Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Het gat tussen ict en de business

17 februari 2005 - 23:003 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy
Evert J.K. Offereins
Evert J.K. Offereins

Evert Offereins plaatst enkele kanttekeningen bij het artikel ‘Prince II ontbeert communicatiestrategie’ (Theo Koster, Computable 25 januari 2005). Zo vindt hij het probleem matig voorgesteld. De oplossing laat volgens hem ook te wensen over.

De heer Theo Koster schrijft in de Computable van 28 januari een sprekend stuk over de miscommunicatie tussen it en de business. Op zich een heldere probleembeschrijving en herkenbaar voor een ieder die als ict-projectleider projecten doet met de business. Ondanks deze herkenning heb ik grote moeite met de wijze waarop het probleem wordt voorgesteld en de oplossing die wordt aangedragen.
De problemen die de heer Koster constateert als het om communicatie gaat hebben niets te maken met de methodiek Prince2, maar voornamelijk met de bedrijfscultuur en de aansturing van de (ict-)organisatie.
Projectcommunicatie wordt gedefinieerd als: draagvlak creëren bij toekomstige gebruikers en de omliggende organisatie, de doelgroepen.
Met deze definitie verwacht je dat er iets gezegd gaat worden over het product dat door het project wordt opgeleverd en hoe dit door de gebruikers geaccepteerd en binnen de bestaande organisatie ingebed moet worden. Niets van dat alles.
Er wordt bij het creëren van draagvlak alleen gesproken over de slechte communicatie van de ict’er en welke bijdrage ict levert aan de bedrijfsdoelstellingen. Bij doelgroepen wordt gesproken over imagomanagement met als echte uitdaging “een visie voor de toekomst ontwikkelen.”
De hier genoemde problemen lijken mij geen projectaangelegenheden, maar horen op het bord van de ict-manager thuis. Een project werkt niet aan visie, maar aan een eindproduct met kosten, kwaliteit en vooral een deadline.
Een projectleider hoeft niet uit te leggen wat ict bijdraagt aan de bedrijfsdoelstellingen. Wel is hij medeverantwoordelijk voor de business case van een project. Hiervan is de business executive eigenaar, de opdrachtgever. Als de business case gebaseerd is op de bedrijfsdoelstellingen levert het project daaraan een bijdrage. Dit resultaat kan echter zowel bereikt worden dankzij of ondanks de ict-afdeling.
Het probleem dat de heer Koster schetst is vooral een imagoprobleem van de ict-afdeling. Natuurlijk zien de doelgroepen wat projecten opleveren en met welke houding een ict’er in een project participeert, maar dit zal niet veel verschillen van de ervaringen die de doelgroepen hebben met de ict-beheerafdeling. De titel van het verhaal van de heer Koster had ook kunnen luiden: ITIL ontbeert communicatiestrategie, met de suggestie om ITIL (Information Technology Infrastructure Library) aan te passen.
De heer Koster kaart wel degelijk een reëel probleem aan. Ondanks alle ROI- (return on investment) en TCO-studies (total cost of ownership) wordt het bestaansrecht van een ict-afdeling nog steeds betwist.
Ict heeft vanaf het allereerste begin een sterke relatie met de financieel directeur gehad, was het niet vanwege de geautomatiseerde financiële administratie dan wel vanwege de hoge investeringen die met de introductie van de eerste computers gepaard gingen. De opmerking van de heer Koster, “het is schrijnend dat ict-afdelingen tegenwoordig veelal onder de financieel directeur vallen”, geeft vooral aan dat de ict nog steeds moeite heeft om zich een plaatsje te veroveren aan de creditzijde van de bedrijfsbalans.
Een duidelijke ict-communicatiestrategie is hiervoor niet dé oplossing, maar kan het wederzijdse begrip tussen ict en de business wel vergroten.< BR>
 
Evert J.K. Offereins

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Afzwakking en uitstel delen EU AI Act

    Carrière

    Europese directieraden omgegooid voor ai-tijdperk

    Security & Awareness

    Waarom wachtwoorden hun houdbaarheidsdatum voorbij zijn

    Overheid

    Nederlandse Staat kan verlengen met Solvinity

    Governance & Privacy

    Ai, gedrag en soe­ve­rei­ni­teit centraal op Cybersec Netherlands 2026

    Cloud & Infrastructuur

    Rechter kan verlenging DigiD-contract nog tegenhouden

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs