Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Revolutie mobiele telecom plaagt EU

10 februari 2000 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Michiel Couzy
Michiel Couzy

De Europese Commissie tracht de snelle markt voor mobiele telecommunicatie van een wetgevend kader te voorzien. Terwijl de megafusies zich aandienen, moet de instelling bepalen of al sprake is van een gezond concurrerende of een falende markt. Regelgeving lijkt noodzakelijk, maar mag innovatie niet belemmeren.

Eurocommissaris Erkki Liikanen is nog maar net ingewerkt. De Fin, die zich bezighoudt met de Informatie Maatschappij, heeft al aangekondigd de Europese regelgeving voor telecommunicatie aan te passen. Het probleem hierbij is dat de ontwikkelingen op de markt razendsnel gaan. Zo geeft de overname van Mannesmann door Vodafone aan dat de liberalisatie in volle gang is en dat inmiddels nieuwe mobiele grootmachten ontstaan van monopolistische proporties.
Liikanen moet nu bepalen of de markt voor mobiele communicatie al volledig geliberaliseerd is en zich zonder specifieke regelgeving kan ontwikkelen, analoog aan de IT-sector. Of is er sprake van marktfalen en is ingrijpen van de autoriteiten noodzakelijk?

Lobbyisten

De lobbyisten hebben de weg naar Brussel gevonden. Liikanen laat zich echter niet van de wijs brengen door de argumentaties. Het is een moeilijke kwestie, zo erkende hij deze week tijdens een forum van de organisatie van aanbieders GSM Europe. "Regulering van een snelle, technologische markt valt niet mee." Hij geeft toe dat ingrijpen de innovatie kan belemmeren.
De Europese Commissie presenteerde eind vorig jaar de ‘1999 Communications Review’, de opzet naar nieuwe regelgeving voor de telecommunicatiemarkt. Aanstaande dinsdag 15 februari sluit de consultatieronde, waarbij betrokkenen hun mening over het rapport kunnen geven. De Commissie komt in de zomer van dit jaar met een definitief voorstel.

Gruwen

De aanbieders van mobiele communicatie gruwen bij de gedachte aan stringente regelgeving. Zij zien het liefst dat de marktwerking zijn gang kan gaan, waarbij slechts het mededingingsrecht moet voorkomen dat er dominante partijen ontstaan. Wetten waren nodig om de monopolisten te dwingen de markt te openen. Dat is gebeurd, waardoor specifieke regels niet meer nodig zijn.
De consumentenorganisaties vinden echter dat de markt niet open genoeg is en dat de concurrentie te wensen overlaat. De prijzen zijn immers nog hoog en de aanbiedingen van de bedrijven ondoorzichtig.
GSM Europe geeft toe dat de markt faalt op het gebied van de lokale aansluitingen. Immers, alleen het netwerk van de voormalige monopolisten, in Nederland KPN, reiken tot aan alle voordeuren. Toch lossen technologische ontwikkelingen, zoals Internet en telefonie via alternatieve infrastructuur als de kabel, deze problematiek vanzelf op. Actie van de Commissie is niet nodig.

Onvolmaaktheden

Er is echter wel degelijk sprake van onvolmaaktheden op de mobiele markt, die regelgeving noodzakelijk maken. Zo zijn de gesprekskosten hoog, is de nummerportabiliteit nog niet goed geregeld en zijn de tarieven voor gesprekken in en naar in het buitenland, het zogenaamde roaming, buiten proporties. De EU is inmiddels een onderzoek gestart naar deze tarieven.
Zolang deze kwesties nog niet geregeld zijn, is er nog geen sprake van een open, concurrerende markt en valt ingrijpen van de autoriteiten te rechtvaardigen. De Commissie moet de komende maanden spitsroeden lopen. Regelgeving is noodzakelijk, gezien de onvolkomenheden op de markt. De instelling moet wel voorkomen dat innovatie niet wordt gestremd. Op dit moment loopt de Europese markt voor mobiele telefonie namelijk voor op Amerika en niemand is erbij gebaat dat deze voorsprong slinkt.

Meer over

NetwerkenTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs