Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Webwinkels laks met security

E-commerce
19 december 2008 - 12:46ActueelCloud & InfrastructuurAlbert Heijn

Veel online winkels hebben hun beveiliging niet op orde. Dit blijkt uit een steekproef door het Algemeen Dagblad. Ook grote webwinkels zoals Albert Heijn, V&D, Free Record Shop en Bart Smit schermen personalia en inloggegevens onvoldoende af.

Webwinkels zijn lang niet altijd veilig. Veel online winkeliers laten hun klanten risico’s lopen doordat persoonsgegevens niet goed zijn afgeschermd. Ondanks de toenemende dreiging van cybercrime en de aandacht daarvoor, is dit nu nog steeds het geval. Dat blijkt uit een steekproef van het Algemeen Dagblad (AD), die twintig webwinkels heeft onderzocht.

Makkelijke buit

Veertien van de gekeurde webwinkels hebben hun security zo slecht op orde dat personalia en inloggegevens vrij makkelijk zijn buit te maken. Die ondernemers schenden daarmee de vorig jaar aangescherpte Wet Bescherming Persoonsgegevens (Wbp). Online winkels vallen daar nu ook onder.

De Wbp stelt dat bedrijven en organisaties "passende technische en organisatorische maatregelen moeten nemen om persoonsgegevens te beschermen". Dat is dus niet het geval bij veel webwinkels. Daaronder bevinden zich ook grote namen als de Kijkshop, Albert Heijn, V&D, Free Record Shop en Bart Smit. Webwinkels die in de steekproef van het AD goed uit de verf komen, zijn: Bol.com, Hema en Cristine Le Duc. De cio van eerstgenoemde heeft in oktober de Computable Award voor cio van het jaar 2008 ontvangen.

Het Ministerie van Justitie biedt organisaties een handleiding om hun informatievergaring en -afhandeling te toetsen aan deze wet. Die handleiding stamt uit juli 2006. De controle op naleving van de Wbp is aan het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP). De Consumentenbond eist nu dat het CBP deze webwinkels aanpakt. De betroffen winkels zijn zelf ook geschrokken en zeggen maatregelen te nemen om de beveiliging te verbeteren.

Ziekenhuizen

Vorige maand is al aan het licht gekomen dat ziekenhuizen niet zorgvuldig omgaan met persoonlijke gegevens. Het CBP en de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) hebben twintig ziekenhuizen onderzocht. Daarvan voldoet er geen enkele aan de norm voor informatiebeveiliging.

Dit ondanks het feit dat het ict-budget van zorgorganisaties de afgelopen tien jaar is verdrievoudigd. Dat blijkt uit onderzoek door Q-consult in opdracht van de vereniging van ziekenhuizen (NVZ). Zorginstellingen investeren met name voor het elektronisch patientendossier en voor informatiebeveiliging. De zorgsector loopt met de ict-investeringen echter achter op andere sectoren, zoals transport, distributie en overheid.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Joost Smit
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Op deze vier paarden zet Google Cloud in

    AchtergrondCarrière

    Willem van der Poel – Een avonturier in de techniek

    ActueelCloud & Infrastructuur

    NLnet en CWI testen eerste openbare Scion-verbinding in Nederland

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kingston University organiseert expositie gaming-geschiedenis

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel mogelijk weer ‘great’ als semi-staatsbedrijf

    QR Computable Kort 15 aug '25
    ActueelData & AI

    Kort: NL-data op kernenergie, ai-incidenten kosten 8 procent, phishing via QR (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs