Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Ict’er zoekt vrouw

25 augustus 2006 - 07:174 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Redactie Computable
Redactie Computable

In veel ict-organisaties is het aantal vrouwen nog steeds op één hand te tellen. Volgens hun mannelijke collega’s is dat zonde. “Meer vrouwen zou onze organisatie goed doen.”

Eindelijk een vrouw! Lucien de Freitas, business unit manager van Conspect ICT diensten, een middelgroot detacheringbedrijf, is opgetogen over zijn nieuwe aanwinst.

De Freitas nam onlangs zijn eerste vrouwelijke consultant aan. “We zoeken ervaren Oracle- en Java-consultants. Meestal zoeken we die via ons eigen netwerk; via medewerkers van medewerkers. Op de een of andere manier leverde dat tot dusver nooit een vrouw op.” De nieuwe aanwinst is binnengekomen via Monsterboard en dus niet vanuit het eigen netwerk. De Freitas zegt hoopvol: “Zij brengt een eigen netwerk met zich mee. Misschien levert dat op termijn ook meer vrouwen op.”

De nieuwe collega moet het samen met de secretaresse opnemen tegen zo’n 26 mannen. “Ik wil het aantal vrouwelijke medewerkers samen met haar uitbouwen. Er moet een bepaald evenwicht zijn en dat is er nu niet. Werken met alleen maar mannen is wel leuk, maar geen reële weergave van de maatschappij”, stelt De Freitas. Hij denkt dat vrouwen ook andere kwaliteiten meebrengen. “Vrouwen zijn vooral goed in de c van ict: communicatie. Ze zijn bovendien vaak nauwkeurig. Ik denk dat meer vrouwen onze organisatie goed zal doen.”

Ambassadeursnetwerk

Coks Stoffer, algemeen directeur van Cisco Systems Nederland, herkent veel van wat De Freitas zegt. Hij heeft zelfs zitting genomen in het Ambassadeursnetwerk, een netwerk om de toetreding van vrouwen in het bedrijfsleven te bevorderen. Bij Cisco werken wel meer vrouwen, maar nog steeds is 85 procent man. Stoffer: “Ik heb twee redenen om actief op zoek te gaan naar vrouwen. Allereerst omdat de helft van de bevolking vrouw is. Als we die helft niet aanspreken, laten we veel potentieel verloren gaan. Ten tweede omdat ik denk dat mannen en vrouwen verschillende kwaliteiten met zich meebrengen.”

Stoffer weet waar hij het over heeft; in zijn managementteam zit tegenwoordig één vrouw. “Zij heeft een andere inbreng; ze denkt er bijvoorbeeld meer over hoe de ontvanger met de boodschap zou omgaan. Het zijn kleine verschillen, maar die inbreng zouden we missen als we er geen vrouw bij hadden.”

Cisco Systems vraagt in zijn wervingproces altijd nadrukkelijk om vrouwen. “Als je alleen in je eigen netwerk kijkt, krijg je alleen mannen binnen. Je moet daar dus bewust mee omgaan, en dat betekent soms ook dat het proces wat langer duurt.” Harde doelstellingen voor de instroom van vrouwen heeft het bedrijf niet. “Dat werkt averechts, je wilt als vrouw aangenomen worden op je kwaliteiten en niet omdat het bedrijf een doel moet halen.” Toch is in zijn managementontwikkelingprogramma de helft van de instroom inmiddels vrouw. “Hoe je meer vrouwen in de ict krijgt? Met dit artikel maak je in ieder geval duidelijk dat vrouwen welkom zijn in onze sector.”

Don Quichotte

“Ik ben geen Don Quichotte voor meer vrouwen in de ict”, verontschuldigt Richard Kraan zich bij voorbaat. Hij is senior Oracle-consultant bij Capgemini, waar in Nederland zo’n vijfduizend ict’ers werken in vooral de detachering. “Het is wel prettig om er meer vrouwen bij te hebben. Het geeft een andere sfeer; met alleen mannen wordt het al vrij snel banaal. Vrouwen dempen dat.”

Volgens Kraan weerhoudt vooral het imago van de sector vrouwen om voor de ict te kiezen. “We hebben het imago dat er allemaal nerds werken, maar dat correspondeert niet met de werkelijkheid. Er zijn veel banen om het harde techniekgedeelte heen. Het beeld dat bij mensen leeft is verouderd.”

Wessel Post is senior systeemontwikkelaar bij Etam Retail Services, de detailhandelorganisatie van kledingmerken Miss Etam en Promiss. Hij heeft net afscheid genomen van een vrouwelijke collega. Nu zijn er nog maar twee vrouwen over op zo’n twintig ict’ers. Helaas, zegt Post. “Ik vind dat we niet genoeg vrouwen op de afdeling hebben. Vrouwen zijn volgens mij wat creatiever en dat kun je bij systeemontwikkeling goed gebruiken. Een man zegt: het moet gewoon werken. Vrouwen redeneren anders; die willen dat het eindproduct er ook goed uitziet. Ze nemen het ontwerp als uitgangspunt en beschouwen de techniek als middel.”

Gezien de krapte op de arbeidsmarkt twijfelt Post of het mogelijk zal zijn een vrouw te vinden voor de vrijgekomen post. Hij heeft wel wat ideeën. “In functieprofielen moet minder het accent liggen op techniek. Ook op school zou de nadruk meer op systeemontwerp en minder op techniek kunnen liggen. Je moet meisjes interesseren. Onze organisatie nodigt regelmatig middelbare scholieren uit. Je moet er vroeg bij zijn.”

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Kort: Cloudstichting opgericht, eerste lokale-overheidsklanten voor DSC (en meer)

    OpinieCarrière

    De cruciale rol van changemakers in onzekere tijden

    ActueelCarrière

    De 10 beste voorbeelden van ons toekomstig werk!

    Groeien
    AchtergrondCarrière

    Van schuldenlast naar groeikansen: Atos maakt zich klaar voor de toekomst

    ActueelCarrière

    Van ciso naar Europarlementariër: Anouk van Brug over de toekomst van cybersecurity

    ActueelCarrière

    Atos presenteert strategisch en transformatieplan voor 2028

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs