Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Object-modellering: ‘Lees je moers taal’

11 december 1997 - 23:003 minuten leestijdOpinieData & AI
G.J.H.M. Kristen
G.J.H.M. Kristen

Een belangrijk onderdeel van schriftelijk communiceren is dat men zijn moers taal ook nog moet kunnen lezen om een artikel of tekstuele specificatie te begrijpen, aldus de auteur van het bewuste artikel Gerald Kristen.

In het artikel ‘Schrijf je moers taal’ vermeld ik in stelling 6 dat de kwaliteit van communicatie bepalend is voor de mate waarin men elkaar begrijpt. Een belangrijk onderdeel van schriftelijk communiceren is dat men zijn moers taal ook nog moet kunnen lezen om een artikel of tekstuele specificatie te begrijpen. Het is juist op dit punt waar Bert Bril nog het een en ander kan leren.
In het artikel heb ik een duidelijk onderscheid aangegeven tussen twee stromingen bij het modelleren van objecten. De ene stroming modelleert objecten op basis van de ‘class’-concepten van een objectgeoriënteerde programmeertaal. De andere stroming beschrijft bedrijfsobjecten vanuit het perspectief van de natuurlijke taal en de organisatie.
Uit de reactie van Bert Bril blijkt dat hij objecten ziet door de bril van een objectgeoriënteerde programmeur die zich niet kan verenigen met een organisatorische zienswijze op bedrijfsobjecten. Hij zoekt bevestiging voor zijn gelijk bij auteurs als Booch, Rumbaugh, Martin, Fowler. Deze auteurs specificeren objecten dan ook vanuit de concepten van objectgeoriënteerde talen en niet vanuit de communicatie- en bedrijfsprocessen van de organisatie.

Verblinding

In zijn verblinding draaft Bert Bril in mijn optiek te ver door. Hij probeert de redactie van Computable en de auteur te diskwalificeren en argumenteert vervolgens vanuit zijn eigen referentiekader en ervaring dat uitgaat van een beperkte verzameling objectgeoriënteerde programmeerconcepten. De goede lezer van het artikel ‘schrijf je moers taal’ zal opgemerkt hebben dat de auteur stelt dat de grammatica van onze natuurlijke taal essentieel is voor het analyseren en begrijpen van tekstuele specificaties. Het is namelijk de grammatica van onze taal die de betekenis aan de woorden toekent. Zo onderscheidt de grammatica van onze taal reeds een groot aantal concepten. Ik zal dit toelichten met de volgende zinnen:
 
‘De auteur schrijft een artikel voor Computable’,
‘De redacteur plaats een artikel in Computable’ en
‘De lezer leest het artikel in Computable’.

NederlandsEngelsZin 1Zin 2Zin 3
onderwerpsubjectDe auteurDe redacteurDe lezer
werkwoordactionschrijvenplaatsenlezen
lijdend voorwerpdirect objecteen artikeleen artikelhet artikel
voorzetselprepositionvoorinin
voorzetsel voorwerpindirect objectComputableComputableComputable

 
De grammaticale subjecten van de zinnen communiceren met elkaar door het schrijven en lezen van artikelen. Het is eenvoudig te constateren dat de grammaticale objecten niet communiceren maar dat we er acties op en mee uitvoeren. De grammaticale concepten die we reeds op de lagere school leren, hebben dan ook een duidelijke betekenis.
De auteur stelt dan ook voor gebruik te maken van een formele methode met een grammaticaal specificatieproces om bedrijfsobjecten en -acties te modelleren. Wederzijds begrip van objectmodellen die uitgaan van de natuurlijke taal bepaalt de specificatiekwaliteit van de bedrijfsobjecten en -acties. Fouten die ontstaan doordat men elkaar niet begrijpt, kunnen we in een grammaticaal specificatieproces in een vroeg stadium elimineren. Daardoor komen ze in een latere programmeerfase niet meer voor. De eerste stap die we moeten zetten voor kwalitatief goede specificaties en het begrijpen wat een ander vertelt, is je moers taal leren schrijven en lezen.
 
G.J.H.M. Kristen
algemeen directeur van
Kristen Informatie & Software Services bv

Meer over

ECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    ActueelData & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    OpinieData & AI

    Van uitvoerder naar regisseur: hoe ai werk en talent samenbrengt

    ActueelData & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    ActueelData & AI

    Kort: Databricks lievelingetje van investeerders, 18 miljoen smartphones in lades (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs