Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Intel start dit jaar proefproductie van flash-opvolger

13 maart 2007 - 08:37ActueelCloud & InfrastructuurHitachi Data SystemsIBMIntelSamsung
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Intel fabriceert dit jaar nog zijn eerste proefexemplaren van zijn nieuwe phase-change geheugenchips PRAM. Die chips, waar ook IBM, Hitachi en Samsung aan werken, zijn de gedoodverfde opvolger van het huidige flash-geheugen dat data ook zonder stroom vasthoudt.

PRAM biedt zowel een hogere reactiesnelheid (lagere latency) als een langere gebruiksduur dan flash. Het nieuwe geheugen reageert zo'n 20 nanoseconden sneller dan huidige flash-chips, die een latency van 50 tot 90 ns hebben afhankelijk van de kwaliteit. Daarnaast kan PRAM zo'n tien keer langer meegaan, doordat het een hoger maximum heeft voor het aantal schrijf- en leeshandelingen.

Intel wil PRAM in eerste instantie uitbrengen als rechtstreekse, dus pin-compatibele, flash-vervanger. Huidige elektronica-ontwerpen hoeven dan niet te worden aangepast voor het nieuwe geheugentype. Op basis daarvan worden de PRAM-chips dan verbeterd om eventueel later andere elektronica-ontwerpen te vereisen voor bijvoorbeeld een hoger prestatieniveau.

Samsung en Intel onthulden ieder voor zich in september vorig jaar al prototypes. Laatstgenoemde chipproducent werkt voor dit nieuwe geheugentype samen met ST Microelectronics. Het doel is de grote en groeiende markt voor consumentenelektronica zoals mobiele telefoons, muziek- en videospelers, maar in theorie ook voor netwerkapparatuur, harde schijven en andere systemen met ingebed geheugen. De verwachting is dat flashgeheugen op een gegeven moment de vooruitgang van de andere, omringende elektronica, zoals processoren, niet meer kan bijbenen.

De andere chipfabrikanten die elk ook aan deze geheugentechnologie werken, doen dat overigens onder de naam PCM (phase-change memory). Hitachi heeft daarbij al een latency van 20 ns weten te bereiken dat duidelijk sneller is dan wat Intel nu in zijn laboratoria heeft bereikt. Ondertussen heeft regulier DDR2-geheugen een latency van zo'n 3 ns dus van algemene inzet voor PRAM als computergeheugen is voorlopig nog geen sprake.

IBM heeft in december nog een doorbraak geboekt met materialen om nieuwe, snellere geheugenchips te maken. De ontwikkelde combinatie van germanium en antimoon, GS geheten, maakt geheugenchips mogelijk die wel vijfhonderd keer sneller zijn dan huidige flash-chips. IBM heeft al laten weten zijn nieuwe GS-geheugenchips mogelijk te gebruiken als cache in harde schijven voor zijn Power-servers.

Meer over

GeheugenchipsStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Servers onder de loep – Een nieuw tijdperk

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Open Webconcept levert AI-oplossing vo...

    Hoe bescherm je persoonsgegevens in documenten die je als overheid wil delen of hergebruiken? Het project ‘Anonimiseren met LLM’ –...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Chipconflict tussen Nederland en China legt VW-fabrieken lam

    cloud zonder geheugen
    Cloud & Infrastructuur

    In de cloud zonder geheugen

    Cloud & Infrastructuur

    Nederland en China zoeken uitweg in escalerende Nexperia-crisis

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudadoptie neemt verkeerde afslag – en dit is waarom

    Cloud & Infrastructuur

    Ziggo Zakelijk biedt 2,2 Gbit/s voor ondernemend Nederland

    AWS storing
    Cloud & Infrastructuur

    Wereldwijde AWS-storing legt vele platforms plat

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs