Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Intel start dit jaar proefproductie van flash-opvolger

13 maart 2007 - 08:37ActueelCloud & InfrastructuurHitachi Data SystemsIBMIntelSamsung
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Intel fabriceert dit jaar nog zijn eerste proefexemplaren van zijn nieuwe phase-change geheugenchips PRAM. Die chips, waar ook IBM, Hitachi en Samsung aan werken, zijn de gedoodverfde opvolger van het huidige flash-geheugen dat data ook zonder stroom vasthoudt.

PRAM biedt zowel een hogere reactiesnelheid (lagere latency) als een langere gebruiksduur dan flash. Het nieuwe geheugen reageert zo'n 20 nanoseconden sneller dan huidige flash-chips, die een latency van 50 tot 90 ns hebben afhankelijk van de kwaliteit. Daarnaast kan PRAM zo'n tien keer langer meegaan, doordat het een hoger maximum heeft voor het aantal schrijf- en leeshandelingen.

Intel wil PRAM in eerste instantie uitbrengen als rechtstreekse, dus pin-compatibele, flash-vervanger. Huidige elektronica-ontwerpen hoeven dan niet te worden aangepast voor het nieuwe geheugentype. Op basis daarvan worden de PRAM-chips dan verbeterd om eventueel later andere elektronica-ontwerpen te vereisen voor bijvoorbeeld een hoger prestatieniveau.

Samsung en Intel onthulden ieder voor zich in september vorig jaar al prototypes. Laatstgenoemde chipproducent werkt voor dit nieuwe geheugentype samen met ST Microelectronics. Het doel is de grote en groeiende markt voor consumentenelektronica zoals mobiele telefoons, muziek- en videospelers, maar in theorie ook voor netwerkapparatuur, harde schijven en andere systemen met ingebed geheugen. De verwachting is dat flashgeheugen op een gegeven moment de vooruitgang van de andere, omringende elektronica, zoals processoren, niet meer kan bijbenen.

De andere chipfabrikanten die elk ook aan deze geheugentechnologie werken, doen dat overigens onder de naam PCM (phase-change memory). Hitachi heeft daarbij al een latency van 20 ns weten te bereiken dat duidelijk sneller is dan wat Intel nu in zijn laboratoria heeft bereikt. Ondertussen heeft regulier DDR2-geheugen een latency van zo'n 3 ns dus van algemene inzet voor PRAM als computergeheugen is voorlopig nog geen sprake.

IBM heeft in december nog een doorbraak geboekt met materialen om nieuwe, snellere geheugenchips te maken. De ontwikkelde combinatie van germanium en antimoon, GS geheten, maakt geheugenchips mogelijk die wel vijfhonderd keer sneller zijn dan huidige flash-chips. IBM heeft al laten weten zijn nieuwe GS-geheugenchips mogelijk te gebruiken als cache in harde schijven voor zijn Power-servers.

Meer over

GeheugenchipsStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    ActueelGovernance & Privacy

    Microsoft: we zijn geen hulpsheriff

    ActueelCloud & Infrastructuur

    HPE-Juniper vormt blok tegen Cisco

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Opkomst van soevereine clouds: stel dataportabiliteit centraal

    knop op toetsenbord met rolstoelsymbool
    ActueelOverheid

    Einde aan wildgroei van overheidswebsites

    big tech
    ActueelOverheid

    Na ingreep Microsoft bij ICC: kabinet waarschuwt voor afhankelijkheid Amerikaanse tech

    Europese Unie
    AchtergrondData & AI

    Wake-up call voor inkopers ai

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs