Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

Internet geen panacee voor democratie

24 januari 1999 - 23:00ActueelIT Strategy & Governance
Redactie Computable
Redactie Computable

IT zal slechts incidenteel worden gebruikt om directe politieke besluitvorming mogelijk te maken. Alleen indien sprake is van een kleine groep direct betrokkenen, kan Internet als een soort volksreferendum een belangrijke rol spelen.

Bovendien moet het besluit concreet van aard zijn en duidelijke consequenties hebben. De Raad voor het openbaar bestuur stelt dit in het advies ‘De grenzen van de Internet-democratie’, dat aan minister Peper (Binnenlandse Zaken) is aangeboden.
De Raad wil waken voor te hoge verwachtingen van wat Internet de democratie kan bieden. Technologie neemt de beperkingen van de ‘directe democratie’ niet weg. Nieuwe mogelijkheden om aan de besluitvorming deel te nemen, leiden eerder tot intensievere deelname van degenen die toch al participeerden dan tot een breder bereik van bevolkingsgroepen. Bovendien betekent een discussie via Internet niet dat de inhoudelijke kwaliteit verbetert. De ervaring leert dat het niveau matig is.
Wel is Internet inzetbaar ter versterking van de democratie als zodanig. Via nieuwe technologische mogelijkheden valt de kwaliteit van de democratische besluitvorming te verhogen. Overheden en maatschappelijke organisaties moeten een structuur ontwikkelen waarbinnen een publiek debat kan plaatsvinden. Per geval moet worden gezocht naar de ideale combinatie van zowel moderne als traditionele discussiemogelijkheden. Daarnaast is de technische infrastructuur voor publieke debatten te verbeteren, door burgerkanalen te openen. IT kan meer inzicht bieden in het besluitvormingsproces, en in de effecten van en alternatieven voor besluitvorming.
Ook kan Internet de Tweede Kamer ondersteunen. Via Internet kan men zelf opinie-onderzoek opzetten. Daarnaast valt te denken aan directe beeldverbindingen tussen kiezers en hun vertegenwoordigers. Politieke partijen moeten zich meer gaan ontwikkelen als informatiemakelaar, aldus het advies. De invloed van burgers kan toenemen als ze via Internet medestanders zoeken om thema’s op de politieke agenda te krijgen of alternatieven aan te dragen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijv...

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijven wordt steeds moeilijker. Nog nooit was zoveel technische kennis zo gemakkelijk beschikbaar. Maak een deepdive tijdens Techorama Netherlands, van 26 - 28 oktober 2026...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Thales lanceert alternatief voor Palantir

    Startups & Scale-ups

    Werken bij tech-startups fiscaal aantrekkelijker

    Industry & OT

    Kort: Drones met ‘snorharen’, Aptean koopt FleetGo (en meer)

    IT Strategy & Governance

    Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht

    Cloud & Infrastructure

    Veel onbenut exportpotentieel voor Nederlandse chipsector 

    IT Strategy & Governance

    Vijf regionale labs voor immersieve ervaringen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs