Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Oplossing ligt in natuurlijke taal

22 februari 1996 - 23:003 minuten leestijdOpinieSoftware & Development
F.N.M. Twisk
F.N.M. Twisk

‘Terecht keert collega Kristen voor het oplossen van het software-vraagstuk terug naar de basis van het ‘probleem’ en zoekt hij de oplossing in de kern van communicatie: taal’, betoogt F. Twisk. Waarom echter een eigen methode ontwikkelen als volledig taal-georiënteerde methoden al beschikbaar zijn?

Het doet me deugd dat een vakbroeder, Gerald Kristen, het aandurft om, tegen de stroom in, het object-georiënteerde probleem tot zijn juiste vakinhoudelijke proporties terug te brengen (Oriënteert, eer ge begint; Natuurlijke taal als oplossing voor object-oriëntatie, 26 januari 1996). Zeker het verhaal over de valkuilen is voor praktijkmensen zoals ik zeer herkenbaar.
Thans is vrijwel alles object-georiënteerd. Zelfs analyse-methoden schijnen object-georiënteerd te zijn (bijvoorbeeld Object Oriented Analysis van Yourdon). Weer worden bedrijfs- en informatievraagstukken vanuit een technische invalshoek benaderd. Dit is volgens mij ook de reden waarom veelbelovende implementatiewijzen, zoals client/server en object-oriëntatie (OO), niet ten volle benut worden. Vanuit de software-optiek tracht men doelstellingen als herbruikbaarheid en flexibiliteit te bereiken. Echter, ook in dit geval geldt dat als we het probleem helder in kaart brengen, het al bijna opgelost is.
Omdat techniek als implementatie-platform de beperkende factor is, en niet de probleembeschrijving, zijn vraagstukken op het gebied van communicatie, van herbruikbaarheid, van effectiviteit en van flexibiliteit nooit vanuit één specifieke implementatietechniek, zoals OO-techniek, op te lossen. Het is daarom terecht dat collega Kristen voor het oplossen van het softwarevraagstuk terugkeert naar de basis van het ‘probleem’ en daarbij de oplossing zoekt in de kern van communicatie: taal.

Voor de tweede keer

Het enige dat ik wil toevoegen aan zijn sterke betoog, is het volgende. Als de automatiseringsvraagstukken vanuit de taal opgelost moeten worden, waarom dan een eigen methode ontwikkelen als al een flink aantal jaren volledig taal-georiënteerde methoden beschikbaar zijn (Niam-Isdm, gebaseerd op Universele Informatiekunde). Op basis daarvan zijn ondermeer in Eindhoven reeds zeer eenvoudige implementatievoorschriften voor object-oriëntatie ontwikkeld.
Aangezien deze methode voldoet aan alle door Kristen gestelde eisen (geen ‘abstracte’ omwegprodukten, een minimale verzameling samenhangende, volledige en begrijpelijke produkten, eenduidige voorschriften, gebruikmakend van normale taal en normale vaardigheden, de ‘gebruiker’ als uitgangspunt, incrementeel en niet-techniek georiënteerd), vraag ik me af waarom het nodig is een nieuwe methode te ontwikkelen. Als Kristen de basisuitgangspunten van Universele Informatiekunde kan onderschrijven, zou hij, omdat de Universele Informatiekunde en Niam-Isdm volledig terug te herleiden zijn tot die fundamentele uitgangspunten, logisch geredeneerd dezelfde methode voor de tweede keer ontwikkelen. En opnieuw ontwikkelen is nu juist wat hij, terecht, zelf niet wil!
 
F.N.M. Twisk, MBI

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Een echte geïntegreerde AI oplossing

    Efficiëntie door een geïntegreerde AI oplossing met Mobile XL Mobile XL helpt organisaties bij het toepassen van AI binnen hun...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    betaalpas 2027
    Financiële dienstverlening

    Nieuwe betaalpas in 2027 nog vrij onbekend, maar heeft weinig erp-aanpassing nodig

    Software & Development

    Python-stichting wijst forse overheidssubsidie af door controversiële voorwaarden

    Overname M&A
    Security & Awareness

    Kort: Weer diverse overnames, Zander Labs wint Tech Fast 50 (en meer)

    Jacob Spoelstra blazen vermoeiend
    Overheid

    Spoelstra Spreekt: Kleuter

    Software & Development

    Vibe coding en het lot van de developer

    Data & AI

    De transformatie van OpenTable

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs