Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Peter van Eijk

De kijk van Van Eijk: Cloud computing, nee bedankt?

10 november 2008 - 10:24OpinieCloud & Infrastructuur
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Hier zijn drie redenen om niet aan cloud computing te doen: het onttrekt zich aan je beveiligingsbeleid, het maakt je afhankelijk van een externe leverancier, en het is duur om genoeg capaciteit te huren. Als dit van toepassing is op je organisatie, heb je paradoxaal genoeg nu al drie belangrijke problemen om op te lossen.

Even voor de duidelijkheid, met cloud computing bedoel ik het plaatsen van gegevens en toepassingen in een ‘wolk' van computers die virtueel en schaalbaar is en ergens in het internet hangt.

Als je applicaties niet meer achter je firewall staan, heb je geen controle over de beveiliging, denk je. Echter, je cloud provider kan ook heel goed firewalls beheren, en als je firewall je enige bescherming is heb je een probleem. Je firewall is voor de moderne hacker niet meer dan een verkeersdrempel, waarop zijn monstertruck hooguit even gas inhoudt op weg naar jouw kritische bedrijfsdata. Je moet je data beschermen, en daarna doet de plaats waar die data staat er niet toe. Dus firewalls op elke computer, goed monitoren van gebruik en identiteiten, zorgvuldig je applicaties bouwen en belangrijke gegevens en verbindingen versleutelen.

Je maakt je afhankelijk van een externe leverancier. Je hebt geen exit-strategie. Tja, in dat geval is cloud computing riskant, maar zijn de risico's op je huidige omgeving dat ook. Vendor lock-in? Heb je nu dan geen vendor lock-in? Een alternatief voorhanden hebben vergt natuurlijk inspanning. Inspanning op het gebied van contracten, applicatieselectie, applicatieontwikkeling en veiligstellen van een gegevensarchief. Maar als je dat niet doet heb je nu al een probleem.

Als je er aan gaat rekenen is het duur om je huidige serverpark op te bouwen in de cloud. Dat betekent waarschijnlijk dat je nu te veel servers hebt die elk te weinig doen, in een rekencentrum dat te klein is, en waar je koelingsproblemen hebt. Kortom, dat je je capaciteit niet kunt managen. Hoog tijd om ook daar eens wat aan te doen.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (http://www.digitalinfrastructures.nl/).

Meer over

FirewallSoftwarebeheer

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kwart ICT-beslissers wil cloud computing

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Cloud brengt nieuwe beveiligingsproblemen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Cloudversie Ubuntu belooft energiebesparing

    Computable.nl
    AchtergrondGovernance & Privacy

    Test: Gecentraliseerd en genormeerd beveiligingbeleid

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Red Hat levert software voor de cloud

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Besturingssystemen: naar browser en cloud

    5 reacties op “De kijk van Van Eijk: Cloud computing, nee bedankt?”

    1. Jos W schreef:
      10 november 2008 om 11:54

      Beste Peter,
      wat wil je nou eigenlijk zeggen?

      Login om te reageren
    2. Marcel schreef:
      10 november 2008 om 14:17

      Peterm, jammer dat je Cloud Computing afkraakt. Ook jammer is dat je met geen enkel alternatief komt. Zoals je het hier omschrijft, kan CC dus niet veilig zijn, omdat het geheel afhankelijk zou zijn van een firewall. Beetje kort door de bocht.

      Ik hoop dat je nog een deel 2 gaat schrijven en ons dan iets gaat vertellen over oplossingen in plaats van alleen een aantal problemen voor te leggen.

      Login om te reageren
    3. Mark schreef:
      10 november 2008 om 17:27

      Hmmm, ziet nu niemand de cynische insteek van Peter? Het is juist een betoog om CC als een serieus alternatief te bekijken.

      Login om te reageren
    4. Ted Kraan schreef:
      11 november 2008 om 08:59

      Je begint dit verhaal erg goed. Cloud oplossingen zijn gewoon een nieuw alternatief voor de ICT en zijn zeker geen ‘magic bullets’.

      De onderbouwing en de rest van het verhaal vind ik wat minder. Het firewall verhaal slaat de plank helemaal mis.

      Beetje jammer dit, want het had op zich een goed verhaal kunnen zijn. Maar ja, iedereen heeft wel eens een slechte maandag 😉 Misschien zou het interessanter zijn met de insteek: Cloud Computer: Wanneer wel? en Wanneer niet?

      Login om te reageren
    5. MP schreef:
      11 november 2008 om 23:28

      Ik vind dat Peter er helemaal niet zo ver naast zit, gekker nog, hij kan nu wel eens een voorspelling doen voor de nabije toekomst, ik zie er wel wat in….

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs