Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Kabinetsplannen gevaar voor beleggers en Nederlandse bedrijven

27 juli 2009 - 10:153 minuten leestijdActueelInnovatie & TransformatieVEB

Als het aan het kabinet ligt kunnen aandeelhouders hun stemrecht voor drie jaar kwijt raken, zonder dat zij hier zelf schuld aan hebben. Dit en andere inperkingen van aandeelhoudersrechten zullen Nederlandse bedrijven minder aantrekkelijk maken voor investeerders, juist op een moment dat er grote behoefte is aan nieuw kapitaal.

Als het aan het kabinet ligt kunnen aandeelhouders hun stemrecht voor drie jaar kwijt raken, zonder dat zij hier zelf schuld aan hebben. Dit en andere inperkingen van aandeelhoudersrechten zullen Nederlandse bedrijven minder aantrekkelijk maken voor investeerders, juist op een moment dat er grote behoefte is aan nieuw kapitaal.

 

Dat is één van de gevolgen van de plannen die het kabinet vandaag bekend heeft gemaakt naar aanleiding van aanbevelingen van de Monitoring Commissie Corporate Governance. Nadere beschouwing van de gepresenteerde plannen leert dat deze ongelijke behandeling van aandeelhouders in de hand werken. Dat is slecht voor de handel in aandelen van Nederlandse vennootschappen en dus ook slecht voor deze vennootschappen zelf.

Een overzicht:

Het kabinet wil dat iedere aandeelhouder verplicht wordt zich te identificeren bij de onderneming. Dit is een schending van privacy van de aandeelhouder en principieel in strijd met beginsel van de Naamloze Vennootschap naar Nederlands vennootschapsrecht.
Bovendien leidt dit tot ongelijkheid. Een vennootschap mag zelf iedereen identificeren en bestoken met informatie, terwijl voor aandeelhouders die andere aandeelhouders wensen te informeren een toelatingseis geldt van één procent.
Het kabinet zegt het belang te onderschrijven van een goede dialoog tussen aandeelhouders en onderneming. Tegelijkertijd werkt zij de gewilde dialoog tegen door de agenderingsdrempel te verhogen naar drie procent. Kennelijk wil het kabinet het uitoefenen van aandeelhoudersrechten moeilijker maken. Dit zal een kapitaalvlucht in de hand werken.
Het kabinet wil dat aandeelhouders met een belang vanaf drie procent aangeven wat hun intenties met de onderneming zijn. Deze maatregel kan in principe transparantie vergroten en de dialoog tussen aandeelhouders en onderneming bevorderen.
Maar de uitvoering die het kabinet voor ogen heeft maakt van deze regel een dode letter. Aandeelhouders worden gedwongen of voor of tegen de strategie van een onderneming te zijn. In praktijk zou dit betekenen dat aandeelhouders niet ander kunnen dan zich tegen de strategie te verklaren ook als ze nu geen bezwaar hebben. Alleen op die manier houden zij de handen vrij om in de toekomst hun rechten als aandeelhouder uit te oefenen.
Het kabinet wil opnieuw de discussie aanzwengelen over loyaliteitsdividend, terwijl dit in zijn geheel niet voorkomt in het rapport van de Monitoring Commissie. Het lijkt erop dat het kabinet wil meedeinen op actuele sentimenten zonder zelf de langetermijneffecten in de gaten te houden. Het geeft te denken dat in Duitsland een dergelijke ongelijke behandeling van aandeelhouders begin dit jaar juist is afgeschaft.

Vereniging van Effectenbezitters

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    AchtergrondOverheid

    Software is gevechtskracht

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Groningse doorbraak bij 3d-printtechniek voor robotjes

    AchtergrondInnovatie & Transformatie

    Tech aan het front

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Navo-sg Mark Rutte ziet innovatie op slagveld enorm versnellen

    AchtergrondData & AI

    Ai-bedrijf Braincreators stelt de mens weer centraal in nieuwe koers

    ActueelSoftware & Development

    Europese tech hongert naar Navo-orders

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs