Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

ICT-beleid Ritzen roept vraagtekens op

27 november 1997 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Michiel Couzy
Michiel Couzy

En groep van 110 scholen is geselecteerd als voorhoedeschool. Deze kopgroep kan beginnen met implementeren van ICT in het onderwijs. De Vereniging van Schoolleiders vreest nu dat het stappenplan een tweedeling in het onderwijs veroorzaakt. Pas over vier jaar beschikken namelijk alle scholen in Nederland over de technologie.

Investeren in voorsprong’ is een ambitieus plan van minister Jo Ritzen dat moet leiden tot een integratie van ICT in het onderwijs. Aan het eind van dit stappenplan dienen de scholen te beschikken over één computer per tien leerlingen. Ieder jaar selecteert het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen een aantal scholen. Deze krijgen de beschikking over een computer, een intern netwerk en een aansluiting op het onderwijsnetwerk. De docenten kunnen deelnemen aan bijscholing.
"Ik begrijp best dat de overheid niet alles in een keer kan financieren. Het aanwijzen van voorhoedescholen tast de concurrentiepositie van de overige scholen aan", licht Bert Zweers namens de vereniging toe. Zweers, zelf onderwijzer in Winschoten, vreest dat ouders hun kinderen sturen voorhoedescholen zullen sturen. Deze nemen hiermee een voorsprong die moeilijk in te halen is.

Achterhoedescholen

Tweede Kamerlid Oussama Cherribi (VVD) heeft diverse keren vraagtekens gezet bij het stappenplan van minister Ritzen. Hij vindt eveneens dat de voorsprong van voorhoedescholen gevolgen heeft voor de aantrekkelijkheid van de school. "Wie praat over voorhoedescholen praat ook over achterhoedescholen. Het probleem met het verschil tussen deze groepen is dat leerlingen van acht jaar op voorhoedescholen wel al met computerapparatuur en netwerken kunnen gaan werken en andere leerlingen nog niet." Zweers vindt dat het ministerie de scholen die niet tot de kopgroep behoren, een financiële toezegging moet doen. Als deze scholen weten dat ze geld voor ICT krijgen, kunnen ze lenen en investeren, om zo de achterstand op de kopgroep beperkt te houden. Nu moeten scholen voor investeringen in de eigen buidel grijpen. "Die financiële garantie krijgen we niet", zegt Zweers. "En dat blijft ook zo", voegde Pieter Hogenbirk van het procesmanagement ICT toe. Hogenbirk sprak tijdens een conferentie van de I&I, de vereniging voor ICT in het onderwijs. Zweers reageerde door te stellen dat hij niet blij is met financiering in etappes. "Hoe kan een school goed plannen als er onzekerheid over de toekomst bestaat?"
Kamerlid Cherribi vindt het nog maar de vraag of de scholen die later in het traject zitten, kunnen profiteren van dezelfde faciliteiten als de kopgroep. "Mijn punt is dat over de investeringen in de achterhoedescholen beslist wordt door een volgend kabinet, dat misschien minder financiële prioriteit geeft aan ICT in het onderwijs", aldus de VVD-er. De onderwijzers vrezen tevens dat de scholing een grote druk op het personeel zal uitoefenen. "Naast hun normale baan, komt de hele ICT er nog eens bij", licht Zweers toe. Volgens de vereniging valt een groot deel van de trainingen intern te regelen door de scholen. Een van de docenten zal een opleiding volgen en vervolgens de collega’s trainen. Hogenbirk vreest dat deze constructie geen controle op de kwaliteit van de scholing toestaat. Cherribi maakt zich zorgen over de exploitatie van het ICT-plan.

Te lage inschatting

"De minister houdt onvoldoende rekening met de structurele kosten die de ICT-operatie op de langere termijn met zich mee zal brengen. Een aantal bedrijven dat ervaring heeft met grote automatiseringsprojecten stelt dat de minister deze kosten te laag inschat." De minister heeft wel eens aangegeven dat de inschatting van de bedrijven een manier is om de prijzen op te drijven.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Spoelstra Spreekt: Marathon

    Overheid

    Noordelijke combinatie wint opnieuw DUO-aanbesteding

    Carrière

    Ridderorde voor it’ers Akkerhuis, Bongers en Koolen

    Carrière

    Massa-ontslagen bij Meta en Microsoft als gevolg van ai

    John Ternus ceo Apple
    Carrière

    John Ternus volgt Tim Cook op als Apple-ceo

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp bundelt Europese it-activiteiten in divisie Sharp DX

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs