Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Cyberaanval tegen USA en Zuid-Korea

09 juli 2009 - 13:523 minuten leestijdActueelSecurity & Awareness

‘Onafhankelijkheidsdag’ in de USA – lagen zowel overheids- als privésites in de USA en Zuid-Korea onder cybervuur. Noord-Korea is hoofdverdachte.

Omschreven door waarnemers als ‘een van de breedste en meest gecoördineerde aanvallen op US web sites’ werden op 4 juli en daaropvolgende dagen de sites van het Witte Huis en de ministeries van defensie, financiën en buitenlandse zaken belaagd, naast de sites van de FAA (luchtvaartauthoriteit) en de Federal Trade Commission (de monopolie-waakhond). Onder de privé-sites bevonden zich de beurs van New York (NYSE), Nasdaq en de Washington Post. In Zuid-Korea werden gelijkaardige doelwitten bestookt, telkens weer met een ‘denial of service’ aanval (een aanval die de toegang tot een site onmogelijk maakt door hem met een bijzonder groot aantal toegangsaanvragen te belasten). De meeste federale sites in de USA waren tegen woensdag weer volledig toegankelijk.

Momenteel wordt onderzocht of Noord-Korea (of sympathisanten van dat land) de aanstichters van deze aanv allen zijn. Dat met zekerheid bepalen zal niet makkelijk zijn, aangezien dergelijke aanvallen gewoonlijk worden uitgevoerd door grote groepen van gehackte computers (botnets) die over de hele wereld verspreid kunnen zijn en worden ‘verhuurd’ door malafiede organisaties.

Het gebeuren vestigt wel bijkomende aandacht op een recent artikel in de Wall Street Journal, waarin de zwakte van de cyberdefensie van Amerikaanse overheidsinstellingen wordt aangeklaagd. Zeven jaar na de introductie van de eerste versie van het systeem dat de ict-systemen moet beschermen tegen indringers en datadiefstal – ‘Einstein’ genaamd, een hoogst ironische naam, geziende huidige ontwikkeling ervan – doet het nog niet meer dan eventuele anomalieën in het verkeer melden, zonder deze te stoppen. Het systeem wordt bovendien slechts door weinig instellingen aangewend en zou niet bijzonder succesvol zijn. Ook de versie ‘Einstein 2′ – die tevens virussen etc moet detecteren – zal nog niet in staat zijn aanvallen te stoppen, en zou nog anderhalf jaar nodig hebben eer het op ruime schaal zou worden ingezet. Een versie 3 zou steunen op technologie die Amerika’s top-‘intelligence’ organisatie NSA heeft ontwikkeld, maar zou dan weer privacy problemen meebrengen.

Ook in België werd al bij herhaling opgeroepen meer aandacht te besteden aan de cyberbescherming van overheidsinstellingen en organisaties die deel uitmaken van de kritieke nationale infrastructuur, zoals onder meer in ‘Towards a Belgian strategy on information security’ (een initiatief van LSEC, Isaca, Issa, KULeuven, Solvay Business School, Cluster TIC Infopole, Cetic en de ISO/IEC JTC1/SC27 expert group).

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Vlaams Parlement zoekt ciso

    stopbord met tekst: ransomware
    AchtergrondData & AI

    De kille cyberafpersing van LockBit in 6 stappen uitgelegd

    ActueelOverheid

    Kort: VS en China verlagen heffingen, Anti-ransomware-dag, oudere doolt door zorg-apps en…

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    AchtergrondData & AI

    ISO 42001 veelbelovend als standaard voor verantwoorde ai

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs