Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Services diensten

Cybercriminaliteit als diensteconomie

14 november 2022 - 10:013 minuten leestijdActueelSecurity & AwarenessFortinet
William Visterin
William Visterin

Cybercriminaliteit ontwikkelt zich meer en meer tot een zaak van gespecialiseerde partijen die hun diensten aanbieden. De securitysector heeft er een benaming voor: cybercrime-as-a-service (caas). En het vertegenwoordigt een aantrekkelijk verdienmodel voor cybercriminelen met uiteenlopende vaardigheidsniveaus. Sommige criminelen hoeven zelfs amper over it-vaardigheden te beschikken.

Dat blijkt allemaal uit een recent rapport van FortiGuard Labs, een onderdeel van securityspecialist Fortinet. De combinatie van nauwgezet voorbereide cyberaanvallen met caas zal, volgens het bedrijf, de aanzet geven tot een nieuwe golf van pijnlijke beveiligingsincidenten. ‘Cybercriminelen boekten veel succes met ransomware-as-a-service (raas). Daarom zullen er steeds meer aanvalstechnieken in de vorm van een dienst te koop worden aangeboden via het darkweb’, zegt Patrick Commers, business development manager cybersecurity mesh & sase bij Fortinet België. Europa zal, volgens Commers, deel uitmaken van deze trend. ‘Derig procent van alle cyberaanvallen gebeurt vandaag in Europa’, kadert hij. Voor ransomware ligt het aandeel nog hoger, en de oorlog tussen Rusland en Oekraïne is daar niet vreemd aan. ’Circa veertig procent van de ransomware-campagnes loopt in Europa.’

Doorgewinterd

Voor doorgewinterde cybercriminelen vertegenwoordigt de ontwikkeling en verkoop van aanvalstechnieken in de vorm van een dienst een simpele, snelle en herhaalbare manier om geld te verdienen. Abonnementsgebaseerde ‘caas-oplossingen’ helpen hen aan extra omzetstromen, en eigenlijk zonder dat ze daarvoor over specifieke vaardigheden beschikken.

Door deze specialisering krijgen cyberaanvallen een gerichter karakter, en dit vraagt om uitgebreide voorbereidende verkenningen. De kans is groot dat cybercriminelen via het darkweb een beroep zullen doen op zogenaamde reconnaissance-as-a-service-oplossingen om informatie over hun doelwit te verzamelen. Deze diensten verzamelen informatie over beveiligingsmechanismen, namen van medewerkers van het security-team, het aantal servers, bekende externe kwetsbaarheden en zelfs gestolen aanmeldingsgegevens die op het dark web ter verkoop worden aangeboden. ‘Aan de hand van deze gegevens leveren ze een blauwdruk voor cyberaanvallen aan. Daarmee groeit het belang om cybercriminelen al in de verkenningsfase een halt toe te roepen’, aldus Commers.

Witwassen

Ook witwassen wordt een dienst. Handmatige campagnes op basis van geldezels zullen, volgens de onderzoekers, langzaam maar zeker worden ingeruild voor geautomatiseerde diensten voor het verplaatsen van geld via diverse lagen van cryptobeurzen. Dit maakt het veel moeilijker om de herkomst van illegale geldstromen te traceren. ‘Laundering-as-a-service (laas), oftewel witwassen als dienst, zou weleens snel de mainstream kunnen bereiken als onderdeel van het groeiende caas-aanbod’, meent Commers. Deze geautomatiseerde witwaspraktijken zullen het, volgens hem, veel moeilijker maken voor bedrijven en particulieren die slachtoffer worden van deze vorm van cybercriminaliteit om hun geld terug te krijgen.

Hoe kunnen bedrijven zich tegen dit alles wapenen? Een van manieren waarop organisaties zich tegen deze nieuwe ontwikkelingen kunnen beschermen, is het aanbieden van security-awareness-training aan hun personeel. ‘Veel organisaties bieden op dit gebied al basistraining aan. Maar het valt echter aan te raden om nieuwe trainingsmodules toe te voegen om werknemers te helpen met het herkennen van nieuwe aanvalstechnieken zoals door ai ondersteunde cyberbedreigingen.’

Meer over

CybercrimeDDoSDienstenKunstmatige intelligentiePhishing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    AchtergrondData & AI

    ISO 42001 veelbelovend als standaard voor verantwoorde ai

    DDoS-aanval
    ActueelOverheid

    Kort: Stijging symbolische cyberaanvallen, nieuwe ceo GTIA, cijfers Wolters Kluwer

    man kijkt naar het korte nieuwsoverzicht van Computable
    ActueelCarrière

    Kort: Aanvalsdetectie ai-agents, kenniskloof cio’s, overnames Wolters Kluwer, Esprit ICT en Main

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs