Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘Verbeter het onderwijs, begin bij het bedrijfsleven’

11 juli 1996 - 22:00OpinieCarrière
hoofdredactie
hoofdredactie

Eind juni verscheen het rapport ‘Geen toekomst zonder informatica; Toekomstverkenning informatica 1996-2005’, dat echter nauwelijks reacties te weeg heeft gebracht. Die lauwe ontvangst is begrijpelijk. Het is het zoveelste rapport waarin wordt geconstateerd dat er wat schort aan IT-onderwijs en -onderzoek, en waarin geconcludeerd wordt dat er passende maatregelen moeten worden genomen. Bovendien lijkt het de betrokken partijen eigenlijk nauwelijks te interesseren.

De IT-industrie klaagt weliswaar al jaren steen en been over de slechte aansluiting van het onderwijs op de behoefte van het bedrijfsleven, maar heeft tot nu toe bijzonder weinig initiatieven ontplooid om hieraan daadwerkelijk iets te doen.
Volgens Daan Rijstenbrij, manager bij Cap Volmac, deeltijd-hoogleraar en mede-opsteller van het rapport, is alleen minister Ritzen in staat om de ontstane impasse te doorbreken. Hij bepleitte een saneringsslag in het IT-onderwijs en -onderzoek ‘met de kracht van Philips’ Centurion’.
Rijstenbrij raadt de overheid aan het geld dat zij nu wil besteden aan het stimuleren van samenwerking tussen universiteiten en het bedrijfsleven, te gebruiken om de universitaire wereld te saneren. Als onderwijs en onderzoek sterk genoeg zijn, dan komt het bedrijfsleven volgens hem vanzelf wel met opdrachten.
Velen zullen de stelling van Rijstenbrij kunnen onderschrijven. De onderwijs- en onderzoekswereld is hopeloos verdeeld. Hobbyisme en het vasthouden van eigen posities blijken hier een grotere rol te spelen dan de zorg voor een goed klimaat waarin onderwijs en onderzoek kunnen gedijen. Het is echter wat al te gemakkelijk om de schuld uitsluitend bij de universiteiten te leggen. Op de informatica-faculteiten zijn talloos veel mensen uit het bedrijfsleven als deeltijd-hoogleraar gedetacheerd. Wat hebben zij de afgelopen jaren gedaan om verbetering in de situatie te brengen?

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Dijkbewaking: high performers weten wát ze moeten beschermen

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Carrière

    Nominaties: wie wordt CxO van het jaar?

    Carrière

    Nominaties: wie wordt it-talent van het jaar?

    Carrière

    Per­so­neels­te­kort stuwt in­ves­te­rin­gen in au­to­ma­ti­se­ring en ai

    Carrière

    Bestuurders buitenspel, 6 keer strijd in de bedrijfstop

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs