Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.

Tweedehands software goed alternatief cloud

21 maart 20173 minuten leestijdCloud & Infrastructuur

De softwaremarkt is aan het transformeren. Lange tijd kozen bedrijven uit onwetendheid of angst ervoor constant de nieuwste versies van software aan te schaffen. Er bestond een soort consensus dat bedrijven over deze versies moesten beschikken om stabiliteit van het businessmodel te waarborgen. Sinds de opkomst van de cloud is hier verandering in gekomen en zijn steeds meer bedrijven software en licenties gaan huren. Er is echter nog een mogelijkheid: het kopen of verkopen van gebruikte software en licenties. Hiermee kunnen bedrijven hun financiële positie sterk verbeteren, waardoor het in sommige gevallen aantrekkelijker is dan een cloudoplossing.

Nog ver voor de opkomst van de cloudoplossing, in de jaren 90, bestond er al een kleine markt voor tweedehandssoftware en licenties. Er bestond echter onduidelijkheid over de legaliteit van de handel. Toen in 2012 een knoop werd doorgehakt en de handel legaal werd, is een sterke groei van de tweedehandssoftwaremarkt zichtbaar. Zo is de handel in onder meer Duitsland en Zwitserland al behoorlijk gangbaar en ook in Nederland begint het van de grond te komen. Door de handel in tweedhandssoftware en licenties kunnen ondernemingen enerzijds op kosten besparen in de aankoop en aan de andere kant winst genereren door software en licenties die zij zelf niet meer gebruiken te verkopen. Zo wist het bedrijf Imtech met de verkoop van gebruikte software ruim 1 miljoen euro te verdienen. Verder is de gebruikte software compatibel met andere programma’s en is installatie en het gebruik van de programma’s gemakkelijk te realiseren. Kostbare en tijdrovende trainingen zijn niet meer nodig.

Gebruikte software vs. cloudoplossing
Met de opkomst van de cloudoplossing, leek succes voor de tweedehandssoftware niet voor de hand liggend. Echter, het tegendeel is gebleken. Er zijn genoeg bedrijven die om veiligheidsredenen niet voor de cloud kiezen. Het gebruik van tweedehandssoftware biedt deze organisaties de veiligheid die ze zoeken. Voor het gebruik van de oudere programma’s zijn minder persoonlijke gegevens nodig en worden minder vaak gevoelige data via het netwerk verzonden. Met de opkomende cybercriminaliteit biedt dit voor veel bedrijven een groot voordeel.

Het vermoeden bestaat dat het aandeel van cloudoplossingen dan ook aanzienlijk kleiner is dan providers beweren. “De cloud-euforie is wellicht meer te wijten aan de winstpotentie die providers communiceren in plaats van het marktsucces. Een cloudoplossing is immers op de lange termijn veel duurder dan de aankoop van software”, zegt Jarno Claassen, General Manager bij ReLicense Benelux. ReLicense is als tweedehands softwareleverancier actief op de Europese markt. Claassen ziet veel potentie in deze markt. Naar schatting zijn er 70.000 bedrijven in Europa die aanzienlijke kostenbesparingen kunnen realiseren met de handel van gebruikte software en licenties.

Ontwikkelingen op de markt
Logischerwijs leverde de opkomst van de handel in tweedhands software veel conflicten op. Wegens het grote economisch belang hebben leveranciers van nieuwe software zich langdurig verzet tegen deze handel. Na jaren van gerechtelijke procedures, heeft het Europese hof op 3 juli 2012 geoordeeld dat de verkoop van gebruikte software, mits het voldoet aan verschillende voorwaarden, is toegestaan. Zo moet het bedrijf dat de tweedehands software aanschaft ervan verzekerd zijn dat de verkopende partij de licenties de-installeert.

Het is een gevoelige handel, waardoor sommige bedrijven nog terughoudend zijn. “Het is van belang dat we kopers maximale veiligheid en transparantie bieden tijdens de aan- en verkoop”, zegt Claassen. Op deze manier wordt de markt verder gestimuleerd. Claassen verwacht dat de markt in Europa snel zal groeien en het bedrijven de komende jaren veel gaat opleveren.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Vibe coding en het lot van de developer

    Cloud & Infrastructuur

    Eurofiber en Open Dutch Fiber slaan handen verder ineen

    EU digitale
    Cloud & Infrastructuur

    Nederland in Europees consortium voor digitale gemeenschapsgoederen

    Software & Development

    Verkeerde configuratie bij Azure leidt tot veel storingen

    Nexperia
    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia-topman wilde 40 procent personeel in Europa ontslaan

    Overheid

    VVD: wij willen een ‘AcICT on steroids’

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs