Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Rol cio verandert

24 juni 2004 - 22:00AchtergrondCarrière
Kim Loohuis
Kim Loohuis

Een hechtere band tussen bedrijfsvoering en it-afdelingen is nodig om te overleven in het steeds veranderende ondernemerslandschap, concludeert adviesbureau AT Kearney. Deze kritieke omslag wordt niet ineens verwacht; de verschuiving van informatietechnologie als ondersteunend onderdeel naar een primaire rol in de bedrijfsvoering is reeds ingezet.

  
Burgers: “De cio wordt nauwelijks betrokken bij de planning van de strategie van een bedrijf.”
Langzamerhand beginnen termen als ‘business technology optimization’ (bto) en ‘it-governance’ steeds vaker de kop op te steken. Nathan Burgers, business consultant bij AT Kearney: “Ik denk niet dat het een hype is, maar het is wel degelijk een gespreksonderwerp bij bedrijven.”
Bedrijven die hun technologie effectief benutten zullen een voorsprong krijgen op ondernemingen die dit niet doen. Uit onderzoek van het adviesbureau blijkt dat 91 procent van de ondervraagden zegt dat it de bedrijfsstrategie en concurrentie mogelijk maakt. Toch is maar bij eenderde de it volledig geïntegreerd met de bedrijfsdoelen.

Geen toegang

Daarnaast blijkt ook dat it-managers en cio’s weinig tot geen toegang hebben tot de directiekamer. De cio wordt nauwelijks betrokken bij de planning van de strategie van een bedrijf. Daar ligt volgens AT Kearney het grootste probleem.
Burgers geeft een voorbeeld: “Ik ben mijn loopbaan ooit bij Shell begonnen, maar naar vier jaar ben ik daar weggegaan, omdat ik zag dat de rol van informatiemanager redelijk laag in de organisatie zat. Mijn hoogste baas betekende in zijn functie binnen het bedrijf dus helemaal niets. Dat is nu aan het veranderen. De cio krijgt meer aanzien. Mensen gaan begrijpen hoe technologie werkt en daarmee wordt het een integraal onderdeel van de bedrijfsvoering.”
Volgens het adviesbureau zou de ‘chief information officer’ in organisatiemodellen naast de businessunit-managers moeten komen te staan. Hij moet direct aan de ceo rapporteren en actief kunnen deelnemen aan het proces van planning en strategie. Dit betekent dat de cio ook verantwoordelijk kan worden gehouden voor de resultaten van het bedrijf en dat bedrijfsmanagers verantwoording moeten nemen voor resultaten van it.
Niet alleen de rol van de cio verandert, aldus AT Kearney, maar ook de persoon zelf. Het moet een manager zijn met kennis van technologie, maar geen techneut. Burgers: “De programmeurs die bedrijven in de jaren zeventig hebben aangenomen, waren eind jaren tachtig doorgegroeid naar it-manager. Zij hadden weinig relevante bedrijfservaring en geen managementvaardigheden. Hun manager wist vaak helemaal niets van technologie. Dat stadium ligt nu achter ons.”< BR>

Meer over

CIO

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Aart Jochem stopt als ciso Rijk

    Software & Development

    Python-stichting wijst forse overheidssubsidie af door controversiële voorwaarden

    Carrière

    RightBrains maakt de winnaars van de 2025-awards bekend

    Jacob Spoelstra blazen vermoeiend
    Overheid

    Spoelstra Spreekt: Kleuter

    Carrière

    Digitale voorvechtster Kathmann met voorkeurstemmen terug in de Kamer

    Data & AI

    Ai bij verzekeraar Achmea

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs