Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Bloor voorspelt einde relationele database

21 oktober 1999 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondData & AI
Roy op het Veld
Roy op het Veld

Technologie voor relationele databases is inadequaat voor Internettoepassingen. Dit zegt industriekenner en analist Robin Bloor van het gelijknamige onderzoeksbureau. Deze databasetechnologie is volgens hem niet ontworpen voor het gelijktijdig afhandelen van honderdduizend transacties, terwijl dat op interactieve websites – zeker in de toekomst – niet ongewoon is. ‘In-memory’-databases gaan het daarom helemaal maken, voorspelt Bloor.

Je hebt een product nodig dat transacties gelijktijdig kan uitvoeren en opslaan. "Oracle en IBM zullen daar op basis van hun huidige technologie niet in slagen." Bloor noemt Times Ten een voorbeeld van een geheugendatabase die wel realtime werkt. "Amazon.com gebruikt wel een Oracle-database, maar niet voor de interactie met klanten op hun website. Op het moment dat je naar je harde schijf moet om gegevens op te halen, ben je al te langzaam. Je hebt voor Internettoepassingen ook echt geen tijd om complexe join-algoritmen uit te voeren. Amazon houdt klantgegevens dan ook continu in het werkgeheugen, in platte bestanden."

Harde schijf exit

Deze observatie verleidt Bloor tot het doen van opmerkelijke voorspellingen: "Relationele databases krijgen een marginale rol toebedeeld, net als de ooit populaire Codasyl-database nu heeft. De markt van geheugendatabases groeit toe naar een omvang van miljarden dollars. Over vijf jaar zullen er zelfs geen harde schijven meer zijn. Dit betekent niet per definitie het einde van IBM en Oracle, maar ze zullen wel iets anders moeten bedenken."
De databasemarkt is niet het enige terrein waarop ingrijpende veranderingen plaatsvinden. De opmars van Linux en het verhuren in plaats van verkopen van software, zullen ook grote impact hebben op de IT-industrie.

Herstructureren

De topman van Bloor Research noemt het opkomen van ASP’s (Application Service Provider) een logische stap in de ontwikkeling van de IT-branche. Bij een ASP neemt een gebruiker geen software in licentie, maar koopt hij het recht om software te gebruiken. Implementatie en onderhoud blijft geheel in handen van deze dienstverlener, in wiens rekencentra de software draait. "Eerst maakten allerlei softwaretoepassingen het mogelijk de toeleveringsketens van andere industrieën te herstructureren. Nu is de softwarebranche zelf aan de beurt." Bloor vindt overigens niet dat erp-software zich voorlopig leent voor het ASP-model. " De implementatie- en consultancykosten voor een SAP-installatie zijn nog steeds acht keer zo hoog als de licentiekosten. Dat heeft niets met het leveren van applicatiediensten te maken – meer met het leveren van consultancy-diensten, die daaraan vooraf gaan. Het fenomeen applicatiediensten is iets wat ik vandaag kan beslissen om te doen en morgen in huis kan hebben", aldus Bloor. Erp-installaties in de bovenkant van de markt zijn zeker niet geschikt voor ASP. Voor middelgrote bedrijfsapplicaties, voor bedrijven met drie- tot vierhonderd werknemers, zijn applicatiediensten al een levensvatbaar scenario.

Allianties

De analist verwacht dat de softwareleveranciers zelf het voortouw zullen nemen in het opstarten van applicatiediensten. "Maar dat zullen ze in allianties met dienstverleners doen. IBM heeft bijvoorbeeld veel ervaring in het opzetten van rekencentra en zal zich ontwikkelen tot ASP." Windows NT zal weinig kansen benutten in de rekencentra van de applicatiedienstverleners. "Als ASP streef je naar de laagste kosten per transactie. En dan kom je al snel terecht bij mainframes; AS/400 en vooral Unix-systemen, niet bij Windows NT, dat voldoet niet aan de hoge beschikbaarheidseisen van deze markt."
Hoewel Bloor bekend staat als Microsoft-criticus, is hij wel te spreken over de functionaliteit van diens database SQL Server. "Dat is eigenlijk een hele goede database, maar het draait alleen maar op Windows NT, en dat is een grote beperking. Oracle en IBM zijn veel breder, op veel meer platformen, inzetbaar."

Meer over

DatabasesECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Businessanalyse als fundament voor duu...

    Een effectief traject begint bij het expliciet maken van businesswaarde. Die businesswaarde bestaat uit meer dan alleen functionele wensen. Het vraagt inzicht in de essentiële data, afhankelijkheden binnen processen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Eye Security haalt recordbedrag op voor expansie cyberplatform

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet blijft vaag over uitbreiding datacenters in Nederland

    Cloud & Infrastructuur

    SAP’s autonome enterprise botst op praktijk bij Gasunie

    Data & AI

    Kort: Digitale economie groeit ondanks krimp ict-banen, ai-ambities mkb missen vruchtbare grond (en meer)

    Data & AI

    Keen zet in op ‘ai voor het mkb’ met nieuw Europees fonds

    Pim de Witte
    Data & AI

    Nederlands bedrijf trekt 320 miljoen aan voor ruimtelijke ai-modellen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs