Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

IBM geeft voorproefje van nieuwe Power PC-processor

19 augustus 1999 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Een groep processorontwerpers van IBM liet deze week een glimp zien van de volgende-generatie Power PC Risc-processoren (reduced instruction set computing). Deze onthulling vond plaats tijdens de Hot Chips-conferentie die afgelopen zondag begon op de Stanford University (Californië).

IBM’s nieuwe processor is bedoeld voor zware werkstations en servers. Deze zogenoemde Power4-chip, voorheen bekend onder de codenaam Gigaprocessor, zal tegen het einde van 2001 opduiken in de RS/6000- en AS/400-machines van het bedrijf. De processor kan – net als voorganger Power3 – zowel het OS/400- als het AIX-besturingssysteem draaien.

Hoge bandbreedte

Brad McCredie en Roger Bailey, leiders van het processorontwerpteam, introduceerden de processor op Hot Chips. De Power4 wordt gefabriceerd op 0,18 micron en kan daardoor twee processoren én het Level 2-cachegeheugen op dezelfde chip bevatten. De twee processoren genieten door die plaatsing vlak op elkaar een zeer hoge bandbreedte voor de onderlinge communicatie. De ontwerpers spraken van een datadoorvoersnelheid van 500 MHz en hoger.
De Power4 is gebaseerd op de Cmos-7s-, koper- en ‘silicium-op-isolatie’-technologieën die het bedrijf de afgelopen maanden onthulde. Al met al haalt de chip kloksnelheden van meer dan 1 gigahertz. Daarmee is deze toekomstige processor vijf keer sneller dan de nu commercieel verkrijgbare Power3-processoren. Een testversie van de Power4, die veel elementen van de volledige toekomstige processor bevat, draait al sinds december vorig jaar in een laboratorium van IBM.

Uitgeprobeerd

Verder heeft de Power4 veel van de geavanceerde chip- en caching-instructiesets die IBM al uitprobeerde in voorgaande generaties van de Power PC-processor, namelijk de 32-bit 604e en de 64-bit Northstar- en Pulsar-chips. De Power4 is echter uitgerust met grotere cachegeheugens: zowel Level 1 als Level 2. Daarnaast gebruikt het ook de ‘smart caching’-techniek die voor het eerst opdook in de RS/6000 F50- en H50-servers die de Power PC 604e-chip gebruiken.  JB
 
Open ontwerp
IBM distribueert een gratis moederbordontwerp voor de Power PC-processor, die het samen met Apple en Motorola heeft ontwikkeld. Op de Linuxworld-conferentie demonstreerde IBM enkele taakgerichte, slanke Linux-servers die Power PC-processoren gebruiken. Hieronder bevond zich ook een systeem met een 450 MHz-chip die koperen transistorverbindingen heeft. De fabrikant wil niet alleen eigen slanke servers produceren, maar stelt het betrokken moederbord – dat grotendeels bestaat uit standaardcomponenten – ook beschikbaar aan andere systeemproducenten. Daarbij verkoopt IBM zijn processoren aan die fabrikanten.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Dashboard Rekenkamer biedt blik op overheid, Xebia sluit Europees pact met OVHcloud (en meer)

    10 regels voor ot
    Cloud & Infrastructuur

    10 vragen over de regels voor OT 

    DeepL
    Data & AI

    Duitse DeepL stapt over naar AWS

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Equinix maakt scholieren warm voor datacenters, Paul Brainerd overleden (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    ASML sleept megadeal SK Hynix binnen

    Cloud & Infrastructuur

    Dertig jaar na de eerste robuuste CF-25 is er de Panasonic Toughbook 56  

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs