Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

G5-computers vormen supercluster

11 september 2003 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Apple’s nieuwe G5-machines gaan met voorrang naar de Virginia Tech University, die een cluster bouwt met elfhonderd G5 Macintosh-computers. Dat cluster gaat dienst doen als supercomputer voor gevarieerd onderzoek aan de universiteit.

Onlangs deden al berichten de ronde op Macintosh-fansites, waaronder Thinksecret, dat Virginia Tech een G5-supercomputer bouwt. Die machine zou met een geschat prestatieniveau van 10 Teraflops (biljoen zwevende komma berekeningen per seconde) terechtkomen in de top vijf van snelste supers ter wereld. Deze berichten, op basis van geruchten op de universiteitscampus, blijken nu waarheid te zijn. Het prestatieniveau is overigens nog niet bevestigd.

Direct besteld

De universiteit, voluit Virginia Polytechnic Institute and State University, bevestigt het nieuws. Ze zegt al maanden met Apple te werken aan dit project. De computers zijn kort na de officiële onthulling besteld en worden vanaf deze week geleverd. De onderwijsinstantie gaat de geclusterde supercomputer gebruiken voor onderzoek op het gebied van onder meer elektronica op nanoschaal, scheikunde, aerodynamica, moleculaire eigenschappen en moleculaire modellering.
Dit Mac-monsterproject verklaart ook de vertraging in de levering van G5-computers. Apple heeft al officieel laten weten prioriteit te geven aan bestellingen van klanten uit de onderwijswereld. Aanvankelijk was de verklaring dat dit te maken had met het aanbreken van het nieuwe academiejaar.
Enkele vroege G5-bestellers hadden reeds bericht gekregen van de Mac-fabrikant dat hun dualprocessor-machines enkele weken later zouden komen. Dit was volgens de leverancier vanwege de overweldigende vraag. Apple heeft al eerder zijn productie van nieuwe machines moeizaam op gang zien komen.

Miljoenenmachine

Virginia Tech krijgt zijn elfhonderd G5 Mac’s met elk 4 tot 8 GB geheugen en twee processoren met een kloksnelheid van 2 GHz. De computers zijn verbonden met vierentwintig snelle Infiniband-schakelaars van Mellanox Technologies en communiceren met het netwerk via Gigabit Ethernet-schakelaars van Cisco. De koelingsystemen zijn afkomstig van de Amerikaanse specialist Liebert.
Het totale cluster kost ruim vijf miljoen dollar; de universiteit geeft dat bedrag verspreid over de komende vijf jaar uit. Als besturingssysteem dient een vroege versie van Mac OS X. Waarschijnlijk is dit het aanstaande Panther, versie 10.3, die 32-bit is met 64-bit extensies voor de G5-chip. Daarnaast draait het cluster de nieuwe foutencorrectiesoftware Deja Vu, ontwikkeld door assistent-professor Srinidhi Varadarajan van de universiteit. Dit moet de fouttolerantie van het systeem garanderen en daarmee de noodzaak voor ecc-geheugen (error checking and correction) wegnemen.
De keuze voor een cluster van desktopmachines in plaats van een reguliere supercomputer, is gemaakt vanwege het beperkte budget. De Macintosh-systemen zijn geselecteerd vanwege de 64-bit processor en het hogesnelheidsgeheugen, dat met aparte bussen is verbonden met de processoren. Dit verklaart decaan Hassan Aref, die tot begin dit jaar hoofdwetenschapper was bij het San Diego Supercomputer Center. "De totale prijs ligt een factor tien lager dan die van een vergelijkbare traditionele super."
De universiteit wil de machine voor 1 oktober enigszins in werking hebben. Ze kan de supercomputer dan namelijk nog aanmelden voor een notering in de wereldwijde ranglijst van supercomputers, de top-500. Woordvoerders van de universiteit stellen dat het G5-cluster één van de topmachines in die lijst zal zijn. De academie hoopt ook dat het bezit van deze super leidt tot aanvullende overheidsfondsen en investeringen in geavanceerd onderzoek.< BR> 
Foutencorrectie: Deja vu
http://www.irean.vt.edu/research_workshop_april2003/07_Knestrick.pdf


Meer over

HPCMac

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    ActueelData & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    ActueelData & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    ActueelData & AI

    Kort: Databricks lievelingetje van investeerders, 18 miljoen smartphones in lades (en meer)

    Teamvalue
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een secure score van 80%: Zo doet Bizure dat.

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs