Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Architectuurboard biedt besparingen met SOA

23 oktober 2009 - 10:30OpinieCloud & Infrastructuur

Zo! De economische crisis lijkt (al dan niet tijdelijk) door de overheid te zijn beteugeld. Ondertussen heeft het bedrijfsleven elk initiatief dat niet op korte termijn geld oplevert on hold gezet. En op Prinsjesdag werd al bekend dat ook de rijksoverheid 630 miljoen euro moet besparen in 2010. Minister Bos heeft aangekondigd dat er ook na 2011 bezuinigd moet gaan worden om het overheidstekort terug te dringen. Dat worden magere jaren voor alle bedrijven die zaken doen met de overheid. Of niet?

Je ziet en hoort het steeds vaker: Organisaties zijn al snel zo groot dat de voorkant niet meer weet wat de achterkant precies doet. Afdelingen zijn bezig met de waan van de dag terwijl de businessarchitectuur ontbreekt en bedrijfsdoelstellingen niet helder zijn. De CIO (als die er überhaupt is) is maar een bijbaantje, een titel die je kunt scoren terwijl je gewoon verder gaat met je ‘echte' taken. In alle drukte komt het er niet van om de governance board op te zetten, dus de IT-afdeling doet zelf wel aan ‘governance'.

Ondertussen hebben enthousiastelingen in de organisatie een begin met SOA gemaakt door een Enterprise Service Bus (ESB) te implementeren. En dan komt dat nieuwe project. Dat moet snel. Dus doen we het eerst even buiten de architectuur om, maar als het straks werkt komt er een nieuw project dat zorgt dat de ESB wordt gebruikt en de principes worden nageleefd. Je kunt op je klompen aanvoelen dat de kosten van dit soort veranderingen veel hoger zijn dan nodig. Typisch the curse of plenty.

In ieder geval kunnen de ambtenaren van de 20 commissies die mogelijke besparingen voor 2011 moeten inventariseren deze besparing op hun lijst bijschrijven: Stoppen met alle projecten die niet door een architectuurboard werden goedgekeurd.

Zonder architectuurboard  weet ict niet wat de business wil en weet de business niet wat de techniek kan. Wie zorgt dan dat nieuwe ontwikkelingen op elkaar aansluiten of dat (op zijn minst) het wiel niet opnieuw wordt uitgevonden? Zo kun je natuurlijk nooit iets realiseren dat voldoet aan de verwachtingen en binnen budget blijft…

En de magere jaren? Die zullen aanbreken voor bedrijven die weinig toegevoegde waarde leveren aan hun klanten. Bedrijven die innovatief in staat zijn organisaties verder te brengen in hun evolutie zullen juist financieel profiteren. En zo heb dan elk nadeel z'n voordeel.

Meer over

ArchitectuurCIOGovernance

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Zorg

    Landelijke standaarden nodig voor zorgsector

    Overheid

    Verlenging DigiD-contract was eind maart al bekokstoofd

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    Overheid

    Ministeries en rijksdiensten kunnen over naar de Lidl-cloud

    Cloud & Infrastructuur

    TSMC laat high‑NA links liggen, terwijl ASML recordorders stapelt 

    Overheid

    Kort: Kabinet trekt stekker uit NDS-raad, breedbandmarkt groeit door (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs