Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Overleven door middel van servicegerichtheid

01 september 2009 - 13:483 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Gijs in ‘t Veld
Gijs in ‘t Veld

Sinds de oorzaken van de kredietcrisis duidelijk werden is de roep om meer controle groter en groter geworden. Door de globalisering hebben dit soort 'systeemfouten' gelijke een mondiale impact. Veel bedrijven zijn de laastste tijd in de problemen gekomen omdat ze niet in staat zijn om snel op de huidige economische veranderingen in te springen. Weer andere bedrijven komen in de problemen omdat ze geen of nauwelijks inzicht hebben in wat er nu eigenlijk gaande is en kunnen dus geen goede en/of tijdige beslissingen nemen. Flexibiliteit, inzichtelijkheid en controle zijn de drie sleutelwoorden voor 'Wereldeconomie 2.0'.

Het is al eerder gezegd, maar Charles Darwin en Adam Smith gelden nog steeds, ook in de ict. Welvaart wordt gecreëerd door een hoge mate van specialisatie. Waar je vroeger alles zelf deed (jagen, vissen, huis cq. hut bouwen) en er geen groei mogelijk was behalve door zelf harder te werken, is door de komst van specialisatie de economie echt gaan groeien. Door specialisatie kan veel efficiënter worden gewerkt. Door concurrentie wordt iedereen scherp gehouden en kan een specialisatie nog verder versterkt worden of kan een bedrijf dat zich niet staande weet te houden 'uitsterven'.

Grote multinationals proberen continu door een zo efficiënt mogelijke inzet van de supply chain zo goedkoop mogelijk de beste kwaliteit te leveren en tegelijkertijd een zo hoog mogelijke aandeelhouderswaarde te creëren. Flexibiliteit bij deze bedrijven en hun leveranciers is hier essentiëel. Daarnaast moeten beide partijen altijd volledige inzichtelijkheid hebben in de operationele processen vanuit technisch en businessperspectief. Door continu te meten moet duidelijk zijn dat alles nog volgens procedures en policies verloopt en tevens kan bekeken worden hoe de bedrijfsprocessen inhoudelijk draaien. Beide partijen hebben hier erg veel baat bij.

De ict-indrustrie (met name de ict-consultancy) heeft hierbij een grote rol. Servicegerichtheid is niet iets wat een bedrijf doelmatig kan doorvoeren, zonder dat hierbij de onderliggende geautomatiseerde bedrijfsprocessen dit volledig ondersteunen. Service oriented architecture (SOA) is hierbij een noodzakelijk architectuurprincipe en maakt het mogelijk om business process management (bpm) te implementeren en op die manier de flexibiliteit van bedrijfsprocessen te faciliteren.

Er is al veel geschreven over wat wel en niet moet worden gedaan op het gebied van SOA en de meeste artikelen zijn op ervaring gebaseerd en dus zeer behulpzaam geweest bij het ontwikkelen van best practices door de system integrators. Net als in het verleden moet men  door de 'desillusiefase' (het doet toch niet helemaal wat we verwachten, mede doordat de technologie kinderziektes vertoond) voordat men werkelijk de meerwaarde gaat ervaren. We zitten op dit moment ergens midden in de 'verlichtingfase' en hierna volgt de uiteindelijke 'productiviteitfase'.

Omdat SOA uiteindelijk de onderliggende architectuur zal zijn van alle geautomatiseerde processen is vaak de enterprise service bus (esb, de 'plumbing' van elke SOA) het middelpunt waar alles bij elkaar komt. Dit biedt dus een uitstekende plaats om governance (= controle) en business activity monitoring (BAM) / business intelligence (BI) (= inzichtelijkheid) mogelijk te maken. Governance-producten zijn mijns inziens op dit moment al redelijk volwassen. BAM en BI in combinatie met SOA moeten nog even door de desillusiefase heen…

Service oriented architecture is een 'paradigm shift' waarbij onder de architecten het kaf van het koren wordt gescheiden, net als in het verleden onder de programmeurs het geval was toen de sprong van procedureel naar objectgeoriënteerd ontwikkelen gemaakt werd. SOA heeft echter uiteindelijk een nog grotere positieve impact op hoe bedrijven automatiseren en zal noodzakelijk blijken om nog meer welvaart voor iedereen te kunnen genereren!

Meer over

ArchitectuurBusiness IntelligenceGovernance

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Eén reactie op “Overleven door middel van servicegerichtheid”

    1. Tamas Szirtes schreef:
      4 september 2009 om 12:01

      Er is een goede website over dit onderwerp: http://www.exponentialsoa.nl

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Carrière

    Project architect Frank over IT bij UW...

    ‘De grootste uitdaging voor ons zit in hóé we de dingen doen.’ Frank is project architect en werkt aan het...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Digitale Denen wijzen de weg

    Windows 10
    Cloud & Infrastructuur

    Ondersteuning Windows 10 gestopt; problemen in zicht

    Cloud & Infrastructuur

    Google bundelt zakelijke ai onder Gemini Enterprise

    Cloud & Infrastructuur

    EU grijpt nog niet in tegen Microsofts cloudlicenties op Google en AWS

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet en rechter grijpen in bij Nexperia

    Cloud & Infrastructuur

    7 ontwikkelingen op de chipmarkt om in de gaten te houden

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs