Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Shell boort IT-markt aan

17 juni 1999 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondData & AI
Rik Sanders
Rik Sanders

Shell overweegt zijn automatiseringsdiensten te verzelfstandigen. Voordat een definitieve beslissing gevallen is, brengt het olieconcern alvast zijn interne SAP-diensten en datawarehousing-software naar de markt. Shell sluit hiermee aan op een Europese trend.

Zo’n anderhalf jaar geleden clusterde Shell zijn facilitaire diensten in de Shell Services International Group of Companies (SSI). Automatisering maakt hiervan deel uit, net als bijvoorbeeld personeelszaken, de financiële administratie en consultancy. Wereldwijd werken er vierduizend mensen, SSI draait een omzet van circa een miljard dollar. De IT-arm houdt zich bezig met erp-dienstverlening rond SAP en JD Edwards en biedt netwerk- en desktop-services aan.

Agressief

Shell is continu bezig met reorganiseren om de organisatiekosten zo laag mogelijk te houden en winstprognoses veilig te stellen. In de meest recente reorganisatieronde doen geruchten de ronde over de verzelfstandiging van de automatiseringstak binnen SSI. Het facilitaire conglomeraat hult zich echter in stilzwijgen. Volgens een woordvoerder van Shell is het onderdeel zo terughoudend omdat het druk doende is met het uitstippelen van een beleidslijn om agressief de markt op te gaan. Ondertussen werft SSI volop SAP-specialisten die niet alleen intern worden ingezet maar ook een bredere klantenkring zullen bedienen. Om sterker voor de dag te komen heeft SSI bij SAP een aanvraag ingediend om als partner erkend te worden.
Daarnaast brengt SSI zijn datawarehousing-systeem Kalido op de markt, waarbij Andersen Consulting als implementator zal optreden. Oorspronkelijk was deze software bedoeld voor de eigen Shell-organisatie, maar SSI ziet kansen liggen in de detailhandel, nutsbedrijven en financiële wereld.

Europa

Gartner-analist Peter Dück zegt dat in veel Europese landen soortgelijke bewegingen te zien zijn. "Maar", zegt hij, "het verschilt van geval tot geval. Bij de grote ondernemingen gaat het vaak om het in de markt zetten van de totale IT-afdeling; bij kleinere alleen om SAP-diensten. In Duitsland bestaan industrieparken waarbij één firma gastheer speelt voor buren die ook SAP-diensten willen afnemen."
Voor Duitsland wijst hij op het staalconcern Thyssen dat vergevorderd was in het op eigen benen zetten van Thyss Informatics. De plannen zijn echter stilgevallen door de fusie met Krupp, een andere Duitse staalgigant. De IT-afdeling Krupp Informatics is nog niet zover, waardoor het project opnieuw ingericht zal worden. Verder noemt Dück Hiserv (Hightech International Services), de IT-dochteronderneming van Hoechst die onder meer sterk is in SAP-dienstverlening. Ook elektronicaconcerns als Bosch en het Zweedse ABB zouden plannen ontwikkelen voor het vermarkten van IT-diensten.

Ondernemerschap

Shell heeft net een grote SAP/R3-implementatie achter de rug voor drie wereldwijd opererende divisies (met in totaal zestig bedrijfsonderdelen, 30.000 gebruikers en 160 R/3-systemen). Volgens Gartner-analist Derek Prior is het niet ondenkbaar dat, gezien de schat aan overgehouden ervaring en kennis, dit geleid heeft tot het besluit om de eigen SAP-diensten commercieel in te zetten. "Het is tevens een manier om te voorkomen dat de eigen SAP-specialisten de wijk nemen. Shell biedt ze zo nieuwe carrière-uitdagingen."
De Nederlandse SAP-specialist Inter Access verleent al jarenlang diensten aan Shell. Han Dieperink, lid van de groepsdirectie van Inter Access, erkent dat de marktverhoudingen complexer raken nu ‘klant’ SSI voelbaar een concurrent geworden is. "Maar", tekent hij aan, "dit soort partijen nemen vaak alleen een sterke positie in de eigen branche in. Ze missen doorgaans het ondernemerschap om breder te groeien. Ook kampen ze met een beperkt portfolio en een hoge kostenstructuur. Wanneer de moedermaatschappij geen financiële steun meer geeft ontstaat er een ongelijke strijd met de ‘echte’ automatiseringsbedrijven."

Volwaardig

Dück verwacht dat nog geen 10 procent van dergelijke initiatieven uiteindelijk zal uitgroeien tot volwaardige automatiseringsbedrijven. Hij somt vier kritische succesfactoren op: het opbouwen van een verkoop- en marketingapparaat, het opzetten van een nieuw financieel systeem dat winstgedreven moet zijn in plaats van budget- en kostgedreven, een uitgebreid product- en servicesportfolio en een andere operationele aanpak. Met dit laatste bedoelt hij dat zo’n losgelaten IT-afdeling niet meer als één geheel dient te worden bestuurd, maar op verschillende markten moet worden bekeken. "Hier zijn externe managers met commercieel gevoel voor nodig", concludeert de Gartner-analist.

Meer over

DatawarehouseECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Onderzoek naar lasergebaseerde 3d-printen onder water

    Carrière

    Massa-ontslagen bij Meta en Microsoft als gevolg van ai

    Innovatie & Transformatie

    Europa blijft hangen in industrie-erfenis, digitalisering fabriek stokt

    Overheid

    Kort: Kabinet trekt stekker uit NDS-raad, breedbandmarkt groeit door (en meer)

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Data & AI

    Kort: EU-regeldruk leidt tot id-hub, Gartner verwacht groei wereldwijde it-bestedingen (en meer)

    Data & AI

    Tien toezichthouders bewaken naleving ai-verordening

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs