Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kennis en apparatuur delen in virtueel lab

09 oktober 2003 - 22:00AchtergrondInnovatie & TransformatieCorusDSMPhilipsTelematica Instituut
Kim Loohuis
Kim Loohuis

Het Telematica Instituut werkt samen met Corus, FEI en DSM aan een project voor een virtuele laboratoriuminfrastructuur, Collaboratory.nl. Hiermee kunnen bedrijven op afstand, via breedband internet, gebruikmaken van kostbare laboratoriumapparatuur en deskundigheid van derden.

René van Buuren, projectleider van het Telematica Instituut, legt uit: "In de huidige procesindustrie wordt gebruik gemaakt van onwaarschijnlijk dure laboratoriumapparatuur. De bedrijven in die markt zitten in een spagaat, omdat ze enerzijds innovatief moeten zijn, en anderzijds budgetbeperkingen krijgen opgelegd. Binnen dit project willen we de apparatuur en kennis van die bedrijven gaan delen. Dat virtuele lab heeft nogal wat complicaties, omdat bijvoorbeeld de apparaten geschikt moeten zijn om op afstand bediend te kunnen worden en er moet een manier gevonden worden om informatie en kennis realtime met elkaar te kunnen delen. Collaboratory.nl gaat erover hoe we zo'n virtueel lab kunnen realiseren voor de industrie in Nederland."
Het project is in juni van dit jaar gestart en heeft een looptijd van twee jaar. Doel is om na die twee jaar een volwassen prototype klaar te hebben, waarbij duidelijk wordt of een virtueel lab technisch, functioneel en financieel haalbaar is. "Als het succesvol blijkt, kunnen we een commerciële partij benaderen om de infrastructuur te bouwen; we zitten nu echt in een ontdekkende fase", aldus Van Buuren. De belangrijkste technologie die ingezet wordt, zijn webservices. "Dat is de internettechnologie van de toekomst, we kunnen niet met verouderde technologie een prototype maken."
Bij Corus, Dsm en Philips zijn gebruikersgroepen die graag antwoord zien op de vraag hoe ze in de toekomst hun lab in stand kunnen houden of verbeteren. Het virtuele lab biedt hen ook de mogelijkheid om eventueel hun eigen apparatuur te verhuren wanneer ze capaciteit niet gebruiken. Van Buuren: "Het is nu de vraag hoe we dat virtuele lab gaan inrichten. Het gaat om het delen van apparatuur en kennis. Hoe wordt dat vormgegeven en hoe kan dat worden uitgebaat? Een extreem scenario zou zijn dat geen enkel Nederland bedrijf nog een eigen analyseafdeling heeft en dat er één groot virtueel lab komt waar ze hun diensten afnemen. Een simpele versie is een 'virtual private network' tussen verschillende analyseafdelingen. We onderzoeken nu wat een haalbaar bedrijfsmodel is op de korte, middellange en lange termijn."< BR>

Meer over

Universal CommunicationsVirtualisatie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ‘Ai-ontslagen’ betekenen zelden hoger rendement, ai moet maak­in­du­strie verslimmen (en meer)

    Software & Development

    SaaS‑po­ca­lyp­se: wie overleeft de ai-golf?

    Data & AI

    UWV stopt met Le Chat, start proef met Copilot

    Innovatie & Transformatie

    Google zet alles op Gemini Enterprise: ambitie, architectuur én een leger consultants

    Innovatie & Transformatie

    De toekomst van Max en Vera

    Carrière

    Kort: Fujitsu en Carnegie Mellon onderzoeken fysieke ai, Broeders nieuwe ciso Rijk (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs