Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

IP is te complex geworden

28 februari 2002 - 23:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Egbert-Jan Sol
Egbert-Jan Sol

Heeft u ook al een ‘personal firewall’ op uw computer? Dankzij zo’n firewall kan ik nu alle IP-pakketten van en naar mijn computer bekijken. Inzicht in de stroom van de vele soorten IP-pakketten ontaardt in een steeds onveiliger gevoel. Ik word bijna paranoïde van het IP-terrorisme dat mijn computer bedreigt.

Mijn geloof in het Internet Protocol (IP van TCP/IP) is sterke tanende. IP wordt te complex. Internetfundamentalisten beschouwen zo’n uitspraak als ketters. Luther zei al dat het verschrikkelijk was om revolutionair te moeten zijn. Toch wordt het tijd om vraagtekens te zetten bij de complexiteit van IP en terug te keren naar de essentie.
Wanneer is iets complex? Joule en Shannon kenden de begrippen energie en informatie een eenheid toe. Voor complexiteit hebben wij (nog) geen maat.
Een voorbeeld.
U heeft een nieuw computerprogramma, waarin een onbekende hoeveelheid fouten zit. Met enige moeite krijgt u het programma aan de praat. Stel nu dat u hetzelfde programma aan de praat moet krijgen op twee computers die onderling communiceren. De eerste inschatting is dat u dezelfde hoeveelheid moeite moet doen. Helaas, twee computers betekenen twee keer zoveel problemen. Hoewel, het is nog erger. Het aantal problemen neemt waarschijnlijk kwadratisch toe wanneer die programma’s onderling communiceren. Als iets niet werkt, ligt het dan aan het programma op de eigen computer, of aan de andere kant?
Complexiteit zie ik als deze meer-dan-lineaire toename van problemen. De technologische uitdaging is om die complexiteit te beheersen. Het Internet Protocol (IP) helpt hierbij. Alles begint via IP met elkaar te praten. Applicaties communiceren met servers elders in de wereld via IP-interfaces. Routers communiceren met routers via IP-routerprotocollen.. Iets wat ontzettend complex was, is werkbaar geworden. Sommigen beschouwen IP nu als heilig, anderen als het middel om veel geld te verdienen.
In een wereld die gebaseerd is op groei, vinden voortdurend plaats. Allereerst knopen wij steeds meer aan elkaar. Niet alleen computers, maar ook mobiele telefoons, elektronische zakagenda, huisnetwerken, auto’s, enzovoort. De complexiteit stijgt daarmee. Zo moet IP (speciaal) rekening houden met draadloze verbindingen. Dergelijke verbindingen leiden tot hogere kosten, bitfouten, beperkte bandbreedte, en vragen oplossingen voor mobiliteit. Hiertoe wordt IP uitgebreid met onder meer Mobile IP, GPRS, WAP, ROHC.
Deze alfabetsoep is de aanleiding voor mijn afvalligheid. IP was simpel, maar wordt te complex. Oorspronkelijk waren de hoge priesters van het internet afkomstig uit de academische wereld. Hun vergaderingen leidden tot slimme en door hun eenvoud fraaie verbeteringen van het Internet Protocol. De omvang van de vergaderingen nam toe. Het aantal rfc’s (‘request for comments’), de IP-richtlijnen waar de gelovigen zich aan moeten houden, groeien nog steeds. Zeven jaar geleden kreeg de industrie grip op de internetontwikkelingen. De hoge priesters worden nu ingehuurd. Niet schoonheid in eenvoud, maar commerciële belangen zijn bepalend. Dat was gunstig voor de grootste commerciële IP-spelers. Alleen zij waren in staat de explosie van rfc’s te implementeren. De stroom aan rfc’s is echter een eigen leven gaan lijden. Wat eerst een concurrentievoordeel was voor de marktleider(s), is nu een molensteen geworden. Het is eenvoudig om iets complex te maken, maar het is uiterst moeilijk iets simpel te maken. De wetenschapsfilosoof Kuhn stelt dat zodra een paradigma geaccepteerd is, er barsten in komen. Nieuwe veronderstellingen zijn uiteindelijk niet meer verenigbaar met het heersende paradigma. Voordat een nieuw paradigma is geaccepteerd, zullen de aanhangers van het huidige geloof de vernieuwers verketteren. IP heeft geweldig goed geholpen om een uiterst complexe wereld aan elkaar te verbinden, maar is nu te complex geworden.
De echte uitdaging van complexe systemen is niet om ze te beheersen, maar om de essentie ervan te begrijpen en ze vervolgens eenvoudiger te maken. De essentie is volgens mij dat IP goed is voor de ‘interfacing’ naar de applicatie. Vraagtekens stel ik bij transport met IP. Transportproblemen zijn in veel gevallen heel slim en uiterst simpel met Ethernet op te lossen. Dit vergt enige herziening van de geloofsopvattingen omtrent IP. Maar hoe deze discussie ook loopt, van het eindresultaat wordt u als consument beter. Als u straks voor een euro per etmaal duizend keer meer bandbreedte heeft, dan weet niemand meer waar die Hoekse versus Kabeljauwse twist (IP versus Ethernet) over ging. Het wachten is nog op de Luther die zijn 95 stellingen op de kerk deur ophangt. Eén stelling kent u nu al: IP is te complex.
 
Egbert-jan.sol@ericsson.com, vice president Technology Ericsson Nederland

Meer over

FirewallNetwerken

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Van handmatig naar intelligent: AI‑automatisering bij NIBC
    Pijl naar rechts icoon

    Office EU

    Office EU: Alles-in-1 Office Software Suite, 100% Europees
    Pijl naar rechts icoon

    Office EU

    Office EU: Alles-in-1 Office Suite, 100% Europees
    Pijl naar rechts icoon

    Erasmus MC - Datahub

    Intensive care familiegesprekken begrijpelijk voor iedereen
    Pijl naar rechts icoon

    ServiceNow

    ServiceNow
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    Cloud & Infrastructuur

    Eerenberg (Financiën) houdt vast aan belastingdeal met Fast Enterprises

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Mastercard verleidt fin­tech­star­tups, Vertiv en Nvidia tillen ai-fabriek omhoog (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren

    Software & Development

    Omstreden omzetbelastingsysteem op termijn naar de cloud

    Cloud & Infrastructuur

    EU Cloud Sovereignty Framework: beleidsstuk dat geen slaappil is

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs