SaaS: dreiging voor gebruiker of ICT-professional?
Founder & CEO
Expert van Computable voor de topics: Cloud Computing, Open Source en CRM
MeerBegin dit jaar schreef ik enkele artikelen over de combinatie cloud computing en open source. Vier artikelen waarin ik de toegevoegde waarde van die combinatie duidelijk heb gemaakt. Sindsdien volg ik de discussie en erger ik mij enorm aan de bijdragen via Computable van ict-professionals, die zich bezighouden met bangmakerij gebruikmakend van drogredenen aangevuld met pure onzin!
Dat zijn harde woorden. Ik licht mijn ergernis graag toe en hoop dat de lezer bereid is om het hele artikel te lezen en pas daarna te reageren. Ik beloof vooraf, dat ik dit inleidende artikel zal laten volgen door artikelen, waarbij ik dieper in ga op thema's als 'cloud computing biedt de klant meer veiligheid', 'cloud computing is kostenbesparend', 'cloud computing biedt ongekende mogelijkheden op het gebied van schaalbaarheid' en 'cloud computing levert een (via lokale servers bijna niet te bereiken) availability'. Vandaag wil ik vooral mijn ergernis de ruimte geven.
Bij veel op SaaS-opinies geplaatste reacties viel mij op, dat het cloud-concept al of niet gemeend als wazig en verdacht wordt neergezet. Kort door de bocht komt de boodschap steeds neer op wantrouwen, waarbij de klant zich voor wat betreft belangrijke data en zelfs de applicaties uitlevert aan de SaaS-leverancier. Peter van Eijk gaat in Computable enkele weken geleden zelfs zover, dat hij cloud computing als een reeds achterhaalde hype benoemt, waarbij de ontnuchtering zou zijn, dat men er de controle over de eigen bedrijfsgegevens uit handen geeft. Volgens hem is de levenscyclus van de technologie rond cloud computing al ongeveer voorbij 'de overspannen verwachtingen en een teleurstelling' en is het gebruik van cloud computing eigenlijk alleen geschikt voor statische teksten en plaatjes en moet je de bedrijfskritische gegevens op je eigen servers laten staan. In hetzelfde stukje schrijft hij dat pc's een beheerchaos opleveren, maar dat 'we' daar mee om hebben leren gaan. Wat een vreemde redenatie!!!
Op de Computable-site staat een vrij recent artikel met als titel 'Zet geen gevoelige data op straat'. Rond 1 april was er groot rumoer over een wereldwijd virus, dat vele pc's zou besmetten. Enkele weken geleden kreeg ik een mail van een relatie die me meldde dat hij mij bepaalde gegevens niet meer kan laten zien, omdat zijn usb-stick en laptop zijn gestolen. Peter R. de Vries heeft er inmiddels hele programma's op tv aan gewijd. Als je al die ongein leest, die je altijd gratis lijkt mee te krijgen bij het ict-gedoe op locatie en op je pc, zou je toch denken dat een oplossing die de klant dat en ander gedoe en de daarmee gepaard gaande zorgen uit handen neemt, dat zo'n oplossing toch minimaal het overwegen waard zou moeten zijn. Ik daag ict-professionals, die met droge ogen durven beweren dat internetbankieren bij de Rabobank onveilig is, uit om ons allemaal uit te leggen hoe dat dan zit. Cloud computing biedt de klant veel meer betrouwbaarheid en veiligheid dan servers op locatie, omdat een cloud-leverancier daarop wordt afgerekend. Niet goed presteren betekent voor zo'n leverancier: 'out of business'.
De onafhankelijke professional zou toch voorbij de eenvoudig te overwinnen drempels vooral de enorme meerwaarde van de mogelijkheden van cloud computing moeten kunnen zien. Lees je bijvoorbeeld eens hoe Microsoft's managing director of scalable and multicore systems, Dan Reed spreekt op research.microsoft.com over een NIEUW tijdperk en over een revolutie. Als eerder geschreven zou ik graag zien dat Microsoft ook zijn visie op open source verder gaat bijstellen, omdat de ideale combinatie van SaaS (maar dan wel via cloud computing) en open source gebaseerd is op meer dan techniek. Ga maar na: SaaS opdat de klant geen gedoe meer heeft betreffende installatie, updates, back-ups en beveiliging en hij constant kan schalen voor wat betreft het aantal gebruikers. Cloud computing vanwege de onafhankelijkheid van beschikbaarheid van de locatie en om daarmee de best denkbare high availability. Open source om de onafhankelijkheid van de leverancier te garanderen en volledige transparantie mogelijk te maken. Om daarmee de cloud te kunnen inzetten als een geïntegreerd systeem. Dit is geen belofte. Ik spreek uit ervaring en mijn klanten zijn er gelukkig mee, omdat ik ze verlost heb van hun ict-zorgen. Het is nu mijn zorg!
Laten we stoppen met allerlei drogredenen te bedenken om de klant (nog) niet over te helpen stappen op cloud computing. Als ict-professional doe je jouw klant tekort, wanneer je hem de nieuwe mogelijkheden onthoudt uitsluitend vanwege je eigen gebrek aan visie enerzijds en het belang van je eigen portemonnee anderzijds. Paul Ferron (managing director van Qualys Benelux) schreef voor Computable dat onderzoek uitwijst dat SaaS-oplossingen gemiddeld genomen zeven maal goedkoper zijn dan de traditionele oplossingen. Inderdaad, dan gaat het over de portemonnée van de klant.
Volgens mij staan we inderdaad, zoals de door Van Eijk genoemde Nicolas Carr én Microsoft's Dan Reed beschrijven, aan het begin van een nieuw tijdperk. Eerder schreef ik over de combinatie van cloud computing en open source, maar er is zoveel meer. Over de thema's kostenbesparing, veiligheid, schaalbaarheid, beschikbaarheid, mobiliteit en milieu schrijf ik graag in volgende artikelen. Hier wil ik afsluiten met een citaat van Frank van der Wal, ict-architect bij IBM, die zegt dat bedrijven noodzakelijkerwijs vanuit het oogpunt van continuïteit snel zouden moeten overstappen naar cloud computing. Hij zegt: 'Veel bedrijven en zelfs ict-managers hebben geen idee hoeveel rekenkracht we in de nabije toekomst nodig gaan hebben nu vrijwel alle dingen worden voorzien van een chip en onderling kunnen communiceren: je iPhone, gps, rfid, noem maar op. We gaan met zijn allen zo verschrikkelijk veel data produceren... Er is maar één manier om hiermee om te gaan: samenwerken en servercapaciteit delen.' (einde citaat) Ict-specialisten die alle voordelen en noodzakelijke keuzes niet willen uitdragen naar de klant, zijn toch eigenlijk volstrekt ongeloofwaardig? Zijn we het eens?
Willem Massier
CEO
Covide
Er zijn in dat opzicht een paar dingen die m.i. meespelen: Cloud Computing is als een technisch iets gehyped (opvangen peak loads, device en locatie onafhankelijkheid etc.). Wat nodig is voor grootschalige acceptatie is dat ook de business de voordelen gaat inzien (al is het maar de prijs...).
Daarnaast speelt denk ik nog ??n ding mee, dat je wel aanstipt, maar met een iets andere insteek dan die, die ik zou kiezen: het gevoel van verlies aan controle.
Dat voor een techneut het feit dat het serverpark achter slot en grendel staat of dat slechts een beperkt aantal vertrouwde mensen de database mogen benaderen niet echt veel zegt, zijn deze dingen voor de business of een directie hartstikke belangrijk - het kunnen laten zien van een gesloten deur geeft immers een gevoel van controle. Of die nou terecht is of niet!
En ja, er zijn outages geweest in de cloud, maar ga eens na hoe vaak en hoe lang het goed gaat (en een goede back-up strategie voor o.a. data heeft nog nooit iemand de kop gekost!)
Je schrijft: 'het kunnen laten zien van een gesloten deur geeft immers een gevoel van controle. Of die nou terecht is of niet!'
Dank voor je aanvulling. Dat is precies waar het over gaat!
Als ICT-professional zouden we ons bij de feiten moeten houden (en daarmee het echte belang van de klant) in plaats van de emoties te gebruiken (voor eigen gewin).
Google bracht een artikel, waarin duidelijk wordt, dat en waarom de nieuwe manier van werken (en daarmee ook Covide) aantoonbaar betrouwbaarder is dan de oude met allerlei services lokaal bij de klant. gMail zou maar liefst TIENMAAL betrouwbaarder zijn dan MS Exchange. Zie http://googleblog.blogspot.com/2008/10/what-we-learned-from-1-million.html
De in het artikel aangehaalde case betreffende de Rabobank lijkt me ook een leuke overigens voor reacties!!
Hoeveel ICT-specialisten en ICT-bedrijven om de hoek werkzaam in het MKB leveren werk af dat is gecertificeerd?
En ... welke kan die certificering voor open source, saas en cloud computing realiseren?
Vertrouwen op blauwe ogen is niet slim. Ik zou zeggen: kom eens langs in Barneveld.
Toch is het onmogelijk voor de klant om op eigen houtje te beoordelen hoe de zaakjes bij de externe partij zijn geregeld, en zelfs ook met een bezoek aan Barneveld los je dat niet op.
De eerste stap in de goede richting is objectivering van de beschikbaarheids- en veiligheidsclaims van externe partijen: door zelfregulering, enige wetgeving- en geborgd met betrouwbare certificeringen.
De DHPA (dutch hosting provider association www.dhpa.nl ) is inmiddels begonnen door instellen van een toelatingsbeleid en opleggen van criteria voor de leden. Dat geeft alvast wat zekerheid. Sommige hosters en SaaS partijen aan nog verder en hebben een certificering op basis van ISO27001 en/of SAS70. Dat geeft veel extra zekerheid want met een SAS70 audit worden de policies en procedures op werking, bestaan en effectiviteit getoestst.
Kortom: eens met Willem - maar ook de hoogste tijd voor tijd voor objectivering in plaats van discussie, want met alleen het uiten van intenties en claims neemt het vetrouwen niet toe.
24-05 Laat je niet overvallen door BYOD
24-05 Cloudintegratie is een ware uitdaging
23-05 Van 3D-film naar 3D-document
23-05 Gevaren van silostorage kun je ondervangen met SSD
22-05 Documenten dubbel zien in de cloud
22-05 Denk in diensten en niet in uren maal tarief
21-05 Beveilig je site tegen DDoS-aanval
21-05 Maak je proces mobiel met een app
17-05 De Red Diesel Blues
17-05 Efficiency en kostenbesparing dient de IT-mens
24-05 Cloudintegratie is een ware uitdaging
24-05 Nnextgroup neemt Just Connecting over
23-05 Cloud Disaster Recovery met Computication
23-05 Quick Heal beveiliging nu ook in de Benelux
22-05 Unisys biedt diensten op Remedy-technologie BMC
22-05 Compuware introduceert AMPaaS met UEM
22-05 Documenten dubbel zien in de cloud
22-05 IntraData biedt CTB Flex handtekening via cloud
22-05 WideXS breidt cloudcapaciteit uit met NexentaStor
22-05 NPM neemt kwart belang in IT Channel Company
|
|
17-08-10 Overheid is belangrijke afnemer van SaaS
17-06-10 Gartner tempert verwachtingen van SaaS
10-08-09 ASP-forum gaat op in ICT~Office
09-07-09 Stel dat Google ook de desktop verovert...
07-05-09 De kijk van Van Eijk: Nuttige clouds
29-04-09 Appels en peren
04-05-09 Zet geen gevoelige data op straat
23-01-09 Cloud computing, alleen in de cloud of is er meer?
18-01-09 Cloud computing, wat levert het op?
17-01-09 SaaS, open source en cloud computing
27-12-08 Cloud computing of is het SaaS?
De compacte overheid en de cloud
![]() |
De Nederlandse regering is druk bezig het aantal benodigde datacenters terug te dringen van 64 naar vier of vijf, met......
Reclassering Nederland , Utrecht
Menzis Eerstelijn Zorg , Wageningen
Hogeschool Rotterdam , Rotterdam
Aatop ICT , Gorinchem
CRI Service (via Primatch recruitment I selectie) , Houten



Veiligheid zal altijd een issue blijven, niet alleen bij Saas oplossingen. In veel gevallen zijn in-house oplossingen ook onveilig of onveiliger. Dit vergeten mensen snel. We zijn van nature geneigd om grote risico's die we zelf in de hand hebben minder belangrijk te schatten dan kleine risico's die we niet zelf in de hand hebben. Dat verklaart voor een deel bijvoorbeeld waarom we ons veiliger voelen in onze auto dan in een vliegtuig. Voor SaaS wordt vaak een zelfde afweging gemaakt en dat is jammer.