Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Ziekenhuis moet data tijdig beschikbaar hebben

23 april 2008 - 10:173 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Storage groeit vooral sterk in de medische wereld, waar nog veel te digitaliseren valt en waar bestanden groot zijn. Denk aan gedetailleerde röntgenfoto’s en scans. “Bij ziekenhuizen gaat het om de tijdigheid van de data; hoe snel is het beschikbaar.”

"Het gaat uiteindelijk om een goede behandeling van de patient", vertelt Jan Veenstra van de Zorggroep Noorderbreedte (ZNB). Hij spreekt op het Computable-seminar Storage over de opslag en archivering, op een SAN en een archiveringsoplossing, van zijn organisatie. "Naarmate opslag makkelijker wordt, neigen mensen ernaar veel of alles te bewaren"

Opslag en archief

"Wij willen onze storage meer benutten", vertelt ict-manager Jan Veenstra van de Zorggroep Noorderbreedte (ZNB). Daarvoor heeft de zorggroep een SAN opgezet. "Met intern meer replicatie en eigen uitwijk." ZNB verbindt verschillende organisaties, met daartussen een glasvezelnetwerk, vertelt Veenstra. Belangrijk knooppunt daarbij is het datacenter in de Groningse Eemshaven, waar onder meer Google gebruik van maakt.

ZNB heeft ook een Medical Archive Solution van HP, wat het beeldmateriaal van onder meer de afdelingen radiologie en cardiologie digitaal archiveert. "We hebben al vanaf 2003 medisch beeld dat we opslaan. Dat materiaal zit grotendeels in het Archive System, behalve de online-data van de afgelopen drie tot zes maanden. Dat staat ‘live'. Op het lijstje storage-werkzaamheden voor ZNB staat nog het opzetten van de tape back-up, die enkele kilometers verderop komt te staan.

Veel data wordt gegenereerd door het Medisch Centrum Leeuwarden dat vier speciale operatiekamers heeft waar videocamera's ‘minimaal invasieve chirurgie' mogelijk maken. Door het inbrengen van de kleine camera's is minder ‘open chirurgie' nodig, maar dit levert wel flinke hoeveelheden medische data op. Die bovendien voor lange tijd bewaard moeten worden. ZNB zorgt voor die opslag en archivering. "De bewaargrens voor medische gegevens ligt nu op vijftien jaar."

Kostenmatrix

Ondanks de nieuwe eigen opslagvoorzieningen sluit Veenstra het elders onderbrengen van storage niet uit. "Dat kan bij een specialist misschien veel beter, of goedkoper. Uiteindelijk is het een matrix van kosten." Hij is genuanceerd over de kosten van storage en de besparingsmogelijkheden. "Dat is moeilijk uit te drukken."

"Daarvoor zou je eigenlijk moeten kijken naar zo'n dertig jaar terug, voordat we storage hadden. Maar da's geen zinvolle vergelijking. Elektriciteit bijvoorbeeld kost ook, maar je kunt niet zien of dat zich heeft terugverdiend." Storage en stroom, ze zijn beide onmisbaar.

Bezoek ons storage-seminar op 15 mei

Opslag loopt de klauwen uit. Al jaren, maar het wordt alleen maar erger. Als je tenminste alles maar bewaart, eindgebruikers geen regels oplegt, en zelf geen orde schept in de doublure-chaos. Hoe kun je opslag sturen, en de kosten ervan in de hand houden?

Computable reikt de helpende hand en organiseert op 15 mei 2008 een seminar over storage. Hoor de praktijkverhalen: hoe doen je collega's het en wat brengt de toekomst? Bekijk het programma en schrijf je nu in (gratis voor eindgebruikers).

Meer over

ArchiveringStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Zeven grootste ICT-uitdagingen volgens Gartner

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Vijf storagetrends voor 2008

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Applicatiegedrag moet opslag bepalen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Waarom zou je ILM invoeren?

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Tien trends in storage voor 2008

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    HDS vernieuwt storage Maasstad Ziekenhuis

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs