Clearview zijn.

Privacygevoelige zoekmachines

Op aandringen van D66 gaat minister Raymond Knops (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) het gebruik van privacygevoelige zoekmachines bevorderen. Daarbij gaat het vooral om bewustwording. Knops wil niet voorschrijven welke zoekmachine overheidsdiensten moeten gaan gebruiken. Hij verwees als voorbeeld naar het van oorsprong Nederlandse Startpage.com. Die zoekmachine geldt als privacyvriendelijk, maar het is de vraag of dat na de recente overname zo blijft.

Knops werd ook gevraagd of het zo verstandig is dat ambtenaren via Facebook en WhatsApp communiceren. Volgens de minister wordt dit door de burger juist op prijs gesteld. Deze communicatiekanalen blijken buitengewoon effectief, aldus Knops. Wel plaatste hij de kanttekening dat Facebook en WhatsApp niet voor alle soorten gegevensuitwisseling geschikt zijn.

Meer over

OvernamePrivacySocial media

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Spoelstra spreekt: Geen gezicht

    Biometrie
    Innovatie & Transformatie

    GroenLinks stelt vragen over gezichtsherkenning

    Overheid

    Wat wil Grapperhaus nou wel of niet?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs