Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Digitale camera’s (Martin Healey)

12 februari 2004 - 23:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Martin Healey
Martin Healey

Digitale camera’s hebben weinig of niets te maken met informatie technologie in bedrijven, maar waarschijnlijk kunnen we wel wat leren van de ontstane situatie (ik weet alleen niet precies wàt).

Kodak kondigde kort geleden aan wereldwijd 15.000 mensen te ontslaan, voornamelijk omdat het bedrijf stopt met het verkopen en ontwikkelen van analoge camera’s. We kunnen ervan uitgaan dat de opkomst van de digitale camera de vraag naar afdrukmateriaal eveneens heeft beïnvloed. Toch ben ik bang dat er eerder een vaker voorkomend probleem aan ten grondslag ligt: het einde van de levenscyclus van een product.
Kodak kwam als eerste met het nooit populair geworden APS camerasysteem en moet daar stevig in geïnvesteerd hebben. Een aantal jaren werden APS-camera’s goed verkocht, maar het systeem werd nooit echt populair. De verkopen daalden en dat heeft ongetwijfeld invloed op een aantal van de verloren gegane banen. De eerste les is dus nooit een nieuwe technologie te introduceren als een betere techniek al bijna beschikbaar is!
Professionele digitale camera’s spelen een ondergeschikte rol; de ontwikkeling van de digitale vervangers voor de ‘richt-en-schiet’ pocketcamera’s heeft gezorgd voor het grootste gedeelte van de markt. Zonder de thuis-pc zou de digitale camera echter een specialistisch product zijn gebleven, gemaakt in kleine hoeveelheden. Het probleem is nu echter identiek aan dat op de markten voor pc’s en mobiele telefoons: hoe kan een toekomstige markt worden gegenereerd? Momenteel is dat nog geen al te groot probleem, omdat de prijs/prestatieverhouding nog snel toeneemt, maar het zal lastig worden deze groei in de toekomst door te zetten.
Voor de meeste, zo niet alle gebruikers is een digitale camera een behoorlijke teleurstelling, hoewel slechts weinigen dat zullen toegeven. Ze hebben namelijk behoorlijke tekortkomingen. Ze zijn lastig in het gebruik; net als mobieltjes zijn ze veel te ingewikkeld, en de combinatie van een ingewikkelde camera en ingewikkelde programma’s op de pc werkt niet bemoedigend voor de niet technisch georiënteerde gebruiker. Downloaden vanaf de camera en eenvoudig de foto’s bewerken lukt nog wel, maar afdrukken is een heel ander verhaal! Afdrukken die gemaakt worden met een pc-printer zijn vele malen duurder dan reguliere afdrukken van negatieven, maar daar staat tegenover dat niet alle foto’s ook werkelijk afgedrukt hoeven worden. Digitale camera’s zijn verder irritant langzaam. Een alternatief is geen afdrukken meer te maken en de pc te gebruiken voor presentaties, net zo ongezellig als de ouderwetse diapresentatie maar zonder die kwaliteit.
Er zijn ook hele dure digitale camera’s (zelf kijk ik jaloers naar de Canon SLR, die dezelfde lenzen gebruikt als mijn EOS analoge camera) die een bemoedigend beeld van de toekomst geven. Ze gebruiken een afbeelding van hetzelfde formaat als een 35mm-camera (de CCD in gewone digitale camera’s is een stuk kleiner dan een 35mm-negatief) en ze zijn snel in het gebruik. Het zal dus niet lang duren voordat Canon, Nikon, et cetera producten op de markt brengen in dezelfde prijsklasse als de huidige generatie analoge camera’s.
De vraag is natuurlijk hoeveel gebruikers dan nog steeds de markt volgen en regelmatig een nieuw product kopen, zoals gebruikelijk is bij pc’s en mobiele telefoons. De tweede les is: laat je niet verleiden door gimmicks; hoe eenvoudiger hoe beter! Let op verbeteringen in snelheid en kwaliteit, niet op nog meer onbruikbare functies.
Er is nog een functie van de digitale camera die wat uitleg behoeft: de ‘digitale zoom’. Dit is niets anders dan een verkleining van de afbeelding binnen in de camera. Aangezien de meeste gebruikers de foto’s naar een pc overhalen, is het veel beter de afbeelding daar met behulp van software te vergroten of te verkleinen. Alleen als de afbeeldingen rechtstreeks naar een afdrukfabriek worden gestuurd, zonder bewerking, heeft de digitale zoom zin (in tegenstelling tot de optische zoom).
De camera’s zelf heb ik nu doorgelicht; volgende keer meer over randapparatuur, opslag en afdrukmethoden.< BR>
 
Martin Healey, pionier ontwikkeling van op Intel gebaseerde computers en c/s-architectuur. Directeur van een aantal it-bedrijven en professor aan de Universiteit van Wales.

Meer over

Storage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters: regionale slagkracht met Europese reikwijdte

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Record bij AMS-IX, digitale zorg loopt vast (en meer) 

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Europese Commissie besteedt soevereine cloud aan

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    Waarderen, high five, blij
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: SoftwareOne behoudt VMware-part­ner­schap, Linux voor Franse rijks­werk­plek (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    2026 ziet er glanzend uit voor ASML

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs