Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Ontstaan chip is geleidelijke ontwikkeling

06 maart 1997 - 23:003 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Ben Ruck
Ben Ruck

In Computable (pag. 1, 6 december 1996) stond een artikel over de uitvinder van de eerste chip. Dit artikel wekt ten onrechte de indruk dat er een soort eenmalig project is geweest waaruit de chip is ontstaan.

De chip (letterlijk plakje) is een geleidelijke ontwikkeling, die al in 1960 is gestart. Ik zet daarom enkele belangrijke ontwikkelingen op een rijtje.
Rond 1955 is de eerste echte transistor opgebouwd uit pnp-germanium. Circa 1960 is de eerste npn-transistor opgebouwd uit silicium. Rond 1962 volgde de ontwikkeling van gedrukte bedrading. Tegelijkertijd vond de ontwikkeling plaats van zogenaamde circuitblokjes, kleine doosjes met één standaard logische functie. Philips was toen een gerenommeerde leverancier van dit soort zaken. Rond 1963 kwam de ‘dikke film’-techniek: de losse transistoren zaten op plaatjes gelijmd en werden door middel van geleidende films met de andere componenten verbonden. Deze techniek is nog jaren voor verschillende analoge toepassingen gebruikt. In Nederland experimenteerden de Technische Universiteit Delft, Philips Nat lab en het dr Neher lab ermee. Omstreeks 1964 volgde de ‘dunne film’-techniek; vergelijkbaar met de vorige, maar veel kleiner. Ongeveer tegelijkertijd kwamen de eerste mos- en fet-transistoren, waarvan er meerdere op één substraat gezet konden worden zonder elkaar te hinderen.
Hierna raakte alles in een stroomversnelling. Er kwamen rtl-chips (resistor, transistor, logic) waarin een aantal transistoren plus weerstanden in één kleine ‘dual-in-line’ verpakking zaten. Voor zover ik weet waren de eersten van Texas Instruments, maar ook Philips maakte ze. Omdat de schakelingen nog te instabiel waren, deed men ook nog niets op het gebied van analoge schakelingen; pas rond 1970 werd de beroemde 703 Op-amp ontwikkeld.
Hierna kwam de ontwikkeling pas echt op gang en hebben verschillende fabrikanten, waaronder Intel en Texas Instruments een hoop plakjes silicium (chips) met diverse standaardschalingen ontworpen. Omdat het nog niet eenvoudig was om voldoende zuiver silicium te maken, was de produktie-uitval onvoorstelbaar groot (meer dan 99 procent) en de kosten van chips daardoor heel erg hoog.
Inmiddels maakte de Digital Equipment Corp digitale circuitschakelingen voor petrochemische- en procesbesturings apparatuur. Hiermee werden ook Programmeerbare Data Processoren gemaakt, de eerste was de PDP-1. Van dit type zijn er maar een paar gemaakt.
De eerste doorbraak was de PDP-8, opgebouwd met diskrete elektronische componenten. Rond 1970 bouwde men met de losse standaard chips een PDP-8i (de i van ‘integrated’).
Met deze ontwikkeling werd min of meer de standaard gezet.
De bouwers van chips slaagden erin steeds meer componenten op één substraat te plaatsen, tot honderden transistoren per cm2. Verder lukte het om goede kwaliteit silicium te maken. Hierdoor werd het mogelijk om voldoende grote plakken te maken zodat men nog meer componenten op één substraat kon zetten. Zo kwam de spiraal op gang.
Pas toen (1975) slaagde men erin om een microprocessor in een chip te bouwen.
 
Ben Ruck

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Qaitbay

    Snel het juiste antwoord binnen je klantenservice
    Pijl naar rechts icoon

    MOBA

    MOBA: digitale transformatie met spare parts webshop op Shopware
    Pijl naar rechts icoon

    Trust Connect

    Laat jullie organisatie nooit gijzelen door cybercriminelen met de AbilityKey
    Pijl naar rechts icoon

    Keurslager

    Keurslager: Mobile-first loyalty voor een 80-jarig icoon
    Pijl naar rechts icoon

    DecisionGuard

    Zero Trust Execution for Autonomous Systems
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    ASML ‘luistert’ niet: re­or­ga­ni­sa­tie gaat door

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet investeert 142 miljoen in versnelling Nederlandse 6G‑technologie

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Ziekenhuizen ruziën met Chipsoft, Acer presenteert jubileumlaptops (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Besi houdt Amerikaanse kopers voorlopig op afstand

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs