Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

CPB vindt Umts-veiling aanvaardbaar risico

13 juni 2000 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Nadat eerder staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat de Nederlandse gsm-aanbieders al nul op het rekest had gegeven, maakt nu ook het Centraal Planbureau korte metten met hun argument dat een veiling van UMTS-frequenties hen dwingt tot een sprong in het duister.

De risico’s van óverbieden zijn redelijk beperkt en met verstandig beleid terug te dringen, stelt het CPB in het rapport ‘Auctions and Precautions, overbidding in spectrum auctions and its possible impact‘.
De veiling van de Nederlandse Umts-frequenties begint volgende maand en er zijn naar verluidt tien liefhebbers voor de vijf vergunningen. Minister Zalm van financiën hoopt op ongeveer twintig miljard gulden, elf keer zoveel als de veiling van gsm-frequenties een paar jaar geleden opbracht. Dergelijke bedragen leiden uiteindelijk tot (te) hoge prijzen voor de consumenten en dwingt telecombedrijven om nauwelijks verantwoorde financiële risico’s te nemen, stelden de maatschappijen in een poging de veiling te voorkomen.
Het CPB ziet het anders. Natuurlijk zullen de maatschappijen die de licenties voor veel geld kopen, daar uiteindelijk winst mee willen maken. En uiteraard zullen de tarieven voor de consumenten hoger liggen naarmate een vergunning meer geld kost. Maar dat die consumentenprijs echt zo hoog wordt als de maatschappijen stellen, daar twijfelen de Haagse rekenaars aan.
Immers, als de prijs (te) hoog wordt, maakt bijna niemand gebruik van de nieuwe diensten en leveren die dus alleen maar verlies op. Bovendien is een prijzenslag zoals bij de huidige mobiele telefoons allesbehalve uitgesloten. En mochten de uiteindelijk winnaars van de veiling onderlinge afspraken maken, dan is er nog altijd de Opta om daar een stokje voor te steken. Daarover moet de overheid tevoren geen enkel misverstand laten bestaan, stelt het CPB. Zelfs als een of meer aanbieders door een eventueel Opta-ingrijpen failliet gaan, dan is dat volgens het Planbureau nog een acceptabele prijs.
Net als De Vries ziet ook het CPB niets in een ‘schoonheidswedstrijd’, waarbij de overheid bepaalt wie de licenties voor een door de overheid vast te stellen prijs krijgen. Zo’n werkwijze mist de selectiekracht van een veiling, waar de meest efficiënte marktpartijen de hoogste bieding kunnen doen. Bovendien mist een schoonheidswedstrijd de transparantie van een veiling. Schoonheidswedstrijden, zoals al gehouden in landen als Finland en Frankrijk, waarbij nationale marktpartijen vaak de voorkeur krijgen boven buitenlandse gegadigden, lijken tenslotte op een verkapte vorm van staatssteun, vinden het CPB.

Meer over

GSM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst. De praktijk van verschillende manieren van industrieel bouwen

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    Productiviteitsgroei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitalisering en innovatie speerpunt bij Productiviteitsagenda

    Reza Sarshar
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    Digitale innovatie: van apps naar agents

    Frank Breedijk
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitale soevereiniteit hoeft niet zwart-wit te zijn

    Kaarten energienet
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitale kaarten versnellen stroomnetuitbreiding

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs