Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

IBM: eerste met 300 mm chipwafels op 90 nm

16 december 2002 - 23:00ActueelInnovatie & Transformatie
Jasper Bakker
Jasper Bakker

IBM zegt als eerste op de markt te komen met 90 nanometer-chips die zijn gesneden uit wafels (wafers) van 300 millimeter. Het bedrijf past deze beide chipdoorbraken toe voor Xilinx.

IBM fabriceert namelijk programmeerbare, gebundelde chippoorten (field-programmable gate arrays, ofwel fpga-chips) voor ontwerper en specialist Xilinx. Het ontwerp van het geavanceerde productieproces, met transistorlijnen van 90 nanometer en chipplakken van 300 millimeter, is nu gereed.
 
De eerste proefexemplaren moeten in het eerste kwartaal 2003 verschijnen, waarna de massaproductie volgens schema in de tweede helft van komend jaar op gang komt. IBM produceert zijn huidige chips met een transistormaat van 130 nanometer en snijdt die uit plakken van 200 millimeter.
 
Processorproducent Intel maakt al testchips op 90 nanometer sinds februari dit jaar. De massaproductie komt ook in de tweede helft van 2003 op gang. Beide bedrijven investeren, net zoals de andere grote chipproducenten, veel in de overgang naar beide nieuwe maten. IBM’s chipfabriek in East Fishkill (New York, VS), die voor 2,5 miljard dollar is gebouwd, schakelt de productie over naar 90 nanometer.
 
De kleinere transistormaat maakt hogere snelheden of een lager energieverbruik mogelijk. De grotere wafelmaat maakt het mogelijk meer chips per productierun te maken waardoor de kosten omlaag gaan. Zo verwacht IBM dat de chip die het voor Xilinx produceert, 50 tot 80 procent kleiner is dan huidige fpga-chips en dat ze 30 tot 70 procent goedkoper zijn.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    IBM investeert in 45 nanometer chip

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs