Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

“Web 2.0 is gevaarlijk”

24 oktober 2007 - 05:183 minuten leestijdActueelCloud & Infrastructuur

Web 2.0, en dan met name het gebruik van de Ajax-technologie, houdt een beveiligingsrisico in. Dat vertelde Caleb Sima van SPI Dynamics gisteren op de jaarlijkse conferentie van beveiliger RSA in Londen.

"Wat we zien met Web 2.0 is dat programmeercode die voorheen op de server bleef in toenemende mate verhuist naar de browser. Daardoor kun je makkelijker gebruikersgegevens onderscheppen," zegt Sima, die elf jaar in de IT beveiliging werkzaam is.

De belangstelling voor technieken als Ajax is begrijpelijk: ze zorgen ervoor dat het web gebruikersvriendelijker wordt. "Je hoeft niet elke keer een webpagina te herladen als je iets wilt veranderen," zegt Sima. Maar de consequentie is wel dat gegevens die voorheen veilig op de server werden verwerkt in principe in de browser beschikbaar zijn.

En steeds vaker gaat het mis, waarschuwt Sima. Hij wees in Londen op een inmiddels legendarisch incident met MySpace uit 2005, toen een gebruiker met wat simpele regels Javascript onbedoeld een webworm had gecreëerd. Die forceerde andere gebruikers om toegevoegd te worden aan zijn vriendenlijst. Binnen 24 uur had deze gebruiker – beter bekend als Samy – meer dan 1 miljoen vrienden gemaakt. "Samy werd compleet verrast door wat hij had gedaan," zegt Sima. "Het veroorzaakte zoveel dataverkeer dat de servers van MySpace overbelast raakten."

Toegegeven: MySpace had wel een poging ondernomen om het gebruik van Javascript te beperken, maar de beveiliging was veel te makkelijk te omzeilen. "Samy had er geen kwade bedoelingen mee, maar in andere handen groeien dit soort grappen uit tot serieuze bedreigingen."

Sima wijst ook op een ander incident met een registratieformulier van MacWorld, de jaarlijkse vakbeurs voor Mac gebruikers in San Francisco. "Daar kon je begin dit jaar in ruil voor een couponcode gratis kaartjes krijgen. De bescherming van die gegevens was veel te zwak, en iemand wist zo de beste VIP kaartjes te bemachtigen ter waarde van 1600 dollar, plus toegang tot de exclusieve feestjes. Hij was wel zo eerlijk om het de organisatoren te melden."

Sima waarschuwt ook voor Facebook, de sociale site waar gebruikers eigen applicaties kunnen laten draaien. User generated content houdt steeds meer een gevaar in, waarschuwt Sima. "Hoe weet je dat je die applicaties kunt vertrouwen?"

Sima heeft al voorbeelden gezien waarbij hackers de controle over de browser geheel overnemen. "En  dan bepalen zij welke websites je ziet en kunnen ze met gemak wachtwoorden achterhalen, Zelfs het sluiten en weer opstarten van de browser zal lang niet niet helpen."

Volgens Sima is er geen remedie tegen deze aanvallen, behalve dat programmeurs goed naar hun code moeten kijken en die moeten laten valideren tegen zwakheden. "In elk geval dienen webexploitanten en programmeurs zich te realiseren dat ze met Web 2.0 extra  risico lopen."

Meer over

Architectuur

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    Cloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    Security & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    Cloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    Data & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    Data & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs