Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

IBM stapelt chips

25 mei 2007 - 09:13ActueelWerkplek & BeheerIBM
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Chips worden steeds kleiner én groter. Het eerste door verfijndere productietechnieken, het tweede door de toenemende complexiteit. Afstanden tussen de componenten vormen een probleem. Stapelen is een oplossing.

Chipproducenten proppen steeds meer transistoren en andere componenten op steeds kleinere chipoppervlaktes. Signalen moeten dus een relatief grotere afstand, vlak langs storende of zelf lekkende onderdelen, afleggen. Timing en signaalsterkte lijden hieronder en signaalversterking kan vaak niet vanwege juist weer de storingsrisico's – naast nog factoren als energieverbruik en warmteafgifte.
Dan maar de hoogte in, zegt IBM. Chips zijn weliswaar al sinds jaar en dag opgebouwd uit meerdere lagen, dus driedimensionaal te noemen. Huidige exemplaren zijn echter nog laagbouw vergeleken met wat er in theorie mogelijk is aan wolkenkrabbers. Onderzoekers van IBM zijn er nu in geslaagd stapelbare chips te maken, op basis van de in 2002 al bedachte methode.

2008 al
Het bedrijf komt in de tweede helft van dit jaar met proefexemplaren om de chips komend jaar definitief op de markt te zetten. Eerste toepassingen zijn in communicatieapparatuur, enerzijds vanwege de snelheidsvoordelen en anderzijds vanwege het kleinere formaat. Latere toepassingen zijn chips voor IBM's BlueGene-supercomputers, maar ook voor reguliere servers. Chipmakers als Intel en AMD werken ook aan driedimensionale halfgeleiders. Naar verwachting levert dat in 2009 of 2010 resultaat op.
Daarnaast zijn er al wel gekoppelde chips gemaakt, maar dat betreft dan complete chips die na productie zijn gekoppeld. Dit is dus vooral een kwestie van packaging. Intels eerste dualcore-processor is daar een concreet voorbeeld van; die bestond uit twee single core-chips in één silicon-omhulsel.

Gaten vullen
IBM heeft nu speciale, dunne chipwafels (wafers) geproduceerd die na productie aan elkaar zijn te koppelen. Daarbij worden de chips die later uit de wafers worden gesneden boven op elkaar gestapeld. De chipplakken worden gekoppeld met een geavanceerd productieproces dat duizenden inkepingen maakt (etchen) in de diverse lagen van de wafers. Die gaten door het silicium heen (through-silicon-vias) worden daarna gevuld met speciale metaallegeringen, op basis van tungsten.
Deze doorbraak zorgt voor kortere transistorlijnen, volgens IBM tot wel duizend keer korter dan in huidige chips. Daarnaast zijn er honderden van die lijnen méér aan te leggen. De onderzoekers van het bedrijf stellen dan ook dat ze hiermee de Wet van Moore weer voortzetten. Uiteindelijk levert dit chips op die kleiner, sneller en ook energiezuiniger kunnen zijn. Laatstgenoemde varieert tussen de 20 en 40 procent, afhankelijk van het gewenste prestatieniveau

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Werkplek & Beheer

    Finalist lijft Liferay-msp Proteon Communication Builders in

    Data & AI

    Van uitvoerder naar regisseur: hoe ai werk en talent samenbrengt

    Cloud & Infrastructuur

    Zo voorkom je te grote afhankelijkheid van cloudleveranciers

    Klantcontact met ai
    Data & AI

    Technologie (ook ai) is geen doel, wat telt is wat je er mee doet 

    Linux
    Werkplek & Beheer

    Linux groeit gestaag op de business-pc

    Werkplek & Beheer

    Digitale weerbaarheid vereist verschuiving van reactief naar proactief

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs