Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Automatisering en autonomie als toekomst van itsm

08 april 2021 - 12:55OpinieInnovatie & TransformatieComputableIvanti

Kijk je naar de ontwikkelingen op het gebied van it-servicemanagement (itsm), dan zie je dat er steeds minder mensenhanden aan te pas komen. Daaruit is te concluderen dat itsm op termijn volledig geautomatiseerd en autonoom zal verlopen. Maar wil je werknemers van verschillende generaties optimaal bedienen, terwijl de noodzaak groeit om deze mensen altijd en overal te kunnen laten werken? Dan is er eerst een evolutie nodig van de manier waaróp itsm plaatsvindt.

De twee belangrijkste katalysatoren voor deze ontwikkelingen zijn de razendsnelle toename van het aantal end-points en iot-apparaten en de eveneens astronomische toename van de daarmee gepaard gaande veiligheidsbedreigingen. Het is simpelweg onmogelijk om die groei met ouderwets handmatig beheer te beteugelen. Bij itsm draait het daarom steeds meer om sleutelbegrippen als automation, self-secure, self-heal en self-service. Alleen de combinatie van zelfherstellende en zelfbeherende apparaten met eindgebruikers die zichzelf kunnen bedruipen, kan ervoor zorgen dat itsm in de toekomst de benodigde snelheid, nauwkeurigheid en kostenefficiëntie levert. Proactief, voorspelbaar en 24/7.

Versnelling

Organisaties kunnen dus alleen de snelle groei en complexiteit van it het hoofd bieden door hun serviceprocessen geautomatiseerd en grotendeels autonoom te laten verlopen. Snelheid (en versnelling!) is namelijk één van de drie andere factoren die bepalend zijn voor de toekomst van itsm.

Die snelheid zien we vooral in razendsnelle technologische ontwikkelingen. Het is ondoenlijk om daar een organisatie en het beleid telkens op aan te passen. Daarin speelt nog een factor een allesbepalende rol: kunstmatige intelligentie, en dan vooral machine learning. Door deze technologieën breder in te zetten, kan itsm de beperkende factoren van menselijk handelen omzeilen. Beslissingen en acties worden dan altijd genomen op basis van data, risicoanalyses en regels. Kunstmatige intelligentie zorgt in die zin voor een snelle en efficiënte reactie op veranderende marktomstandigheden.

De laatste factor is minder concreet, maar wel van grote invloed: bewustzijn. Organisaties realiseren zich steeds meer dat itsm niet efficiënt en schaalbaar genoeg is als het afhankelijk blijft van reactief menselijk ingrijpen. Dat is niet alleen tijdrovend, foutgevoelig en kostenintensief, maar bovendien risicovol. De toekomst van itsm ligt daarom in handen van automatisering en autonomie.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    Responsible ai artificial intelligence kunstmatige intelligentie
    OpinieData & AI

    Hoe automatisering businessprocessen slimmer maakt

    2 reacties op “Automatisering en autonomie als toekomst van itsm”

    1. Een oudlid schreef:
      9 april 2021 om 20:16

      Belofte van allerlei zelflerende, zelfsturende en zelfhelende IT services hoor ik al jaren maar tot op heden ben ik afhankelijk van service engineers. Uiteraaard doen we de inzet hiervan proactief en zonder onderbreking van de dienstverlening maar de planning vraagt menselijke interactie door het fenomeen van ‘disconnected processes’ in de keten. Want 24/7 support betekent nog weleens aan de dichte deur rammelen als er niemand is omdat altijd werken een organisatorische impact heeft.

      Het ‘follow the sun principe’ gaat om het mannetje aan de achterkant van de maan, je ziet hem niet maar hij is er wel. Het reactief menselijk ingrijpen van iemand die de zekering vervangt wordt echter problematisch als ik kijk naar tekorten aan technici. Schalen van hardware support kun je doen door field-replaceable units (FRU) zoveel mogelijk zelfservice te maken maar generatie Z kan nog niet eens de band van de eigen fiets plakken.

      Login om te reageren
    2. dino schreef:
      10 april 2021 om 09:42

      “Bij itsm draait het daarom steeds meer om sleutelbegrippen als automation, self-secure, self-heal en self-service”

      Brakke software systemen maken en dan een zogenaamd intelligente oplossing voor alle klachten daarover 😛
      “De beperkende factoren van menselijk handelen”. Wat is er mis met iemand die je te woord staat en antwoord geeft op je vraag ? Nee, die staat niet op de FAQ op de website, anders zou je niet gaan bellen. Voorlopig ken ik alleen de zinloze chatbots waarmee je geen steek verder komt. Die adviseert uiteindelijk dan toch maar een echt persoon te contacten die je laat weten dat ze “een nieuw” computersysteem hebben en er van alles mee misgaat.
      Doet me denken aan de gezondheidsoplossingen van Holland en Barrett, waar op elk potje staat dat het alleen werkt als je gezond leeft en dat je zowiezo een arts moet raadplegen. Je mag er blijkbaar voor betalen, maar het werk ligt nog steeds bij jezelf en de arts.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs