Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

‘Afgestudeerde MBO’ers zitten werkloos thuis’

30 december 2009 - 12:42ActueelCarrièreLoket MBO ICT
Kim de Vries
Kim de Vries

Net afgestudeerde mbo-studenten zitten dit jaar werkloos thuis. Dit denkt veertig procent van de bezoekers van website van Loket MBO-ICT , het samenwerkingsverband tussen kenniscentra Ecabo en Kenteq. De organisatie peilde onder de bezoekers van zijn website welke verwachtingen zij ten aanzien van afgestudeerde ict'ers op mbo-niveau hadden. In totaal gaven 221 vertegenwoordigers van leerbedrijven en scholen hun mening.

De meeste stemmen (89) gingen naar het antwoord 'Ze zitten werkloos thuis'. Tien procent (23 personen) dacht dat oud-studenten druk aan het werk zijn. Dertig procent (met 67 stemmen) denkt dat zij werk combineren met een studie en negentien procent (42 stemmen) denkt dat zij fulltime doorgaan met studeren. Loket MBO-ICT weet nog niet hoe de verhoudingen werkelijk liggen en hoeveel mbo-afgestudeerden momenteel thuis zitten, komend jaar doorgaan met studeren of al druk aan het werk zijn.

Loket MBO-ICT heeft als doel het onderwijs en bedrijfsleven zo goed mogelijk op elkaar aan te laten sluiten. Dat doet het door de arbeidsmarkt te bestuderen, kwalificatiebeschrijvingen en exameneisen te formuleren en leerbedrijven te certificeren voor stages. De website van Loket MBO-ICT brengt deze kwalificaties en certificaten voor ict-onderwijs op mbo-niveau in kaart. Het samenwerkingsverband richt zich met deze informatie op leerbedrijven en scholen die ict-opleidingen aanbieden.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Loket MBO-ICT
    ActueelCarrière

    Loket MBO-ICT is Europese best practice

    Computable.nl
    ActueelCarrière

    HBO’er heeft meer kans op ICT-baan dan MBO’er

    Computable.nl
    ActueelCarrière

    Aantal werkloze ICT’ers daalt minimaal

    Ecabo studieroute
    ActueelCarrière

    ICT-studieroute geeft arbeidsmarktkansen weer

    19 reacties op “‘Afgestudeerde MBO’ers zitten werkloos thuis’”

    Nieuwere reacties »
    1. Ron schreef:
      30 december 2009 om 15:10

      Niet alleen MBO-ers. Ben dit jaar ook mijn baan kwijtgeraakt. Boven de 40, 20 jaar relevante ervaring en met twee afgeronde HBO opleidingen waarvan 1 op ICT gebied. Dus… meer scholing gaat niet helpen. Zet je eigen bedrijf op of ga maar konten wassen in de zorg. De ICT in Nederland heeft geen toekomst.

      Login om te reageren
    2. Dune schreef:
      30 december 2009 om 15:19

      Ron, helaas je kunt wel eens gelijk hebben. Door al het outsourcen en offshoren raken wij alle ICT banen kwijt zeker de banen waar zowel MBO als HBO afstudeerders op kunnen beginnen. Met name de grote bedrijven zijn hard bezig de Nederlandse ICT sector volledig af te breken.

      Vervolgens vindt men het vreemd dat er niet genoeg geschoold personeel te krijgen is. Halen daarom mensen uit het buitenland, wat er voor zorgt dat onze eigen afgestudeerden niet aan de bak komen en als je wel werk weet te vinden, dan mag je voor lage lonen de troep opruimen die in het buitenland (lageloon landen) gemaakt wordt.

      Login om te reageren
    3. Frank schreef:
      30 december 2009 om 16:23

      En tel daarbij nog op de stijgende opleidingseisen. Waar je vroeger met je MBO nog voldeed, moet je tegenwoordig een gepromoveerd acadeem zijn. Uiteraard is het salaris wel gelijk gebleven.

      De algemene tendens is toch dat bedrijven liever denkertjes dan doenertjes hebben. Ook dit is gewoon een golfbeweging. Het trekt vanzelf wel weer bij.

      Het ziet er naar uit dat we toch met z’n allen een tandje terug moeten! Alleen lastig als je (te) hoge woonlasten hebt. Verder overleef je het heus wel!

      Login om te reageren
    4. Marcel schreef:
      30 december 2009 om 17:44

      Gezocht: ICT-ers met universitaire opleiding.
      Liefst 18 jr. oud met 10 jaar ervaring op alle gebieden, bereid te werken voor een schijtsalaris.

      Dit is toch al jaren zo?!

      Login om te reageren
    5. Kweenie schreef:
      30 december 2009 om 18:29

      Ik weet niet hoor, ikzelf heb geen enkele schoolopleiding genoten en zit toch eigenlijk altijd gebakken. Laatst nog een uitnodiging gehad om op gesprek te komen. Het ligt er denk ik vooral aan in welk gebied van de ICT je zit. Zit je aan de ontwikkel kant (software ontwikkeling) dan zal het op dit moment best lastig zijn omdat veel wordt ge-outsourced en zit je op de beheer kant zal het ook best lastig zijn/worden aangezien je steeds minder FTE nodig hebt om beheer te doen.

      Ga je je echter specialiseren (spelling?) op implementatie / design (netwerk, virtualisatie, storage etc.) dan zit je (nog) wel goed, dit is namelijk lastiger te outsourcen. Ook dit zal weer gaan veranderen als SaaS zijn grote intreden doet maar ook dan is er heus nog wel werk.

      Ik moet overigens ook heel eerlijk zeggen dat de nederlandse MBO en HBO opleidingen nou ook niet bepaald sterk zijn. Als ik soms zie wat “afgestudeerde” allemaal weten schieten de tranen in mijn ogen. Ik snap dat dit niet bij iedereen het geval is en er genoeg mensen zijn die wel degelijk kennis hebben echter krijgen zij een steeds slechtere naam. En dan heb je ook nog een stel mensen die ooit in een lang verleden tijd een HBO gedaan hebben en denken dat dit nog steeds afdoende is voor een baan in de IT, helaas is dit natuurlijk onzin tenslotte is een MCSE NT4 ook niet meer afdoende.

      Login om te reageren
    6. Henk schreef:
      30 december 2009 om 18:37

      Is de term “afgestudeerde MBO-er” nu wel terecht?

      Login om te reageren
    7. Kweenie schreef:
      30 december 2009 om 18:48

      Nouja goed dat is inderdaad wel een groot woord 🙂

      Maar toch mag ik er vanuit gaan dat iemand van een MBO enige kennis geniet. En als ik dan een MBO’er hoor dat hij thuis ook een SAN(!) heeft draaien waar zijn muziek op staat…you get the picture? 😉
      Overigens is dit wel een lullig voorbeeld echter geeft dit wel wat aan. En als mensen dan vervolgens ook nog vragen waar ze active directory kunnen downloaden…nou sorry hoor.

      Mensen moeten ook is bij zichzelf wat afvragen of zij er wel genoeg aan doen om bij te blijven, nu weet ik dat ik als 25 jarige zonder kinderen makkelijk praten heb echter is de ICT nu eenmaal een vakgebied waar je niet eenmalig een opleiding voor kan doen en dat je dan gescheten zit.
      Ik zie het bijvoorbeeld ook aan mijn vader die ooit begonnen is als COBOL programmeur en nu op een test straat werkt, simpelweg doordat hij geen zin/tijd of wat dan ook had om te vernieuwen geeft niets natuurlijk maar dan moet je je richting toch gaan aanpassen.

      En nogmaals ik denk persoonlijk dat een MBO of HBO titel niet echt veel toegevoegde waarde meer heeft simpelweg doordat deze opleidingen gewoon zeer teleurstellend zijn (even voor de duidelijkheid ikzelf heb deze opleidingen niet gedaan kan dus ook alleen spreken uit de ervaringen die ik heb met mensen die deze wel gedaan hebben).

      Login om te reageren
    8. Said schreef:
      30 december 2009 om 18:54

      Volgens mij doe je wat fout als je softwareontwikkelaar bent en zonder een baan zit. Ik heb sinds ik mijn HBO heb afgerond geen dag zonder baan gezeten en mijn salaris is na 5 jaar werkervaring en na 2 jobhops meer dan verdubbeld. Maar als ik binnen mijn bedrijf kijk naar mensen die 40+ zijn en waarvan de eerste opleiding geen IT opleiding is geweest snap ik waarom sommige zonder baan thuis zitten.
      Enkele eigenschappen van die mensen :
      Niet leergierig, geen affiniteit met nieuwe technieken. Doen het liefst dingen die ze al 10 jaar doen, bang voor veranderingen, eigenwijs, denken dat ze veel weten/kunnen maar eigenlijk weiging kunnen 😉

      Login om te reageren
    9. Taraz schreef:
      30 december 2009 om 22:17

      Ik ben het eens met Said. Als je als HBO It’er thuis zit, dan doe je inderdaad wat verkeerd. Bij een MBO’er kan ik het nog enigszins begrijpen. Is toch een niveau verschil. MBO moet je eigenlijk meer als voorgezet onderwijs zien, een soort Havo. Is eigenlijk wel dom om niet door te gaan naar het HBO. HBO biedt je een grote kans om aan de bak te komen.

      Als hbo’er (5 jaar geleden afgestudeerd) heb ik nog nooit thuis gezeten. Er zijn nog steeds genoeg vacatures (op mijn expertise gebied).

      Login om te reageren
    10. dushi schreef:
      30 december 2009 om 23:30

      Al 12 jaar actief in de ICT, zonder MBO of HBO. Begonnen als techneut en nu een management functie bij een van de grootste ICT-bedrijven ter wereld. Nog nooit een dag thuis gezeten sinds ik aan het werk ben gegaan.

      Bedrijven zouden zich niet zo blind moeten staren op de papiertjes maar zich echt moeten verdiepen in de persoon die graag bij jou wil komen werken. Ik heb afgestudeerden gezien waar op geen manier mee te praten viel en waar op geen manier iets uit te halen viel. Van die gefreakte professortjes.

      Nee hoor geef mij maar gewoon iemand die op basis van gedragscompetenties en wil om te wikkelen echt iets kan betekenen voor het bedrijf. MBO… HBO pfff so overrated!

      Login om te reageren
    Nieuwere reacties »

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs