Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Spaghetti en lasagne

Peter van Eijk
30 maart 2009 - 09:23OpinieCloud & InfrastructuurSogetiVrije Universiteit
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Afgelopen week werd het eerste nationale infrastructuurcongres gehouden. Het werd tijd, want infrastructuur blijft vaak onderbelicht.

Ict-infrastructuren zijn de gemeenschappelijke componenten in het ict-landschap, zoals netwerken, file en print servers, database servers, en directories. Daar horen technieken bij als virtualisatie en consolidatie. Het voordeel van goede infrastructuur is dat applicaties sneller, beter en goedkoper uitgerold kunnen worden.

Wat zijn slimme, strategische infrastructuurkeuzes, en hoe krijg je die gerealiseerd in een wereld met weinig geld en veel projectdruk? Wat dat betreft is architectuur van infrastructuur ook een soort ruimtelijke ordening, want je wilt niet dat je ict-landschap er uitziet als een sloppenwijk zonder nutsfuncties als wegen, riool, schoon water en elektriciteit, met daartussen rijdend de ronkende SUV's van de projecten die wel geld hebben.

Wat me bijzonder beviel aan dit congres is dat infrastructuur een vak begint te worden. Producten bepalen niet langer de oplossing, en er vindt systematische kennisopbouw plaats. Congressponsor Sogeti presenteerde een pragmatische methode, waarmee je onder meer systematisch kostenbesparingen kunt opsporen door de identificatie van componenten die onnodig meervoudig zijn uitgevoerd. DNV-CIBIT liet de contouren zien van infrastructuur patronen, bijvoorbeeld voor high availability webhosting.

Het vak zou ook ‘van spaghetti naar lasagne' kunnen heten. In plaats van alles met alles te verbinden is goede infrastructuur in lagen opgebouwd. Het voortschrijdend inzicht is wat de nieuwe lagen zijn. Zo liet Maarten van Steen van de Vrije Universiteit zien hoe je experimenteel vaststelt wat de beste replicatiestrategieën voor web content zijn. Als je dat eenmaal weet, kun je die kennis in de software bouwen, en heb je er weer een laag infrastructuur bij.

Kortom, het congres was een mooie balans tussen concrete ervaringen en pragmatische concepten. Volgend jaar weer, als het aan mij ligt.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (www.digitalinfrastructures.nl).

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Eurofiber en Open Dutch Fiber slaan handen verder ineen

    EU digitale
    Cloud & Infrastructuur

    Nederland in Europees consortium voor digitale gemeenschapsgoederen

    Software & Development

    Verkeerde configuratie bij Azure leidt tot veel storingen

    Nexperia
    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia-topman wilde 40 procent personeel in Europa ontslaan

    Overheid

    VVD: wij willen een ‘AcICT on steroids’

    Cloud & Infrastructuur

    Investering van twee miljoen in sociaal sportnetwerk CityLegends  

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs