Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Itanium nog lang niet aan zijn eind

27 juni 2007 - 10:11ActueelCloud & InfrastructuurIntel

Intel heeft de roadmap voor de Itanium-processor verlengd. Na de Montvale, Tukwila en Poulson-processoren is het de beurt aan de Kittson. Omdat de Itanium-lijn en -technologie veel vertragingen hebben opgelopen en de afzet tegenviel, is dit een belangrijk signaal naar de markt.

De Montvale, die eind dit jaar verschijnt, is een variant op de huidige Itanium 9000 Montecito. Deze zal hogere kloksnelheden halen, een snellere Front-Side Bus (FSB) hebben en (nog) grotere caches. Een jaar later zal deze worden opgevolgd door de Tukwila. Deze zal net als de toekomstige Xeon-processoren van een nieuwe CSI-bus zijn voorzien, en zal bovendien vier kernen hebben, net als bij de huidige Montecito elk voorzien van tweevoudige multi-threading.

De opvolger van de Tukwila, de Poulson, zal vooral verder uitdijen in het aantal kernen. Er worden aantallen genoemd van zes tot tien. Deze processor staat in de planning voor 2010. Deze zal bovendien niet in 45 nm-, maar in 32 nm-technologie worden gebakken. Hoewel dat als een versnelling van de procestechnologie wordt gebracht, wordt deze stap vooral mogelijk door de vertragingen die de Itanium roadmaps regelmatig oplopen.

Van de recent aangekondigde Kittson is nog niet veel meer dan de codenaam bekend. Wel heeft Intel aangegeven op dit moment te werken aan de diversificatie van zijn processoren. Dat betekent dat verschillende varianten specifiek geoptimaliseerd worden voor verschillende toepassingen. IBM doet dat al langer met zijn Power-processoren.

Convergentie

Daarnaast is ook meer bekend gemaakt over de CSI-bus die de Itanium met de nieuwe generatie Xeon-processoren zal delen. De Tukwila en Nehalem zullen worden voorzien van een geïntegreerde DDR3-geheugen-controller. Met deze Common System Interconnect (CSI) kiest Intel voor een vergelijkbare architectuur als AMD al veel langer heeft met zijn HyperTransport-bus. Dat betekent dat ook Intel niet langer gebruikmaakt van een FSB en multi-processorondersteuning in een SMP-architectuur (Symmetric Multi-Processing), maar dat elke processor lokaal zijn eigen geheugen zal hebben en daarnaast aparte kanalen naar andere processoren en hun geheugen.

De gemeenschappelijke CSI-bus is maar één voorbeeld van de manier waarop Itanium en Xeon naar elkaar toe groeien. Juist vanwege de high-availability mogelijkheden van de Itanium wordt deze steeds vaker in high-end servers ingezet in plaats van in de reken-intensieve HPC-wereld (High-Performance Computing). Dat betekent dat de algehele prestaties van de processor belangrijker zullen worden dan die van de floating-point berekeningen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    HP versterkt Itanium-servers met eigen chipset

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    Intel schrapt hardware-emulatie IA-32 in Itanium

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    Intel stelt dualcore-uitvoering Itanium uit

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    Leveranciersalliantie schraagt Itanium-processor

    Computable.nl
    Cloud & Infrastructuur

    Itanium haalt nog niet beoogde marktdoelen

    Computable.nl
    Innovatie & Transformatie

    Nieuwe Xeon ondergraaft Itanium-chip

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs