Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De zorg-ICT’er komt eraan

13 september 2007 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Henk Vlaming
Henk Vlaming

Er wacht ict’ers een grootse toekomst in de gezondheidszorg. Hun vernuft moet het dreigende personeelstekort dempen. De eerste zes gezondheidstechnologen studeerden eind juli af.

Eerst ga ik een paar jaar in het ziekenhuis werken, maar daarna wordt het toch echt het bedrijfsleven”, glimlacht Musthapha Chemani. Hij is een van de zes gediplomeerde gezondheidstechnologen, die eind juli zijn afgestudeerd aan de Hogeschool Rotterdam. Zijn afstudeerproject was een door hem ontwikkeld softwarepakket waarmee hij het overgrote deel van de digitale handleidingen voor onderhoudssystemen in ziekenhuizen traceerbaar heeft gemaakt. “Ik heb hbo informatica gedaan, maar wilde altijd graag de gezondheidszorg in”, zo legt hij zijn studiekeuze uit. “De combinatie van autonomie en techniek, die boeit mij. Die is pas innovatief. De nieuwste technologie wordt hier toegepast.”

Chemani is de voorhoede van een hele schare gezondheidstechnologen, als het aan de Hogeschool Rotterdam ligt. Vier jaar geleden startte de opleiding gezondheidstechnologie met een kleine club van vijftien pioniers. Dat werden er in de volgende jaren steeds minder, tot er zes afstudeerden. Officieel mogen zij zich ingenieur gezondheidstechnologie noemen. Maar in de schoolbanken van de lagere jaren zitten meer dan zeventig hele, halve en aankomende ict’ers die de zorg gaan bestormen. Elk jaar worden het er meer. Tenminste, dat hoopt Hans Kurpershoek, docent van de opleiding gezondheidstechnologie.

Als het aan hem ligt wordt de gezondheidszorg de nieuwste bestemming van ict’ers. “Een jaar of vijf geleden zijn wij gaan nadenken over een opleiding voor gezondheidstechnologie”, legt hij uit. “De vraag kwam uit het beroepenveld, van het Erasmus Medisch Centrum en Vedior Medical Square. Aanleiding was de vergrijzing van de bevolking. Naarmate er meer ouderen komen stijgt de vraag naar zorg, maar zijn er ook steeds minder mensen om die zorg te bieden. Je moet dan dus meer technologie inschakelen zodat je met minder mensen meer werk kunt doen.”

De Rotterdamse opleiding leert studenten niet hoe zij programma’s voor artsen moet schrijven. Wel hoe zij ict en technologie moeten vertalen voor de gezondheidszorg. Het is een vierjarige, brede opleiding die voor zeventig procent bestaat uit ict en technologie. Studenten leren technologie en automatisering toegankelijk te maken voor artsen en verpleegkundigen.

Belangstelling

Een stoer voornemen, maar ook een beetje heikel. Een hogeschool heeft een opleiding voor gezondheidstechnologie gesloten wegens gebrek aan belangstelling. Op een aantal andere hogescholen zijn soortgelijke opleidingen nog maar net gestart. Toch is de Hogeschool Rotterdam ervan overtuigd dat gezondheidstechnologie toekomst heeft, ook voor ict’ers.

“Steeds vaker krijgen wij signalen van operatiepersoneel dat er allerlei firma’s rondlopen in operatiekamers die niks weten van de zorg”, zegt Kurpershoek. “Inderdaad gaat het vaak om automatisering die door deskundigen ondersteund moet worden. Denk alleen maar aan de invoering van het Elektronisch Patiënten Dossier, wat daar al niet bij komt kijken aan implementatie. Gezondheidstechnologen kunnen bij dit soort processen helpen.”

Hij krijgt bijval van diverse onderzoeken. Al in 2004 heeft het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) de gezondheidszorg geadviseerd om nauwer samen te werken met het technologieonderwijs.

Personeelstekorten

Vorig jaar adviseerde een commissie van het ministerie van VWS dat er meer informatietechnologie moet worden ingezet in de zorg, om zo de personeelstekorten te kunnen opvangen. Eveneens vorig jaar voorspelde een rapport van Platform Bèta Techniek en het Koninklijk instituut van ingenieurs (KIVI NIRIA) technici een gouden toekomst in de zorg. De rapporteur wijst op de opkomst van e-health. Dit is het gebruik van nieuwe informatie- en communicatietechnologie, en vooral internettechnologie, om de gezondheid en gezondheidszorg te ondersteunen of te verbeteren. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van een computer waarbij de patiënt kan aangeven welke zorg hij nodig heeft. “De toekomst voor bètatechnici in de zorg is kansrijk”, aldus het rapport. “Veelbelovend zijn de ontwikkelingen op het gebied van ict en logistiek. De ict, van webgebaseerde oplossingen in de thuiszorg en telemedicine tot het Elektronisch Patiënten Dossier, zal leiden tot een professionaliseringsslag in de zorg.”

Er is echter ook een punt van zorg. Relevante opleidingen zijn te onbekend, signaleerde het ministerie van VWS drie jaar geleden. Daarom laten studenten het nog vaak afweten. Dat zal ze in Rotterdam niet overkomen, denkt Kurpershoek.

“Wij zetten door en hebben een goede opleidingsstaf verzameld. Alle vakken die wij aanbieden zijn sterk vertegenwoordigd, of het nu gaat om wiskunde, klinische anatomie of ict. Daarnaast hebben wij een goede samenwerking met de medische achterban. Niet alleen met het Erasmus Medisch Centrum, maar ook met Siemens Medical. Wat wil je nog meer als student?”

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    OR kan als Chinese Muur werken

    Cloud & Infrastructuur

    2026 ziet er glanzend uit voor ASML

    Carrière

    UWV benoemt nieuwe cio en cto

    shutterstock_2482811801 Panchenko Vladimir 16x9
    Carrière

    Kort: werknemer baalt van legacy-it, klanten ‘daten’ met nep­pro­fie­len (en meer)

    Carrière

    ASML en bonden slechts ‘nanometers’ genaderd

    Vacature
    Data & AI

    Kort: AFM jaagt op it-experts, Accenture en Google openen soeverein it-centrum (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs