Business case failliet in publieke sector?
Ondanks tegenvallende projectresultaten gaan overheidsorganisaties in de praktijk nauwelijks aan de slag met business cases. De huidige budgettaire krapte, veroorzaakt door de kredietcrisis, pleit echter voor prestatieverbetering gebaseerd op een business case.
Zowel ambtelijk als bestuurlijk is er terughoudendheid omdat een business case de handelingsvrijheid beperkt doordat afwijkingen kunnen leiden tot politieke discussies. Dergelijke discussies komen het resultaat niet altijd ten goede. Ambtelijk speelt de zorg voor het te vroeg inboeken van de beoogde besparingen met directe gevolgen voor de uitvoering.
De huidige budgettaire krapte pleit echter voor prestatieverbetering gebaseerd op een business case omdat met de investering in digitalisering grote besparingen mogelijk zijn. Omdat het gaat om grote investeringen is een degelijke business case een must voor een goed inzicht in kosten, besparingen en vooral ook risico's.
In de praktijk blijkt dat een succesvolle business case aan stevige randvoorwaarden moet voldoen. Allereerst is bestuurlijke discipline noodzakelijk om de sturing op een business case langs een transparante weg te laten plaatsvinden. Uiteraard moeten voor een succesvol resultaat vooraf goede ramingen zijn gemaakt. Wie kent niet de projecten zoals de Betuwelijn waarbij begrotingen met een te groot optimisme tot stand zijn gekomen? Vervolgens moeten de prestaties/voordelen tussentijds worden gemeten zodat tijdig bijgestuurd kan worden. Voor een echt succes moet de business case vanuit de organisatiestrategie zijn opgezet en draagvlak hebben. Leiderschap is nodig om ook in lastige fases te blijven sturen op het einddoel.
Juist in turbulente tijden en met budgettaire krapte kunnen business cases gebruikt worden om zowel een volgende stap te zetten met het verbeteren van de dienstverlening van overheden als het op orde brengen van de benodigde ict-middelen. Zo wordt ict ingezet als strategisch hulpmiddel voor organisatieverbetering en ict-kostenreductie en neemt ook het vertrouwen toe dat projecten binnen tijd en budget kunnen worden uitgevoerd.
Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met Hans Teuben, Deloitte Consulting, Publieke sector
De redactie van Computable zoekt naar de beste business case van het jaar 2009. Een vakkundige jury buigt zich over voorgedragen cases en kiest de uiteindelijke winnaar.
Via een invulformulier kunnen bedrijven hun business case bij Computable aandragen. Uiteraard zijn business cases van afgeronde projecten welkom, maar ook de business cases van nog lopende of nog te starten projecten zijn welkom. Zolang de business case of het project maar linkt aan het jaar 2009.
Het aanmelden van business cases kan tot en met 20 januari 2010. In april 2010 worden de beste business cases van 2009 bekendgemaakt, mede in de jaargids Computable Business Cases 2010.
Aangezien we met elkaar uiteindelijk opdraaien voor inefficiente en ineffectieve uitgaven, mogen we toch verwachten dat ook overheden zich (bijvoorbeeld met behulp van de continue bijgehouden business case) blijven vergewissen of er nog wel wordt verdiend met de investering die we aan het doen zijn.
Wij betalen immers ook hun salaris. Dan mogen we verwachten dat ze daarvoor de juiste dingen doen. Of niet soms?
Je kunt je nu dus altijd afvragen wat een business case inhoudt en hoe je daarmee omgaat. Er wordt mijns inziens te snel geroepen dat er een business case moet zijn, maar veelal zijn er binnen de overheid publieke of politieke doelstellingen die behaald moeten worden. Deze doelstellingen zijn veelal wel geformuleerd en het project richt zich daar dan ook op. Is hier dan sprake van een business case of niet?
Naar mijn idee is er ook sprake van een business case als het om publieke of politieke doelstellingen gaat. Sterker nog, voor de meeste business cases zal dit het uitgangspunt zijn. In de business case voor het realiseren van een dergelijke doelstelling moet ook de kostenkant worden meegenomen. Alleen zo kan de overheid transparant de besteding van middelen verantwoorden.
10-02 Het einde van het begin van cloud en virtualisatie
10-02 De windwakken van de cloud-sector
09-02 Citoto
09-02 Lang leve de hackers!
09-02 Modder gooien in ICT-land
08-02 Reseller verliest slag om het groene huishouden
08-02 Hadoop lijkt een alleskunner
07-02 Hou zicht op de informatie bij HNW
07-02 Eigen werknemer kan ook een vijand zijn
06-02 Krachtenbundeling NGI en TestNet is goede zaak
10-02 Infor helpt Ferrari met bouwen F1-auto's
10-02 Veenman en 20/20 vision adviseren samen klant
09-02 ERP-traject Eigen Haard krijgt forse directiesteun
08-02 Sogeti ontslaat nog eens 110 medewerkers
07-02 Western Digital haalt hard uit naar Stellar Data
07-02 Verhuurder Capgemini-pand vecht verhuizing aan
06-02 'Marktwaardering Facebook is kwart te hoog'
06-02 Delta Lloyd verlengt contract met Human Inference
06-02 Krachtenbundeling NGI en TestNet is goede zaak
03-02 De kracht van 'niet moeten, maar willen'
|
|
Probleemloos ontwikkelen voor een hybride cloudmodel
Aanbieders van geavanceerde bedrijfsapplicaties willen nieuwe klanten graag de mogelijkheid geven om op......


