Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

IBM tart Apple met nieuwe PowerPC-chips

14 juli 2005 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

IBM lanceerde vorige week op een bijeenkomst in Japan twee nieuwe productlijnen in de PowerPC 970-processorfamilie, beter bekend als de G5-chip in Apple’s Macintosh-computers. Dit betreft de 970FX voor notebooks en de dualcore 970MP (codenaam Antares) voor desktops.

De 970FX zal terechtkomen in de PowerBooks van Apple. Met kloksnelheden van 1,2, 1,4 en 1,6 GHz en 512K Level 2 cachegeheugen ligt het stroomgebruik op 13 Watt voor de twee laagste kloksnelheden en op 16 Watt voor de hoogste. Dat is aanzienlijk meer dan de 10 Watt van de huidige G4-chip in de 1,5 GHz PowerBook, de MPC7448 van Freescale (de verzelfstandigde chipdivisie van Motorola).

Versus Intel

Het stroomverbruik van de nieuwe G5-chips ligt op bijna de helft van dat van Intels Pentium M, het hart van alle Centrino-draadloze notebooks. Dat zijn de reguliere Pentium M-processoren met kloksnelheden van 1,3 tot 2,13 GHz, die een verbruik van 21 tot 27 Watt hebben. Intel biedt ook uitvoeringen met een laag (10 tot 12 Watt) en extreem laag (5 tot 7 Watt) voltage, die echter op een lagere kloksnelheid (900 MHz tot 1,2 GHz) opereren.
De dualcore 64-bit PowerPC 970MP (Antares) komt uit op kloksnelheden tussen de 1,4 GHz en 2,5 GHz. Elke kern heeft 1 MB aan Level 2 cache. Eén kern kan uitgeschakeld worden om stroom te sparen. Apple zou al vanaf 2004 de beschikking hebben gehad over prototypes van deze chip, waardoor de 970MP het hart zou kunnen vormen van de aanstaande opwaardering van de Power Mac G5-desktops, aldus ingewijden. De Macintosh-fabrikant heeft eerder verklaard dat de overstap naar Intel-processoren komend jaar begint met consumentenmachines als de Mac mini en eindigt met de zware desktopsystemen.

Laatste PPC-Mac’s

IBM deed deze aankondiging op het Power Everywhere Forum 2005 in Japan. Naar verwachting zullen de beide nieuwe chiplijnen het hart vormen van de laatste Mac’s die op het PPC-platform draaien. De ironie wil dat een van de veronderstelde redenen voor Apple’s overstap op Intel-cpu’s, die afgelopen juni is onthuld, is dat IBM het stroomverbruik van zijn notebookchips maar niet omlaag wist te krijgen naar een niveau dat voor Apple acceptabel is. Een andere reden was de wens om te beschikken over een breder, gespecialiseerder processorpallet.
De druiven zijn kennelijk nog immer zuur: in een presentatie op het Forum in Japan telde IBM de investeringen in het PPC-platform op. IBM, AMD, Sony, Samsung, Infineon en Toshiba blijken zo’n zeventien miljard dollar te hebben geïnvesteerd. Intel komt niet verder dan 12,6 miljard aan investering in zijn chiplijnen. Het Power-platform wordt ook veel gebruikt voor consumentenelektronica, zoals printers, dvd-spelers en spelcomputers.

Meer over

LaptopsMac

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    IBM en Apple leveren eerste zakelijke apps

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs