Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Gartner herziet definitie van cloud computing

24 juni 2009 - 09:433 minuten leestijdActueelInnovatie & TransformatieGartner

Massaliteit is geen kenmerk van cloud computing, vinden analisten van Gartner. Het marktanalysebureau herziet daarom de definitie die het in 2008 gaf van de term cloud computing. De analisten redeneren dat clouds weliswaar schaalbaar zijn, maar dat schaalbaarheid niet automatisch impliceert dat rekenwolken enorm zijn. Het betekent alleen dat de omvang van rekenwolken kan toe- of afnemen. En omdat er niet of nauwelijks economische sancties staan op het wijzigen van die omvang, noemen ze de rekenwolken bovendien elastisch.

Gartner definieert cloud computing nu als ‘een computationele stijl waarbij ict schaalbare en elastische mogelijkheden biedt die worden geleverd als dienst aan externe klanten via het gebruik van internettechnologie’. Volgens het analysebureau is wolkrekenen het hype-stadium inmiddels voorbij en staat deze vorm van dienstverlening nu aan het begin van een inburgeringsproces.

Ook analisten van McKinsey kwamen in april met een definitie: ‘Clouds zijn hardwaregebaseerde diensten die reken-, netwerk- en opslagcapaciteit bieden.’ Maar waar McKinsey drie kenmerken ziet van rekenwolken, ziet Gartner er vijf. Volgens eerstgenoemde is kenmerkend voor een rekenwolk dat het beheer van de hardware niet meer in handen is van de koper, dat de koper terugkerende kosten betaalt en dat de capaciteit van de infrastructuur zeer ‘elastisch’ is, zowel naar beneden als naar boven.

Wolkigheid volgens Gartner
Gartner noemt de volgende vijf kenmerken, die tezamen volgens het marktanalysebureau een maat vormen voor de ‘wolkigheid’ van een bepaalde dienst.

Gebaseerd op diensten
Klant- en leverancierbesognes zijn van elkaar gescheiden via een ‘service interface’. Die interface verbergt de implementatiedetails en maakt een geautomatiseerde respons mogelijk. De geleverde dienst is klaar voor gebruik, doordat de techniek ten dienste van de dienst staat, in plaats van andersom. Het niveau van dienstverlening moet objectief meetbaar zijn, via ict-resultaten zoals beschikbaarheid en responstijd.

Schaalbaar en elastisch
Wanneer de klant dat wil, kan de capaciteit van de dienst geautomatiseerd omhoog of omlaag worden bijgesteld. Een rekenwolk is daardoor schaalbaar en elastisch. Schaalbaarheid is een kenmerk van de onderliggende infrastructuur en softwareplatformen. Elasticiteit is een kenmerk van het economische model: het betekent dat het er niet of nauwelijks economische sancties staan op het veranderen van de hoeveelheid capaciteit die wordt afgenomen.

Gedeeld
Diensten delen een verzameling hard- en softwarebronnen. Ict-bronnen kunnen daardoor efficiënt worden benut, waardoor rekenwolken relatief goedkoop kunnen worden aangeboden.

Betalen per gebruikseenheid
Het gebruik van rekenwolken wordt geautomatiseerd bijgehouden om verschillende betalingsmodellen mogelijk te maken. Deze modellen zijn gebaseerd op gebruik in termen van bijvoorbeeld tijdseenheden of datahoeveelheden, niet op de kosten van de apparatuur.

Gebruik van internettechnologie
De dienst wordt geleverd gebruikmakend van internetformaten en -protocollen, zoals http, ip en Representational state transfer (REST).

Meer over

Diensten

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    De noodzaak van OT-cybersecurity en de...

    ‘Wat je niet weet, kan het meeste zeer doen’ De Europese Unie scherpt de cyberwetgeving stevig aan. Met de nieuwe...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Vissen, hengel
    Innovatie & Transformatie

    Alle 13 goed!

    ai logistiek warehousing
    Data & AI

    Kort: Productiever en méér personeel dankzij ai, Prosus haalt investeerder maar Amsterdam (en meer)

    Overheid

    TU Delft en Argaleo ontwikkelen evacuatietool voor Zeeland

    Data & AI

    IFS leidt dans om industriële ai: ‘De volgende revolutie is robotica’

    innovatie
    Innovatie & Transformatie

    66 miljoen voor innovatie met ai

    zorg ai
    Data & AI

    Kort: Zorg-ict beweegt van capex naar opex, Nederlandse ai-startups halen geld op, Franse llmaas (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs