Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Pentium 4 met 64-bit instructies verschijnt

24 februari 2005 - 23:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Intel heeft begin deze week zijn Pentium-4-processoren met 64-bit extensies gelanceerd. Microsoft moet echter nog een geschikte Windows-uitvoering uitbrengen. Eerder overkwam AMD al hetzelfde.

AMD lanceerde begin vorig jaar zijn semi-64-bit processoren met de server- en werkstationuitvoering Opteron voorop. Eind vorig jaar volgde de desktoptegenhanger Athlon64, die inmiddels ook in laptopuitvoeringen is verschenen. Intel heeft begin vorig jaar zijn server- en werkstationchip Xeon voorzien van de 64-bit extensies die nu ook zijn opgenomen in desktopprocessor Pentium 4.
Het wachten is echter op Microsoft, dat pas in april dit jaar met een Windows-XP-uitvoering komt die gebruik maakt van die 64-bit. Intels nieuwe Pentium 4-chips, vallend in de 600-serie, zijn per direct verkrijgbaar in pc’s, terwijl AMD-processoren al sinds vorig jaar 64-bit bieden. Het open source besturingssysteem Linux is al meteen aangepast voor AMD’s 64-bit extensies.

Belofte

Microsoft kondigde in april 2003 aan de AMD-instructieset te ondersteunen met aangepaste uitvoeringen van Windows XP en Windows Server 2003. Het concern had in mei 2002 echter al steun toegezegd – op verzoek van AMD-topman Jerry Sanders die getuigde ten gunste van Microsoft in de antitrustzaak van de Amerikaanse overheid. De Windows-steun bleef toen echter bij een lipdienst.
In april 2003 kwam Microsoft met een concrete planning voor x64-bètaversies, wat later uitstel opliep, net als AMD’s processoren die enkele maanden later verschenen dan gepland. Begin vorig jaar liet Intel weten de 64-bit instructies op te nemen in zijn eigen 32-bit processoren. Daarmee bleken de reeds lang rondgaande geruchten over het topgeheime project Yamhill op waarheid te berusten.

Gratis voorproefje

Microsoft heeft nu net de tweede Release Candidate (RC2) van Windows XP Professional x64 Edition uitgebracht. De software is gratis te downloaden vanaf Microsofts website. Deze proefversie (build 1433) draait alleen op AMD’s Athlon64- en Opteron-processoren en Intels EMT64-processoren. De softwareproducent verwacht de nieuwe uitvoering van zijn besturingssysteem in maart gereed te hebben om het de maand erop breed uit te brengen.
Dit valt samen met de Windows Hardware Engineering Conference 2005 (WinHEC). Microsoft distribueert daar ook een nieuwe proefversie (technical preview build, pre-bèta 1) van de volgende Windows-generatie, codenaam Longhorn. Afgevaardigden van het Amerikaanse ministerie van Justitie hebben vorige week al gesprekken gevoerd met de producent over de meegeleverde, gekoppelde producten en technologieën in Longhorn.< BR CLEAR=LEFT>

Meer over

Opensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Pijl naar rechts icoon

    Esri Nederland

    Provincies Noord- en Zuid-Holland krijgen grip op ruimtelijke opgaven met ArcGIS (provincie Noord-Holland, provincie Zuid-Holland, ArcGIS en ArcGISEsri)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Met eSim voor iot is SGP.32 een feit

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Twee datablunders Anthropic in één week, vernieuwde HP LaserJet‑lijn (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    NSDC: Nederlandse datacenters achtergesteld bij Amerikaanse hyperscalers

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse cloudcoalitie vormt front tegen Amerikaanse dominantie

    Cloud & Infrastructuur

    Apple Museum in Utrecht van start

    Cloud & Infrastructuur

    Na kritisch AcIC­T‑ad­vies zet DUO eindelijk vaart achter migratie naar ODC-Noord

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs