Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Pda-markt is te versnipperd

23 juni 2005 - 22:005 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Teus Molenaar
Teus Molenaar

De digitale telefoon- en pda-markt is te versnipperd om ‘agents’ te ontwikkelen die de apparaten beveiligen tegen digitale aanvallen. Dit stelt ISS (Internet Security Systems), dat overigens wel oplossingen bouwt voor de Blackberry-server.

De Nederlander Jaap Smit is senior vice-president Emea van ISS. Hij rapporteert rechtstreeks aan chief executive officer Tom Noonan, die zetelt in het hoofdkantoor te Atlanta (Georgia, VS). Hij vertelt dat tegenwoordig in het lab onder meer druk wordt gewerkt aan de beveiliging van alle mobiele apparatuur waarmee werknemers inmiddels zijn uitgerust.
Hij overlegt even met chief technology officer Chris Rouland over de vraag wat er dan precies in het lab gebeurt. “We gaan geen agents ontwikkelen voor pda’s en mobiele telefoons, omdat er geen uitgesproken marktleider is”, luidt het antwoord. Daarmee is de kous echter niet af. “Onze X-Force onderzoekt wel de kwetsbaarheden in de Blackberry-server, de machine die het verkeer regelt tussen de Microsoft Exchange Server en de Blackberry-apparaten. We zijn ervan overtuigd dat die machine een cruciale rol zal spelen in de toepasbaarheid van de Blackberry-oplossing. Met deze visie zijn we vast aan de slag gegaan.”

Niet op apparaatniveau

De rijk geschakeerde markt van mobiele telefoons en handpalmcomputers is niet op apparaatniveau te beveiligen. Geen enkele leverancier van beveiligingssoftware is in staat zo’n breed scala aan systemen te onderhouden. Smit verwacht dat het beveiligingsaspect wordt opgelost binnen de communicatienetwerken (de ‘cloud’). De (internet-) aanbieders zullen beveiliging als een optie in hun pakket meenemen.
Er is één uitzondering: het gprs-verkeer. Hiervoor heeft ISS zijn Intrusion Prevention Appliance Proventia G ontwikkeld. Dit geeft de mogelijkheid in gprs-verkeer te kijken en aanvallen te ontdekken. Dat gebeurt op het gtp-niveau. Gtp is het protocol dat zorgt voor de verbinding tussen mobiele telefoons en internet over de ‘backbone’ van een telecomaanbieder. De aanvallen GTP_C_Element_Overflow en GTP_U_Err_SystemFailure bijvoorbeeld hebben geen schijn van kans.

Monnikenwerk

De term is al gevallen: X-Force. Hiermee onderscheidt ISS zich van andere beveiligingsexperts. Die hebben de gewoonte al het internetverkeer in de gaten te houden en zodra zich iets onrechtmatigs aandient als een razende een tegenoffensief te ontketenen. Software die de aanval tegenhoudt wordt in hoog tempo gebouwd en gedistribueerd. Daarmee verrichten ze hogelijk gewaardeerd monnikenwerk.
ISS hanteert een principieel andere benadering. Die is in het woordje X-Force vervat: een dienst die het onbekende onderzoekt. De mensen van ISS pluizen alle zakelijke software na op kwetsbaarheden. Zodra ze die vinden, maken ze een noodverband en verspreiden ze dat naar degenen die daar een abonnement op hebben bij ISS. Tegelijk gaat er een berichtje naar de fabrikant van de bewuste software, zodat die in de gelegenheid is de fout te herstellen. Daar gaat soms weken, zelfs maanden overheen. In de tussentijd zijn de klanten van ISS geholpen met de noodoplossing.
De X-Force is ontstaan toen in 1995 de toenmalige student Chris Klaus in de kelder van het huis van zijn grootmoeder de Internet Scanner bedacht en ontwikkelde. Hij heeft toen, samen met Noonan, ISS opgericht. Het doel was een veilige omgeving te creëren om zaken te doen via internet. Dat paste precies in het toenmalige tijdsbeeld,

Cyberoorlog

Het bedrijf is uitgegroeid tot een wereldwijd opererende organisatie met meer dan elfduizend klanten in 130 landen, waaronder de top-10 van de financiële instellingen. Klaus, Noonan en Smit reizen de wereld af om op congressen te vertellen over hun pro-actieve manier om cyberoorlog met succes te voeren.
Op die gelegenheden bestrijdt Smit de mythe dat beveiliging ondernemingen steeds meer geld gaat kosten. “Gartner komt met het plaatje dat de it-budgetten bij organisaties vrijwel gelijk blijven, terwijl de uitgaven aan beveiliging met 18 procent stijgen. Daaruit valt af te leiden dat beveiliging steeds duurder wordt. De it-industrie wordt dan ook luidkeels opgeroepen er alles aan te doen deze trend om te buigen. Volgens het tweede plaatje van Gartner gaat van het budget 25 procent naar hardware, 1 procent naar nieuwe software en 49 procent naar loonkosten; naar al die mensen die ‘assessments’ doen, de systemen schoon maken, patches uitvoeren. Ja, dan kost beveiliging veel geld. Als je een reactieve benadering kiest, blijf je bezig. Dan heb je je net gewapend tegen een of andere worm wanneer een variant de kop opsteekt en je van voren af aan kunt beginnen met het werk.”
De truc is, aldus Smit, al een wapen in handen te hebben tegen nog niet bekende handtekeningen (van virussen of andere kwaadaardige code). Dat doet ISS door te denken als een hacker; door de kwetsbaarheden in bedrijfssoftware (zelfs browsers) op te sporen voordat iemand anders dat doet.
De X-Force is wereldwijd verdeeld over vijf locaties. Onderzoek en ontwikkeling gebeurt voor het overgrote deel in Atlanta. Er zijn twee kleinere onderzoeksteams in Californië en Duitsland.

Doorvoersnelheid omhoog

De mensen in de laboratoria werken aan methodes om het gebruik van mobiele computerapparatuur veiliger te maken, zoals de methode om de Blackberry-server tot een veilige zone te maken. Daarnaast werken ze aan verhoging van de doorvoersnelheid van de beveiligingsapparatuur. De systemen voor inbraakpreventie van ISS staan ‘in line’. Dit betekent dat alle netwerkverkeer door het kastje heen moet, wordt geïnspecteerd en al dan niet wordt doorgestuurd. Het is zaak dat proces zo kort mogelijk te laten duren.
“Wij willen naar grotere doorvoersnelheden. We hebben onlangs een ‘appliance’ uitgebracht met een doorvoer van 2 gigabit, maar als je een interessante partij wilt zijn voor de telecommunicatiebedrijven, moet je toch wel naar snelheden toe van 100 gig”, verraadt Smit de ambities van ISS.

Meer over

NetwerkenPDA

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Pijl naar rechts icoon

    Hogeschool Windesheim

    Redesign your Future (Hogeschool Windesheim)
    Pijl naar rechts icoon

    BauWatch en Databalance

    Realtime beveiliging zonder downtime dankzij nieuwe dual-datacenters oplossing (BauWatch en Databalance)
    Pijl naar rechts icoon

    BauWatch en Databalance

    BauWatch transformeert naar een wendbare digitale organisatie met focus op AI (BauWatch en Databalance)
    Pijl naar rechts icoon

    Leroy van der Steenhoven, Databalance

    Leroy van der Steenhoven, Teamlead Networking (Databalance)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Equinix maakt scholieren warm voor datacenters, Paul Brainerd overleden (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    ASML sleept megadeal SK Hynix binnen

    Cloud & Infrastructuur

    Dertig jaar na de eerste robuuste CF-25 is er de Panasonic Toughbook 56  

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: AP helpt bij medische data in cloud, Europol haalt bezem door darkweb (en meer)

    deal ceo
    Cloud & Infrastructuur

    Als eerste lokale Benelux-partner officieel erkend door Anthropic

    Security & Awareness

    Kort: Kabinet moet zich wapenen tegen ai-cyberaanvallen, ‘stroopwafel-succes’ DNA Services (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs