Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

AIVD kijkt mee met ict-certificering bij de overheid

14 juli 2022 - 09:53ActueelSecurity & AwarenessAgentschap TelecomAIVDComputable
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Agentschap Telecom en de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) gaan samenwerken rondom de certificering van ict-producten en -diensten bij de overheid. Doel is de beveiliging van ict die de overheid, vitale sectoren en het bedrijfsleven gebruiken, omhoog te schroeven.

Zo wordt bekeken of de door de overheid gebruikte ict aan bepaalde zekerheidsniveaus en veiligheidseisen voldoet. Er wordt gelet op de documentatie, het ontwikkel- en ontwerpproces, de productiemethode en de testprocedures van oplossingen van commerciële ict-aanbieders die door overheden worden ingezet. Hoofd Nationaal Bureau voor Verbindingsbeveiliging bij de AIVD, Bas Dunnebier en directeur-hoofdinspecteur Agentschap Telecom, Angeline van Dijk, tekenden daarvoor onlangs een samenwerkingsovereenkomst. De details daarover worden binnenkort gedeeld in de Staatscourant. Tot die tijd gaat het Agentschap Telecom niet in op vragen van de media. Het orgaan licht wel toe dat het gaat om de evaluatie van commercieel verkrijgbare it-producten, -diensten en -processen. ‘En dus niet over de evaluatie van beveiligingsproducten voor de bescherming van gerubriceerde informatie van de Rijksoverheid. Voor die evaluatie is het Nationaal Bureau Verbindingsbeveiliging (NBV) verantwoordelijk. Dit bureau ontwikkelt ook zelf beveiligingsproducten’, aldus het agentschap.

NCCA

Het Agentschap Telecom is in april van dit jaar gestart met de Nationale Cybersecurity Certificeringsautoriteit (NCCA). Die certificeringautoriteit vloeit voort uit de verplichting die Nederland heeft om vanuit de Europese Cybersecurity Act (CSA) een nationale certificeringsdienst op te tuigen voor ict die binnen de overheid wordt gebruikt

Op dit moment is certificering nog niet verplicht. Het is wel de verwachting dat certificering op termijn gaat gelden voor bepaalde ict. Leveranciers en producenten van commerciële ict-producten krijgen geen actieve oproep om certificeringen te delen met de overheid. Een leverancier of producent bepaalt zelf of ze een certificaat aanvragen voor een it-product, -dienst of -proces.

Certificeringen

Computable stelde in een eerder artikel certificeringswaakhond NCCA voor en belichtte welke branches, leveranciers en producten als eerste met de certificeringen te maken krijgen. In dat stuk staat ook met welke veiligheidseisen en tests, genaamd EU Common Criteria (EUCC), er wordt gestart.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Staat van Digitale Connectiviteit binnen de Bouw- en Installatiebranche 2025

    Digitale connectiviteit is de kern van veel processen in de bouw en volgens insiders van strategisch belang voor de toekomst van de sector. Waar sta jij?

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Meer lezen

    Aanpakken cybercrime
    ActueelCarrière

    AIVD en MIVD organiseren hackathon op geheime locatie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs