Van de bedrijven en instellingen met 50 of meer medewerkers beschikt 4,3% medio 2007 over één of meerdere softwarepakketten van Unit 4 Agresso. Daarmee is het marktbereik van Unit 4 Agresso in de afgelopen drie jaar met 81% gegroeid. Medio 2004 was de marktpenetratie Unit 4 Agresso binnen deze doelgroep nog 2,4%. Ondanks deze verbeterde positie blijft het voor Unit 4 Agresso ‘hard werken’ om haar positie verder te verbeteren en het marktaandeel uit te breiden.
Het speelveld waarop Unit 4 Agresso haar aandeel uit wil breiden, de markt voor bedrijfskritische applicaties, is de afgelopen jaren een van de felst bevochten IT deelgebieden geweest. De concurrenten op deze markt zitten niet stil en zijn eveneens middels allerhande methoden bezig met het vergroten van het marktaandeel of marktpenetratie. Het aandeel van Unit 4 Agresso in de totale installed base van bedrijfskritische applicaties bij bedrijven met 50 of meer medewerkers kent vooralsnog niet de progressie die de penetratie wel laat zien. Dit blijkt uit het onlangs gepubliceerde MarketCap Strategic Whitepaper "Finance, ERP & HR markets | Volume 5: Unit 4 Agresso applications | Netherlands 2007" waarvoor specifiek de marktpositie van Unit 4 Agresso is onderzocht.
Het is wellicht daarom dat Unit 4 Agresso onlangs middelen heeft vrijgemaakt door de verkoop van NOXS, het onderdeel met daarin de activiteiten op het gebied van Internet & Security. Aanwending van deze vrijgekomen gelden zal vermoedelijk geschieden om de activiteiten op het gebied van bedrijfssoftware verder te versterken. Unit 4 Agresso heeft nadrukkelijk gekozen voor een focus op de markt van bedrijfskritische applicaties.
Na de beursgang in 1998 werd door het toenmalige Unit 4 de blik verruimd van de klein zakelijke markt, waar men een leidende positie kende, naar de midmarket en zelfs de Large Enterprise market. Met de beschikbare gelden werd op zoek gegaan naar geschikte overnamepartijen waarmee Unit 4 nieuwe verticale markten of nieuwe segmenten aan kon boren. Met de inlijving van Agresso in 2000 werd een verdere stap gezet bij het bedienen van de midmarket en hogere segmenten. De marktpenetratie van Unit 4 Agresso is bij deze bedrijven (met ten minste 50 medewerkers) toegenomen van 2,4% in juli 2004 naar circa 4,3% medio 2007. De sterkste positie kent Unit 4 Agresso momenteel in de publieke sector. Van de zorginstellingen met 50 of meer medewerkers maakt ruim één op de tien vestigingen gebruik van een applicatie van Unit 4 Agresso (11%). In het overheidssegment maakt circa 8% van de organisaties gebruik van software van Unit 4 Agresso. Het core-segment uit de begin jaren van Unit 4, de handelssector, kent medio 2007 een Unit 4 Agresso penetratie van 5%.
Applicatie omgeving Unit 4 Agresso gebruikers
MarketCap heeft een aantal karakteristieken in kaart gebracht van de ondervraagde Unit 4 Agresso gebruikers. Het betreft hier specifiek de Unit 4 Agresso gebruikers in de midmarket, dus vestigingen vanaf 50 medewerkers. Deze sites met software van Unit 4 Agresso vormden de basis voor verdere analyse.
Van de vestigingen met software van Unit 4 Agresso geeft 98% aan dat men een software oplossing in gebruik heeft voor de financiële administratie. Niet alle Unit 4 Agresso gebruikers maken daadwerkelijk gebruik van software van Unit 4 Agresso voor deze functie (maar bijvoorbeeld alléén voor HRM). De financiële administratie is wel het deelgebied dat het vaakst wordt ingevuld met de software van Unit 4 Agresso. Circa 61% van de Unit 4 Agresso gebruikers geeft aan software van deze leverancier te gebruiken voor de financiële administratie. Circa 83% van de Unit 4 Agresso gebruikers heeft een geautomatiseerde oplossing in gebruik voor de HRM functie. Circa 27% van alle Unit 4 Agresso gebruikers heeft de HRM functie ingevuld met software van Unit 4 Agresso. Product Lifecycle Management is bij gebruikers van Unit 4 Agresso, van de onderzochte deelgebieden, de minst voorkomende geautomatiseerde functie (circa 13%).
Shortlist leveranciers voor financieel logistieke of HRM oplossingen
Alle geïnterviewde respondenten werken bij organisaties waar software van Unit 4 Agresso in gebruik is. Dat hoeft niet te betekenen dat Unit 4 Agresso ook als vanzelfsprekend een van de overwogen leveranciers is die op de shortlist worden geplaatst voor toekomstige investeringen. Voor financieel logistieke pakketten geeft bijna de helft van de sites die gebruik maken van software van Unit 4 Agresso (op het gebied van bedrijfskritische applicaties) aan dat deze leverancier op de shortlist wordt geplaatst voor toekomstige investeringen.
Het feit dat Unit 4 Agresso van oudsher zijn sterkste positie in het MKB segment kent, is terug te vinden in de belangrijkste concurrent op het gebied van financieel logistieke applicaties. Exact, die ook op de MKB markt haar sterkste positie kent, wordt door een kwart van de respondenten genoemd als mogelijke leverancier. Ook de nummer vier in de totale markt, Microsoft Dynamics is het sterkst vertegenwoordigd in het MKB segment. Opvallend is de positie van SAP op de shortlist. Zij zijn na Unit 4 Agresso en Exact de derde meest overwogen leverancier bij Unit 4 Agresso klanten.
SAP kan van oorsprong vooral aangemerkt worden als een leverancier van financieel logistieke oplossingen gericht op het zogenaamde Enterprise segment. Maar zoals nu onder andere uit dit onderzoek onder Unit 4 Agresso klanten blijkt, weet SAP inmiddels ook de MKB markt aan zich te binden. Dit gebeurt middels een aantal specifieke producten, zoals SAP Business All-in-One en SAP Business One. Een op de vijf respondenten (die dus gebruik van software van Unit 4 Agresso) geeft aan SAP op de shortlist te hebben staan wanneer sprake is van investeringen in nieuwe bedrijfskritische applicaties zoals Finance of ERP.
Ook voor HRM software is gevraagd welke partijen er in geval van investeringen op de shortlist zouden staan. Ook op het gebied van HRM software is Unit 4 Agresso de meest overwogen partij binnen haar eigen klantenbase. Iets minder dan éénderde van de geïnterviewde respondenten (Unit 4 Agresso klanten) geeft aan Unit 4 Agresso te overwegen voor investeringen in HRM applicaties. Op het gebied van HRM software is RAET de belangrijkste potentiële concurrent voor Unit 4 Agresso binnen de eigen gebruikersgroep. Ongeveer 15% van de respondenten overweegt deze leverancier. Exact én SAP delen de derde plaats als meest overwogen partij voor HRM oplossingen. Beiden worden door 8% van de respondenten genoemd als mogelijke leverancier voor HRM oplossingen.